přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. února 2021, 14:25

Halové mistráky jsou v poločase

První soutěžní den halového mistrovství České republiky mužů a žen je minulostí. V jeho průběhu se rozšířily řady limitářů pro start na HME v Toruni o sprinterku Marcelu Pírkovou.

Marcela Pírková měla pro finálový závod na 60 metrů dva cíle, a to zisk zlaté medaile a splnění nominačního požadavku pro start na halovém mistrovství Evropy v Toruni. Obě tyto ambice naplnila, když byla jasně nejrychlejší z celého startovního pole v novém osobním rekordu 7.34, čímž přesně na setinu zaběhla áčkový limit pro HME. V historických statistikách tohoto šampionátu se posunula na pátou pozici. Pro osobní maxima si dosprintovaly také obě další medailistky. Eva Kubíčková byla stříbrná za 7.47 a Johana Kaiserová brala bronz za 7.50.

Jan Veleba se v Ostravě stal historicky nejúspěšnějším mužem mistrovského závodu na halové šedesátce, když opanoval finálový závod v čase 6.66, což je jen setinu za jeho osobním maximem. Na čele této statistiky se osamostatnil, jelikož doposud se o tento primát dělil s pěti tituly s Jiřím Valíkem. Nyní jich však má Veleba ve sbírce šest. Stříbrný skončil vítěz posledních dvou halových šampionátů Zdeněk Stromšík za 6.69. Bronz z roku 2018 zopakoval Štěpán Hampl (6.72).

Obhájkyně zlata na šedesátce překážek Markéta Štolová vstupovala do mistrovské soboty jako letos neporažená závodnice v domácí konkurenci, když byla nejrychlejší Češkou v sedmi závodech. V rozběhu se navíc blýskla skvělým časem 8.17, čímž se stala třetí nejrychlejší závodnicí historie MČR. První letošní porážka pak přišla v ten nejméně vhodný okamžik. Markétě skvěle vyšel start. Nad překážkami se ovšem nedokázala srovnat a cílem proběhla jako druhá v čase 8.30. Na nejvyšší stupínek vystoupala po dvou letech Helena Jiranová, které výsledková tabule ukázala 8.22. Bronz vybojovala Kateřina Dvořáková v čase 8.44.

Petr Svoboda sice na stejné trati roli favorita zvládl, nicméně s časem 7.90 spokojen nebyl (v rozběhu 7.85). Těšit ho tak mohl alespoň šestý halový titul. Ve stejném čase 8.15 se pak do cíle předkláněli David Holý a Martin Jánský. Tisíciny hovořily ve prospěch Holého.

Na mužské trojce cílilo elitní trio Jakub Holuša, Jan Friš a Filip Sasínek na prolomení hranice osmi minut. V úvodním kilometru se ujal tempa Jan Sýkora. Záhy poté začal ztrácet kontakt s čelem Jakub Holuša a zdálo se, že si to o zlato rozdají Friš se Sasínkem. Druhý jmenovaný si navíc postupně začal vypracovávat několikametrový náskok. O to větším překvapením bylo, když tři kola před cílem ze závodu odstoupil. V ten moment bylo jasné, že si pro svůj třetí halový titul na této trati neohroženě doběhne Jan Friš, a tak se i stalo. Navíc svůj triumf ozdobil časem 7:57.72, čímž se posunul na osmou příčku historických tabulek České republiky a stal se druhým nejrychlejším mužem historie halového MČR. Stříbro uhájil v čase 8:12.70 Jakub Holuša. Napínavý finiš o bronz vyzněl lépe pro Jáchyma Kováře (8:13.52) před Vladimírem Marčíkem (8:13.66).

