přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. července 2015, 21:05

Helcelet splnil limit pro Peking

České vícebojařské jedničce se podařilo na poslední chvíli překonat nominační kritérium pro mistrovství světa na menším mítinku v britském Hexhamu.

Náš reprezentant úspěšně využil první a vlastně i poslední šanci ke splnění limitu. Adam se od haly potýkal se zraněním achilovky. Jeho zdravotní problémy ustoupily až v dubnu během finální přípravy. Přesto nechtěli s trenérem Josefem Karasem nic uspěchat a v průběhu sezóny startoval pouze v jednotlivých disciplínách, především vrzích, kde jej zdraví brzdilo v tréninku nejméně. Celý desetiboj absolvoval až tento víkend.

Adam Sebastian Helcelet zahájil svůj dvoudenní boj o limit stovkou za 11.07. V dálce dolétl na 711, vrhačskou formu potvrdil velmi solidním výkonem v kouli, kde se dostal na 15.29. Dařilo se mu i ve výšce, kde zdolal 204 centimetrů. První den zakončil čtvrtkou za 50.62. Druhý den odstartoval závodem na 110 metrů překážek a jeho výsledný čas byl 14.39. Nový osobní rekord si hodil v diskařském sektoru, když své náčiní poslal do vzdálenosti 46.50. Poté, co v nepříjemném počasí zvládl ve skoku o tyči 490 centimetrů, bylo jasné, že je limit hodně blízko. V oštěpu přidal 61.45 a závěrečnou patnáctistovku zaběhl za 4:42.33. Konečný součet "hodil" 8148 bodů a tím překonal nominační kritérium do Pekingu. "Je za mnou závod, který má štastnou tečku. Po třech měsících problémů s achilovkou jsem splnil limit na mistrovství světa. Byl to boj, ale o tom desetiboj je. Ti, kteří nevěřili, teď vidí kvality trenéra Josefa Karase," pochvalil spolupráci se svým koučem čerstvý limitář. 

Druhý český zástupce v soutěži Marek Lukáš odstoupil ze závodu na začátku druhého dne, kvůli problému s hamstringem (zadní stehenní sval). První den získal 3756 bodů, ale před stodesítkou překážek se rozhodl závod ukončit.

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout