přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. února 2021, 11:25

Skvělé nedělní sprinty na MČR

Druhým soutěžním dnem pokračovalo halové mistrovství České republiky mužů a žen v Ostravě. Jeho ozdobou byly zejména sprinty na 200 a 400 metrů obou kategorií.

Jednou z nejvýraznějších postav mistrovského víkendu byla sprinterka Marcela Pírková. V sobotu získala titul na šedesátce, kde si také časem 7.34 zajistila účast na halovém evropském šampionátu v Toruni a v neděli byla neohroženou královnou dvoustovky. Již v rozběhu zaběhla parádní čas 23.58 a ve finále ho ještě zlepšila na 23.24, čímž se stala pátou nejrychlejší Češkou historie v této disciplíně. Překonala také o 19 sedm let starý rekord mistrovství Denisy Rosolové. Marcela může tak trochu litovat, že dvoustovka již není mistrovskou disciplínou na halových mezinárodních vrcholech, jelikož je momentálně s novým osobákem pátá v letošních evropských tabulkách. Stříbrná Barbora Šplechtnová zaostala časem 23.68 jen setinu za juniorským národním rekordem Hany Benešové. Bronz putuje na pražskou Duklu zásluhou Nikolety Jíchové. Její finálový čas měl hodnotu 23.97. Kariérní maximum 23.92 si zaběhla již v rozběhu.

Velmi rychlé časy se očekávaly také na dvoustovce mužů. Šestým halovým titulem oslavil své třicáté narozeniny Pavel Maslák, který byl ve finále nejrychlejší v čase 20.84 a vrátil tak Janu Jirkovi nedávnou porážku ze Stromovky. Leader národních tabulek byl stříbrný za 20.92. Po loňském venkovním zlatu bral letošní halový bronz v čase 20.99 Jiří Polák. Ještě předtím si v rozběhu zaběhl halový osobák 20.93.

Ke klenotům druhého soutěžního dne patřila mužská čtvrtka. V ní se zaskvěl zejména Vít Müller, jenž získal po třech bronzech svůj první halový titul ve špičkovém osobním rekordu 46.31, což je výkon, kterým se řadí na čtvrté místo národních historických tabulek za Pavla Masláka, Karla Koláře a Jana Tesaře. Tímto časem je také momentálně třetím nejrychlejším Evropanem této halové sezóny. Skvěle dokázal směrem k HMČR načasovat svou formu také Patrik Šorm, jenž si posunul sezónní maximum na 46.58 a je v evropských tabulkách na děleném osmém místě. Na mistrovských stupních v hale nechyběl již od roku 2017. Výkony prvních dvou borců jsou navíc dobrou zprávou pro štafetu, která usiluje o účast na HME. Pro bronz si doběhl Jan Tesař v čase 47.52.

Jasnou královnou finále na 400 metrů žen byla Lada Vondrová. Přesto, že jí letošní halovou sezónu zkomplikovalo zranění kotníku, v Ostravě jasně dominovala a potřetí v řadě ovládla halový národní šampionát na této distanci. Tentokrát to dokázala v čase 52.20, čímž o 41 setin srazila vlastní nejlepší český výkon sezóny a zařadila se na desátou příčku průběžných evropských statistik. Nadějnou formu před nadcházejícím HME naznačila také stříbrná Tereza Petržilková. Svěřenkyně Jana Hanzla zaznamenala svůj třetí nejrychlejší čas v hale 53.48. Bronz vybojovala za 54.86 Zdeňka Seidlová.

Strhující závěr mělo finále mužské půlky. Zdálo se, že o titul si to rozdají jeho obhájce Lukáš Hodboď a trojnásobný halový mistr Filip Šnejdr. Famózní poslední stovku však předvedl loni bronzový Tomáš Vystrk. Nejprve se přehnal přes prvního jmenovaného a následně mohutně stíhal i Šnejdra. Nakonec oba borci proběhli cílem ve shodném čase 1:48.75. Tisíciny však hovořily ve prospěch Vystrka a ten se tak mohl těšit ze svého prvního halového titulu. Šnejdr byl stříbrný. Na bronzový stupínek vystoupal Lukáš Hodboď za 1:49.07.

