přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. února 2019, 11:58

Parádní čtvrtky i půlky, Juška na HME

V nedělním programu republikového šampionátu dospělých v Ostravě nadchlo dění na ovále, od dvoustovky po patnáctistovku prakticky nebylo slabé finále. Techniky ozdobil především dálkař Radek Juška, jenž se kvalifikoval do Glasgow.

Famózní půlky i čtvrtky

Simona Vrzalová opět připravila kolegyním na osmistovce skvělou půdu pro výborné časy. V neděli rozběhla ještě o něco rychleji než  v sobotu (mezičasy: 29.5-1:00.1-1:31.1), soupeřky postupně odpadaly, ale nejzdatnější Diana Mezuliáníková z Olympu Praha se udržela, v závěru využila ušetřených sil v závětří a ve finiši vítkovickou rivalku udolala. Časy však předvedly výborné obě, osobní rekord 2:02.50 a 2:02.94 je navíc vynesly na čtvrtou a pátou příčku ve statistikách šampionátu. Výtečně běžela i oddílová kolegyně vítězky Lenka Masná, 2:04.38 je její nejrychlejší půlka za poslední dvě sezóny, a patří jí nyní v historii mistrovství 8. místo. Čtvrtá skončila Kateřina Hálová (2:05.61), pátá Vendula Hluchá si během týdne podruhé vylepšila osobák, 2:06.10 by ještě před víkendem stačilo na "top 10 MČR".

Také půlkaři se činili, díky tempu udávenému vítkovickou dvojicí Mlynář-Symerský prvních 500 m mohl hlavní favorit Filip Šnejdr z pražské Slavie při svém očekávaném zrychlení dokráčet k výtečnému času. A stalo se, poslední dvoukilo proběhl za 26.55, celkově pak čtyři kola za 1:48.38, čímž se zařadil ve statistkách mistrovství na čtvrté místo. Až téměř do cílové rovinky se se Šnejdrem držel Tomáš Vystrk z Univerzity Brno, pro stříbro si zafinišoval v osobním rekordu 1:49.15 a také on se zapsal do výkonnostní tabulky MČR, na 8. příčku. Bronz patří obhájci titulu Vojtěchu Mlynářovi za 1:50.43, čtvrtý Daniel Urban (teprve junior) si posunul maximum na 1:50.83.

Velkou bitvu na seběhu čtvrtky odnesla pádem loňská šampionka Martina Hofmanová. Z dvojice hlavních favoritek uspěla Lada Vondrová (první kolo za 24.67) z Hvězdy Pardubice a pozici dokázala v druhém okruhu udržet. Rovněž čas z toho byl vynikající, 52.67 je pro mladou atletku vylepšení osobního rekordu, v historii MČR pak jen pět předchůdkyň běželo rychleji. Vondrovou podle očekávání zle trápila Zuzana Hejnová z Dukly, pro ni je výsledných 53.03 posun sezónního maxima. O bronz se strhl obrovský duel, z nějž pro obě aktérky rezultovaly osobní rekordy, pro obě 53.44. Co do zisku cenného kovu byla šťastnější plzeňská Tereza Petržilková, nepopulární "bramborová" zůstala Marcele Pírkové (USK).

Ačkoli čtvrtkařů bylo adeptů na první místo po úvodním kole ještě více, nakonec se vcelku v pohodě srovnali. Dle předpokladů do toho dal od úvodu vše Patrik Šorm z Dukly a sbíhal jako první, jenže v závěru už mu síly došly, přehnal se přes něj staroboleslavský Jan Tesař a v čase 46.70 získal svůj druhý mistrovský titul. Šorm skončil druhý za 46.83 a ani zlepšení sezónního výkonu jej tak neposunulo k účasti na HME, zůstal čtvrtý v českých tabulkách. "Limit" pokořil časem 46.95 i třetí v cíli Michal Desenský z Hradce Králové, nezbývá než zalitovat, že štafeta nejspíš do Glasgow neodcestuje. Vít Müller dnes běžel 47.05 a byl čtvrtý.

Rychlý Sasínek, double Vrzalové

Hodonínský Filip Sasínek po kvalitní půlce v úterý ukázal, že je i na své hlavní distanci - 1500 m - v solidní formě. Ač celý závod táhl, dokázal tempo vystupňovat, čímž se postupně odpojily všechny pomyslné vagónky, které si za sebou vezl. Bylo z toho nakonec 3:44.02, výkon, který by šampiona zařadil do top 10 historie MČR, kdyby ovšem Sasínek již nebyl rekordmanem. Daniel Kotyza, který se držel ze všech nejdéle, si doběhl pro stříbro za 3:46.29. Je to pro něj osobní rekord, stejně jako pro bronzového oddílového parťáka z Univerzity Brno Adama Dvořáčka 3:49.86.

Sotva hodinku a půl po velmi svižné osmistovce nastoupila Simona Vrzalová na dvojnásobnou trať. Podle očekávání na patnáctce zkompletovala double, když si z pro ni volného tempa zrychlila na posledním okruhu a zbývající soupeřka ji nedokázala zachytit. Byla jí Renata Vocásková z Dukly a v cíli nakonec ztratila tři vteřiny (4:30.52 vs. 4:27.35). Anna Málková z pražské Jeseniovy se radovala z bronzu i osobního rekordu (4:32.88).

