přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. června 2023, 11:04

Hledání evropských hrdinů pokračuje

Evropa bývala plná běžeckých idolů a objevit nové hvězdy vytrvaleckých závodů si dal za cíl projekt EuroHeroes. „Chceme, aby evropští běžci více vynikali na celosvětové scéně. Rádi bychom také vyzdvihli výborné regionální atlety. A neméně důležité je, aby evropští sportovci inspirovali fanoušky k pohybu a pomohli tak nové běžecké generaci. Proto vznikl projekt EuroHeroes,“ říká Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech, který se chlubí největším počtem závodů oceněných známkami od World Athletics.

Ve spolupráci s Českým atletickým svazem a Evropskou atletikou jsou do letošní série závodů EuroHeroes zařazeny mimopražské půlmaratony. které jsou oceněny známkou kvality World Athletics Road Race Label. Jde o závody v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Olomouci a Ústí nad Labem. Pokud jde elitní běžce, zváni jsou výhradně zástupci starého kontinentu. 

První letošní závod série proběhl v sobotu 20. května na severozápadě Čech. Vítězkou Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary se stala hvězda evropských dlouhých běhů Aleksandra Lisowska z Polska. Mistryně Evropy z Mnichova 2022 na maratonu zaběhla za relativně teplého počasí na poloviční distanci 1:13:24. Mezi muži zvítězil Ukrajinec Vitaliy Shafar v čase 1:04:53. Z domácích běžců byli nejlepší Patrik Vebr (1:08:39) a Hana Homolková (1:21:43), oba v absolutním pořadí pátí. Kompletní výsledky zde.

Tuto sobotu proběhne druhý díl série EuroHeroes, a to konkrétně Mattoni 1/2Maraton České Budějovice. Na startovní čáře uvidíme na jihu Čech mezi favority nizozemského národního šampiona Khalida Choukouda (v Karlových Varech byl třetí), polského olympionika Arkadiusze Gardzielewského nebo českého běžce Jiřího Homoláče. Mezi ženami je největší favoritkou několikanásobná bulharská rekordmanka a druhá z Varů Militsa Mircheva.

Všechny půlmaratony v sérii EuroHeroes nabízejí i doprovodné závody pro děti a rekreační běžce v rámci dm rodinné míle a dm bambini run. Závody lze sledovat pomocí nové streamovací technologie Pulse TV.

Více o projektu najdete zde nebo lze shlédnout Facebook Live k uvedení projektu.

 

RunCzech

Vytisknout