Helcelet po boji čtvrtý

pátek 15. července 2011
Evropský šampionát mladých atletů v Ostravě je v polovině. Na pódium nakonec přes další dva osobní rekordy nevystoupí desetibojař Helcelet, diskařka Kubelová skončila 12. Do čela medailového pořadí se třemi tituly dostalo Rusko.

Mistrem Evropy do 23 let v desetiboji se stal Thomas Van Der Plaetsen, který si v průběhu dvou dnů opíral především o skokanské disciplíny, Belgičan všechny tři vyhrál a nastřádal 8157 bodů. V závěru pak Van Der Plaetsen odolal náporu Bělorusa Eduarda Michona, který souboj o zlato prohrál o pouhých pět bodů. Bronz si zítra pověsí na krk Srb Mihail Dudaš, jenž rovněž zůstal nedaleko (8117). Všichni medailisté si vylepšili osobní rekordy.

To se bohužel nepodařilo Adamu Sebastianu Helceletovi, který po celou soutěž mohl pomýšlet na prestižní osmistisícovou hranici i cenný kov. "Úplně zklamaný nejsem, čtvrté místo je také pěkné. Na druhou stranu mě to mrzí, chtěl jsem před českými diváky ukázat, že na to mám, byli skvělí," litoval Helcelet, že mu nakonec kvůli menším ztrátám unikly stupně a vedle prestižní mety i o tři bodíky osobní rekord, když na čtvrté příčce složil 7966 b.

Adam Sebastian Helcelet
foto v článku: J. Kucharčík

"Překážky se mi povedly, bohužel přišla chyba v disku, a pak už se to se mnou vezlo. Myslel jsem, že se zvednu v tyči, ale přišlo to až v oštěpu. Před patnáctistovkou jsem si troufal na potřebný čas na osm tisíc (4:38), ale prostě mi to neběželo," uvedl Helcelet. "Je mi ale teprve devatenáct let, takže dvakrát těsně pod 8000 není vůbec špatné," uzavřel veseleji. Pozitivem jsou pro Helceleta zcela určitě tři dílčí osobní rekordy, na stovce, překážkách, oštěpu a především pak to, že start na ME této věkové kategorie si bude moci zopakovat ještě za dva roky v Tampere.

Také jeho kolega ze skupiny Tomáše Dvořáka Michal Štefek, jenž měl o něco méně světlých okamžiků a nakonec sečetl na 15. místě 7256 bodů, bude mít možnost startovat na příštím ME "dvaadvacítek".

Diskařce Jitce Kubelové nevyšel vstup do dnešního finále, po dvou pokusech, kterými trefila pouze síť si zapsala třetím hodem 47.11, což jí ale nestačilo na lepší než 12. místo. Soutěž jednoznačně ovládla Němka Julia Fischerová, která by zvétězila všemi šesti měřenými pokusy, ten nejdelší 59.60 si schovala na závěr. Zbylé medaile si s odstupem rozdělily Běloruska Kaštanovová za 56.25 a Maďarka Mártonová (54.14).

Bronzová z disku se o nějaké dvě hodinky později pokoušela o další cenný kov v kouli, musela se však spokojit s pátým místem. Medaile se rozdělovaly o metr dál, tu nejcennější získala přesvědčivě Ruska Jevgenija Kolodková, která by zvítězila hned třemi svými pokusy, z nichž nejdelší měl hodnotu (18.87). O další pozice na stupních se v těsném souboji popraly Němka Kleebergová (17.92) a Holanďanka Boekelmanová (17.88).

Po velmi vlažném začátku desítky se na třetím kilometru ujala tempa ázerbajdžánská Laya Abdullajevová a nakonec to zvýšeným úsilím dotáhla až k evropskému rekordu do 23 let 32:18.05. S více než minutovým odstupem si pro stříbro doběhla Ukrajinka Kovalenková, bronz si po vyrovnaném boji zasloužila Portugalka Riberiová.

V trojskoku bylo rozhodnuto o šampionce již po první sérii. To skočila Řekyně Paraskeví Papachristuová 14.40, na což během zbytku soutěže žádná další závodnice výrazněji neodpověděla. Mnohem zajímavější souboj se odehrával o stříbro a bronz, do svých sbírek je získaly Rumunka Tomaová (13.92) a Polka Jagaciaková (13.86).

Muži si rozdělovaly medaile v dálce, jediným osmismetrovým skokanem soutěže s 808 cm byl jeden z hlavních adeptů na zlato Rus Alexander Měnkov. Na stupně vítězů jej doprovodili Portugalec Chuva (794) a Francouz Victorin (7.86). Až osmý skončil spolufavorit na titul Španěl Cáceres.

Na nejkratším sprintu nebyly k vidění příliš rychlé časy, zato vyrovnané souboje. Mezi ženami z něj vyšla nejlépe Rumunka Andreea Ograzeanuová (11.65), která předčila Ukrajinku Pižankovovou o 4 setiny a Němku Güntherovou o desetinu.
Mezi muži se prosadil Brit James Alaka (10.45) o dvě setiny před Italem Tumim a krajanem Robertsonem o 0.07.

Ve svižném tempu se odehrávalo finále ženské osmistovky, ve finiši pak měla nejvíce sil Ruska Jelena Aržakovová, která si navíc zlepšila osobák pod dvě minuty na 1:59.41. Ze souboje o stříbro vyšla lépe Turkyně Aydinová, bronz zůstal Britce Sharpové.
Půlkaři nezvolili o mnoho rychlejší tempo na prvním okruhu, to druhé však byl pořádný kalup. Favorizovaný Polák Adam Kszczot (1:46.71) v závěru udržel na svých zádech Španěla Lópeze, o kus dál si bronz vydřel Brit Mohammed.

Maslák hladce do semifinále

Zatímco domácí, vítkovické atletce Janě Slaninové se na dvoustovce příliš nedařilo a s časem 24.61 obsadila konečné 23. místo, mazácky zvládl rozběh Pavel Maslák. Už nějakých šedesát metrů před cílem se začal rozhlížet po soupeřích, a pak uvolněně bez větších potíží kontroloval první pozici, navíc v čase o setinu pod 21 vteřin. Nejrychlejší byli v prvním kole Švédka Hjelmerová (23.62) a Řek Cakonas (20.83).

Pavel Maslák

Desetiboj po disciplíně

Tyč: V sektoru podle očekávání kraloval Belgičan Van Der Plaetsen, jenž zvládl 510 cm a vyšvihl se tím mezi první tři. Ve hře o medaili se nadále udržoval i Helcelet, který skočil 460, byť klesl na čtvrtou pozici, neboť hlavní soupeři Srb Dudaš (470) a Bělorus Michon (460) se udrželi před ním. Štefek skočil 440 a patřila mu stále pozice v druhé polovině druhé desítky.
Oštěp: Za sedmdesát metrů se o 64 cm dostal Němec Knobel, který už přes absenci bodů z překážek vystoupal k první desítce. K osobnímu rekordu 61.21 m se ve poslední sérii vybičoval Helcelet, ovšem zůstal čtvrtým, neboť to samé se povedlo všem třem soupeřům před ním, průběžně vedoucímu Van Der Plaetsenovi (63.57), druhému Michonovi (57.10) i třetímu Dudašovi (58.58). Štefek hodil 55.68 a před patnáctistovkou byl 17.