Dorostenecký rekord Šplechtnové na 200

Favoritky na dvoustovce naznačily již v první fázi soutěže, že finále bude velice kvalitní. Všechny vítězky rozběhů běžely blízko 24 vteřinám, nejrychlejší Barbora Šplechtnová z Olympu Praha zaostala časem 24.04 jedinou setinu za národním dorosteneckým maximem. Bitva o titul se pak odehrála pod metou 24 s. A jelikož jí byla aktérkou právě Šplechtnová, znamenalo to jediné, čas 23.85 je novým rekordem její kategorie (a 9. výkonem při tomto mistrovství). Na vítězství to ale mladé sprinterce ještě nestačilo, o čtyři setiny byla rychlejší domácí Jana Slaninová a získala tím svůj druhý halový titul, lépe než její nový osobák 23.81 běžely na MČR jen čtyři ženy. Bronz vybojovala Barbora Dvořáková z USK za 24.14.

Velice vyrovnaní byli i postupující mezi muži, čtveřice nejrychlejších se vešla do pouhých pěti setin kolem 21 a půl sekundy. Není divu, že i finále nabídlo veliké drama. Medailisty dělilo šest setin, o zlatu rozhodly pouhé tři setiny. Radoval se z něj Daniel Vejražka z Klášterce nad Ohří v čase 21.50, se stříbrem se musel spokojit slávista Michal Tlustý za 21.53, bronz bral českobudějovický Tomáš Němejc (21.56).

Tečku na dráze napsaly štafety na 4x200 metrů. Oddílovým rekordem ČR a zároveň rekordem MČR je ozdobil královéhradecký kvartet Desenský, Hodboď, Müller, Blatník, který zaběhl 1:26.17. Stříbro brali s odstupem vteřiny a půl slávisté (1:27.65), bronz Plzeňáci. Mezi ženami proběhl jako první cílem plzeňský kvartet, jenže chybovaly na předávce, a tak se z titulu radovala sestava Novotná, Rappová, Štanclová, Hůlková z jabloneckého Liazu v čase 1:38.61. Stříbro povezou do Prahy i Slávistky, bronz dívky brněnského Olympu.

Juška se probil do Glasgow, Hrubá dala 190

Už už to vypadalo, že bude dálkař pražského Olympu Radek Juška v Ostravě v tomto týdnu jen křížkovat, ve třetí sérii se však zachránil v soutěži a v páté se konečně i trefil. 788 cm jej o dva centimetry poslalo na halové ME a pochopitelně mu stačilo bezpečně i k jeho pátému halovému titulu. Na stupních vítězů se postavili díky skokům z posledních dvou sérií dva mladíci, slávista Adam Pekárek za 739 a českobudějovický Tomáš Kratochvíl s 729, což je i jeho osobní rekord.

Kvalitní duel o prvenství, který ocenila i vítězka, byl k vidění ve výškařském sektoru. Svůj pátý halový titul získala Michaela Hrubá z USK Praha, a už jediný úspěch ji dělí od nejúspěšnější předchůdkyně v disciplíně Zuzany Kováčikové-Hlavoňové. Předvedla k tomu zápis plný koleček od 162 až do 190 centimetrů a zastavila se až na 193. Velmi podobně postupovala i její největší rivalka Klára Krejčiříková z Olympu Brno, jen se zastavila o výšku dříve a zapsala tak 187. Bronz putuje do Třince, zásluhou Jany Sajdokové za výkon 181.

Juniorská světová šampionka v tyči Amálie Švábíková se v halové sezóně hledá, na MČR se zachraňovala třetím pokusem už na 417 a další postupná výška (426) už pro ni byla konečnou. A tak už byl následný průběh sólem pro její oddílovou kolegyni z USK Praha Romanu Maláčovou, která si při zisku svého třetího titulu poradila ještě se 435 a nadějné skoky (zejména druhý, jen lehce shozený) předváděla i o decimetr výš. Dominanci členek USK stvrdila bronzem Nikol Jiroutová, když na 402 uspěla před Nikolou Pöschlovou díky čistšímu zápisu.

Při absenci Tomáše Staňka se o titul utkali jeho kolegové z Dukly. A duel to byl napínavý do poslední série. Nakonec se radoval o něco zkušenější Ladislav Prášil, kterž předvedl 19.34. Martinovi Novákovi tak nepomohl ani letošňák, měl hodnotu 19.20. Bronz bral Jan Touš z Hvězdy Pardubice za osobní rekord 17.02.

Roli favoritky trojskoku stvrdila Emma Maštalířová z Jeseniovy Praha takřka vyrovnaným letošním maximem - 12.90 (SB 12.91), pro mladou závodnici, stále ještě juniorku, je to premiérový dospělácký titul. Stříbro si po roce zopakovala Šárka Vachata z Kolína, tentokrát za 12.54. Bronz si vysloužila Ivana Reicheltová z USK (12.07).

Výsledky

Michal Procházka, foto: ČAS - Adolf Horsinka

Vytisknout