Své první české mistrovské medaile se dočkala na osmistovce žen Kimberley Ficenec. Ve finálovém závodě se na cílové šachovnici vtlačila před do té doby vedoucí Vendulu Hluchou a zvítězila v čase 2:06.57. Hluchá se do cíle předkláněla o 16 setin za 2:06.73. Třetí byla velezkušená Kateřina Hálová v čase 2:07.68.

Závod mužů na 1500 metrů byl jednoznačnou záležitostí čerstvého národního rekordmana Filipa Sasínka. Ten si naprosto v poklidu doběhl pro svůj třetí halový mílařský titul v čase 3:46.15. Jako druhý finišoval Adam Dvořáček za 3:51.26. Nový osobní rekord 3:51.98 vynesl premiérový bronz Marku Kalousovi.

Naprosto suverénním způsobem obhájila zlato na patnáctistovce Diana Mezuliáníková, která nedala svým soupeřkám nejmenší šanci a doběhla si pro třetí halové zlato na této distanci v čase 4:20.24. Skvělým finišem si dosprintovala pro stříbro Lucie Sekanová (4:27.99), když se těsně před cílem dostala před Pavlu Štoudkovou (4:28.12).

Trochu překvapivým mistrem v mužské výšce se stal královehradecký junior Jakub Bělík, jenž se jako jediný úspěšně přenesl přes 217 centimetrů, což pro něj znamená vylepšení osobního maxima o šest centimetrů a po loňském stříbru se dočkal kovu nejcennějšího. Zároveň také vyrovnal nejlepší český výkon této sezóny Jana Štefely. Ten se musel spokojit se stříbrnou medailí za 213. Bronz si podělili stejným výkonem 208 a se shodným zápisem loňský šampion Marek Bahník a stříbrný ze včerejšího trojskoku Ondřej Vodák.

Pavel Maslák nebyl jediným úspěšným nedělním oslavencem. Výškařka Michaela Hrubá v neděli dosáhla teprve věku 23 let a už má ve své sbírce šest halových titulů. Ten poslední si zajistila právě na letošním šampionátu, když vyrovnala vlastní nejlepší český výkon této sezóny 184 centimetrů. Úspěšný den svěřenkyň Jaroslava Báby podtrhla stříbrná Denisa Pešová. Díky úspěšnému skoku přes 180 centimetrů získala svou první mistrovskou medaili mezi dospělými. Třetí byla loňská mistryně Klára Krejčiříková za 175.

Dálkařka Linda Suchá navázala na svůj loňský venkovní titul tím letošním halovým. Po dvou úvodních sériích ovšem byla na pokraji vyřazení, když v jejím zápisu figurovaly dva křížky. Nicméně třetím pokusem se nejen zachránila v soutěži, ale dostala se skokem na 609 centimetrů i do vedení. Zlato si pak pojistila v páté sérii, kdy dolétla na 615. Stříbro si vyskákala Barbora Dvořáková za 604 centimetrů. Poprvé v kariéře se pak v hale dostala přes šest metrů Dorota Skřivanová. Za halový osobák 601 centimetrů si pověsila na krk bronz.

Ze soutěže dálkařů se na poslední chvíli odhlásil Radek Juška, a tak byla situace v této disciplíně poměrně otevřená. Na domácím sektoru si vyskákal svůj první mistrovský titul Jakub Bystroň, jenž si primát zajistil pokusem ze závěrečné série, který měřil 744 centimetrů. Na stupně vítězů ho doprovodili Jakub Rusek (736) a Jiří Vondráček (726).

Celý program uzavřely již tradičně štafety na 4 x 200 metrů. V obou kategoriích zvítězila Dukla Praha. Muži armádního sportovního klubu vyhráli v čase 1:26.49 před Slavií Praha (1:28.43) a AK Škoda Plzeň (1:28.57). Duklačky pak byly nejrychlejší v čase 1:38.81. Další cenné kovy posbíraly plzeňské kluby AK Škoda (1:40.38) a TJ Sokol Plzeň - Petřín (1:41.54). 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Adolf Horsinka

Vytisknout