přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. února 2018, 10:56

Šínová má dorostenecký titul i NR

V průběhu prvního dne domácího republikového šampionátu ve vícebojích se udělovaly dvě sady mládežnických medailí. Hlavní hvězdou byla vítězka závodu dorostenek Tereza Elena Šínová, která ke zlaté medaili přidala i dorostenecký národní rekord.

Dorostenky

V kategorii dorostenek opanovala mistrovský závod Tereza Elena Šínová, která navíc svůj triumf ozdobila novým dorosteneckým národním rekordem 4130 bodů. O šestnáct bodů tak překonala jen rok staré historické maximum Anny Kerbachové. Pro zasloužené stříbro si dokráčela Sára Zámečníková. Pardubická závodnice si oproti minulému roku o jednu příčku polepšila a posbírala i lepší bodový součet, který činí 3870 bodů. Bronz putuje do Jičína zásluhou Daniely Volné (3692 b.). 

První disciplínou byl závod na 60 metrů překážek, kde potvrdila roli hlavní favoritky Tereza Elena Šínová z Atletiky Jižní Město, která si posunula hodnotu osobního maxima na této trati na 8,49 a v těsném doběhu porazila o setinu Sáru Zámečníkovou z Pardubic (8.50). Třetí nejrychlejší čas 8.64 zaznamenala Barbora Hůlková z Jablonce.  

Šínová si následně pojistila vedení ve výšce, když se jako jediná přenesla přes 175 centimetrů, což pro ni znamená vylepšení osobního rekordu. Spokojeny mohly být i Zuzana Cymbálová ze Slavie a Daniela Volná z Jičína, které shodně zdolaly 172 centimetrů. 

Také v kouli figurovala atletka z Jižního Města. Přesto, že byl Terezy výkon 12.33 pod její možnosti, v koulařském kruhu byla lepší pouze Daniela Kotková ze Spartaku Praha 4, která se závěrečným pokusem vybičovala k hodu 12.36. Přes dvanáct metrů se dostala ještě třetí chrudimská Klára Bažoutová (12.10). 

Náskok Šínové se před zbytkem startovního pole navýšil i po dálce, kde dolétla na 585 centimetrů. Lepší byla pouze Sára Zámečníková, která zapsala 588 centimetrů. Tereza díky tomuto výkonu mohla v závěrečné osmistovce uvažovat i o útoku na rok starý národní rekord Anny Kerbachové. 

Ten byl nakonec úspěšný i díky tomu, že zaběhla na této distanci třetí nejrychlejší čas ze všech závodnic 2:28.77. Lépe běžely pouze vítězky obou běhů Sára Zámečníková 2:28.06 a Nikita Gabriela Dorňáková 2:28.29. 

Žákyně

Žákovskou mistyní republiky v halovém pětiboji se stala Eliška Červená ze Svitav, jejíž bodový součet činil 3389 bodů. Stříbro vybojovala Ester Bendová z pořádajícího oddílu PSK Olymp Praha, která posbírala 3293 bodů a na bronzový stupínek vystoupala obhájkyně loňského zlata Natálie Olivová z Kolína (3268 b.). 

Žákyně zahájily svůj pětiboj také na krátkých překážkách. Nejrychlejší byla domácí Ester Bendová z Olympu, která si vylepšila osobní rekord 8.78. Rovných devět vteřin zaběhla druhá Pavla Kosielská z Třebíče. O tři setiny zpět se předkláněla Kateřina Kadavá z Jablonce (9.03). 

Ve výšce se hned třem závodnicím podařilo překonat 166 centimetrů. Tuto hodnotu zdolaly Eliška Červená ze Svitav, Natálie Paťavová z Valašského Meziříčí a obhájkyně titulu Natálie Olivová z Kolína. Všechny tři vylepšily letošní nejlepší výškařský výkon této kategorie. 

Jen jediná závodnice ohrozila v kouli jedenáctimetrovou hranici a byla jí Natálie Olivová, když se trefila přesně na 11.00 a díky tomuto výkonu se vyhoupla do čela průběžného pořadí po třech disciplínách. Přes deset metrů se dostaly Kristýna Prokešová z Nymburku (10.39) a Jitka Maršálková z Českých Budějovic (10.07). 

Eliška Červená ukázala, že je výbornou skokankou i v dálkařském sektoru, kde zapsala ze všech závodnic nejdelší pokus 545 centimetrů. V závěrečné sérii se zadařilo Kateřině Kadavé (538). V té první se pro změnu blýskla Ester Bendová (535). 

V závěrečné osmistovce byla nejrychlejší Natálie Kováčová z Havličkova Brodu za 2:29.01 před českobudějovickou Jitkou Maršálkovou (2:33.63) a Stellou Chaloupkovou z Olympu Praha (2:34.52). 

Žáci

Svou dvoudenní pouť zahájili žáci na hladké šedesátce. Rychlostní předpoklady nejlépe prodal jablonecký Štěpán Schubert, který prolétl rovinku za 7.34. Druhý byl Jan Raba z Pardubic za 7.43. Jako třetí proběhl cílovou šachovnicí Richard Šenk z Opavy 7.47. 

V dálkařském sektoru si výrazně polepšil Jan Raba, když se jako jediný dostal přes šest metrů. Jeho nejdelší pokus měřil 619. Po vítězství na šedesátce si v dálce připsal druhé místo Štěpán Schubert (589). 

V kouli jasně dominoval přerovský Jonáš Kolomazník, který deklasoval zbytek startovního pole novým osobním rekordem 16.72 a druhému Františkovi Buchovi z Kotlařky (12.85) nadělil téměř čtyři metry. Mezi tři nejlepší v dílčí disciplíně se opět dostal Štěpán Schubert (11.81). 

Poslední disciplínou prvního dne byl skok vysoký. Zde svedli vyrovnaný a kvalitní duel Richard Šenk z Opavy a Štěpán Schubert z Jablonce. Oba se přenesli přes laťku ve výšce 178 centimetrů. Třetí byl Jonáš Kolomazník za 169 centimetrů. 

V polovině soutěže je tak na čele hlavně díky vynikajícímu koulařskému výkonu Jonáš Kolomazník se ziskem 2670 bodů. Druhou příčku drží Štěpán Schubert, jenž posbíral 2533 bodů a bronzovou příčku prozatím drží Richard Šenk (2362 b.). 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - D. Kisialová

Vytisknout