Závod na 3000 metrů žen byl jasnou záležitostí zkušené Lucie Sekanové, která dokázala zvítězit stylem start-cíl v letošním nejlepším českém výkonu sezóny 9:30.44, což je o více než čtyři vteřiny rychleji, než zvládla tuto distanci před necelými dvěma týdny Diana Mezuliáníková ve Stromovce. Sekanová úspěšně obhájila zlato z loňského šampionátu a celkově je to už její čtvrté. Za ní se to hemžilo osobními rekordy mladých závodnic. Na stupně vítězů ji doprovodily Karolína Sasynová (9.34.83) a Julia-Anna Lily Bell (9:39.76). Čtvrtá Iva Gieselová pak zaběhla nový dorostenecký národní rekord 9:46.12. Dosavadní rekordní zápis Lady Brázdilové z roku 1995 vylepšila o 2.09 vteřiny.

Koulařka Markéta Červenková ukázala, že její forma směrem k halovému mistrovství Evropy v Toruni stoupá, když této disciplíně dle očekávání jasně dominovala a v jejím průběhu si dvakrát vylepšila halový osobák. Poprvé se jí to podařilo hned v druhé sérii pokusem na 17.90. Následně pak ještě ve čtvrté sérii dva centimetry přidala a zaznamenala tak nejlepší český koulařský halový výkon od roku 1990. Pro Markétu se jedná již o osmý mistrovský titul pod střechou. Osmnáctimetrová meta svěřenkyni trenéra Petra Stehlíka sice odolala, ale v letošních evropských tabulkách se posunula na desátou příčku. Vytvořila také nový rekord vítkovické atletické haly. Znalosti domácího kruhu naplno využila vítkovická Katrin Brzyszkowská, když si vylepšila osobní rekord o 80 centimetrů na 15.32. Třetí byla zkušená Lenka Valešová za 14.80.

Obrovský osobní rekord 18.35 zajistil premiérový mistrovský titul mezi dospělými Tadeáši Procházkovi. Atlet reprezentující TEPO Kladno se poprvé v kariéře dostal přes 18 metrů. Jen o tři centimetry zpět zaostal Martin Novák z Dukly Praha (18.32). Na bronzový stupínek vystoupal Procházkův tréninkový kolega Michal Forejt. Také on si vrhl osobák 17.19.

Svůj pátý halový trojskokanský titul získal Jiří Vondráček. Reprezentant Hvězdy Pardubice se ujal vedení ve druhé sérii, kdy doskákal na 15.86 a do konce soutěže už před sebe nikoho nepustil. Leader letošních tabulek Ondřej Vodák se musel spokojit se stříbrem za 15.61 a na bronzový stupínek vystoupal Zdeněk Kubát z Dukly Praha výkonem 15.37.

Stejně jako na loňském venkovním MČR předvedli i na tom letošním halovém zajímavý souboj trojskokanky Emma Maštalířová a Linda Suchá. Úspěšnější byla nakonec Maštalířová, která tak vrátila své rivalce několik měsíců starou porážku a radovala se z třetího halového titulu v řadě v absolutním osobním rekordu 13.28. Smutnit však nemusela ani Suchá, která si posunula hodnotu halového kariérního maxima na 13.24. Obě závodnice se zařadily na sedmé a osmé místo národních historických tabulek. Nový osobák 12.77 vynesl bronz Petře Harasimové.

Pořadí medailistů ve skoku o tyči mužů bylo totožné jako na halovém šampionátu v minulém roce. Již devítinásobným mistrem je Jan Kudlička, jenž opět prodal své bohaté zkušenosti a výkonem 543 centimetrů se osamostatnil na čele letošních průběžných národních tabulek. Stříbro obhájil úspěšným skokem na 532 centimetrech Matěj Ščerba a bronzové umístění si zopakoval Dan Bárta za 521.

Při neúčasti Romany Maláčové byla jasnou favoritkou ženské tyčky Amálie Švábíková a ta papírové předpoklady suverénním způsobem potvrdila. Jako jediná se totiž přenesla přes 426 centimetrů a vybojovala své vůbec první halové zlato z MČR. Následně se pokoušela o vylepšení nejlepšího českého výkonu roku. Hodnota 445 centimetrů jí ovšem odolala. Další čtyři závodnice překonaly 403 centimetrů. Zuzana Pražáková a Tereza Schejbalová to zvládly napoprvé a jelikož měly shodný zápis, podělily si stříbrnou medaili.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Adolf Horsinka

Vytisknout