přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. března 2022, 12:28

Stromšík v rekordu MČR, Kubíčková na HMS

Ozdobou prvního dne halového mistrovství České republiky mužů a žen byly zejména sprinty. Zdeněk Stromšík při svém triumfu na šedesátce vyrovnal vlastní rekord mistrovství. Eva Kubíčková ovládla stejnou trať v juniorském národním rekordu a navíc splnila limit pro start na HMS v Bělehradě.

Vyrovnaný rekord mistrovsví nabídlo finále mužské šedesátky. Pro svůj třetí titul na této trati si v domácí hale dosprintoval Zdeněk Stromšík, jenž časem 6.64 vyrovnal vlastní historické maximum šampionátu. Raritou je, že všech svých tři titulů dosáhl ve stejném výkonu. Také v letech 2019 a 2020 zvítězil v čase 6.64. O jedinou setinu později se do cíle předklonil Jan Veleba, jemuž vyrovnaný osobák 6.65 tentokrát stačil na stříbro. Bronz bral jeho svěřenec Dominik Záleský, který při svém letošním prvním závodě zaběhl 6.68.

Sprint na 60 metrů žen přišel o jednu z favoritek už v rozběhu, kde byla česká rekordmanka Klára Seidlová diskvalifikována za předčasný start. Přesto mělo finále skvělou úroveň. Jeho vítězkou se stala v novém juniorském národním rekordu Eva Kubíčková. Svým vítězným časem 7.30 překonala předešlý rekordní zápis Hany Benešové z roku 1994 o šest setin. Její radost mohla být několikanásobná, jelikož přesně na setinu vyhověla nominačnímu standardu pro start na halovém mistrovství světa v Bělehradě. Kubíčková se zároveň také momentálně dělí o páté místo v českých historických tabulkách s Jarmilou Kratochvílovou. Kariérní maxima si vylepšily také další medailistky. Stříbrná Nikola Bendová prolétla cílem za 7.33 a bronzová Natálie Kožuškaničová zaběhla 7.43.

Na šedesátce překážek žen potvrdila papírové předpoklady Helena Jiranová. Druhá nejrychlejší žena české historie jasně dominovala finálovému závodu v čase 8.15 a získala svůj třetí halový titul v této disciplíně. Také majitelka stříbrné medaile odpovídala tabulkovému postavení. Je jí Tereza Elena Šínová za 8.26. Naopak bronz vybojovala trochu překvapivě, nicméně zaslouženě Nicoleta Turnerová, která v ten správný okamžik zaběhla nejrychlejší běh své dosavadní kariéry, když jí časomíra ukázala 8.33.

Petr Svoboda vylepšil už v rozběhu šedesátky překážek časem 7.63 vlastní nejlepší český výkon této sezóny. Ve finále mu pak skvěle vyšel start, ale bohužel se mu po několika krocích podlomila noha, což ho výrazně zbrzdilo, nicméně i tak si dosprintoval již pro svůj sedmý halový titul v čase 7.77. Ten první získal už před patnácti lety. Velmi těsný byl souboj o další cenné kovy. Nejšťastnější v něm byl Adam Sebastian Helcelet v sezónním maximum 7.91 před Vilémem Stráským (OR 7.93) a juniorem Štěpánem Schubertem (0R 7.94).

Králem výškařského sektoru se stal Marek Bahník. Svěřenec Svatoslava Tona se jako jediný přenesl úspěšně přes laťku o hodnotě 220 centimetrů a radoval se ze svého čtvrtého halového zlata z MČR. Stříbro z loňského šampionátu obhájil Jan Štefela za 213 centimetrů. Jeho oddílový kolega se Škody Plzeň Josef Adámek si výkonem 213 vyrovnal halový osobák a navázal na stejný cenný kov z roku 2020.

Po třech stříbrech se v tyči mužů konečně dočkal kovu nejcennějšího Matěj Ščerba. Svěřenec trenéra Zdeňka Lubenského jako jediný pokořil 535 centimetrů a vystoupal na nejvyšší stupínek. Nový osobní rekord 525 centimetrů zajistil stříbro Filipu Bartoňkovi, pro něhož se jedná o první medaili mezi dospělými. Jan Kudlička se musel spokojit s bronzem za 515 a na jubilejní desátý halový titul si bude muset počkat minimálně do dalšího roku.

Na ženské trojce proběhl očekávaný souboj mezi Kristiinou Mäki a Dianou Mezuliáníkovou. Ten byl dramatický až do samotného konce, když v cíli obě závodnice dělily pouhé tři setiny, které hovořily ve prospěch Mäki, která odrazila závěrečný atak Mezuliáníkové a doběhla si pro svůj třetí halový titul na této distanci v čase 9:07.26. Diana si domů odveze stříbro za 9:07.29. Bronzovou radost si udělala Tereza Novotná v osobáku 9:20.73. Oproti závodu žen měla mužská trojka mnohem jednoznačnější průběh. Daminán Vích nedal svým soupeřům nejmenší šanci a jasně zvítězil v čase 8:11.21 před Vladimírem Marčíkem (8:19.95) a Markem Chrascinou (8:22.24).

Čtvrtý halový titul v řadě si vyskákala trojskokanka Emma Maštalířová. Tentokrát jako jediná dokázala překonat třináctimetrovou hranici, když měl její vítězný výkon hodnotu 13.09. Stříbro z loňského roku zopakovala plzeňská Linda Suchá, která zapsala nejlépe 12.91. Třetí byla domácí Tereza Sklenářová (12.48). V trojskoku mužů se po čtyřech letech mohl opět těšit z halového titulu Ondřej Vodák, jenž se stal domácím šampionem za 15.55. Jen o šest centimetrů méně zvládl stříbrný Jiří Vondráček. Maximálně spokojený mohl být bronzový Jakub Kunt, který se dostal na stupně vítězů díky osobáku 15.33.

V mistrovské soutěži koulařek byla dlouho ve vedení Katrin Brzyszkowská. V poslední sérii se před ni ovšem dostala Lenka Valešová. Velezkušená vrhačka si v šestatřiceti letech posunula koulařský osobák na 15.09. Nicméně Brzyszkowská zabojovala a nejdelší pokus si nechala až na konec, kdy její koule dopadla na 15.65. Zlato tak získala přeci jen ona v letošním nejlepším českém výkonu 15.65. Několik týdnů starý osobák si posunula o dalších 25 centimetrů a vyhoupla se na třetí místo historických národních tabulek v kategorii do 20 let. Na bronzový stupínek vystoupá Michaela Trčová za 14.44.

Lada Vondrová nenechala už v rozběhu nikoho na pochybách, kdo je hlavní favoritkou ženské čtvrtky. Už od startu se vůbec nešetřila a výsledkem bylo sezónní maximum a letošní nejlepší český výkon 52.20. Mezi muži byl jasně nejrychlejší Patrik Šorm za 46.50. 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout