Helcelet druhý ve vícebojařské Challenge

pátek 24. září 2021
Desetibojař Adam Sebastian Helcelet má za sebou úspěšnou sezónu, kterou korunoval druhým místem v prestižní vícebojařské Challenge Světové atletiky.

Do celkového hodnocení vícebojařské Challenge se počítají tři nejlepší desetibojařské výkony, kterých každý závodník v průběhu sezóny a na závodech, které spadají pod tento seriál dosáhne. Helcelet obsadil díky vyrovnané výkonnosti druhou příčku se součtem 24 087 bodů a dosáhl tak svého maxima ve vícebojařské Challenge. Doposud byl nejlépe třetí v roce 2016.

Svou cestu za nedoceněným a často opomíjeným úspěchem zahájil hned v úvodu jara na mítinku v italské Laně, kde byl nad jeho síly pouze vítězný Nor Martin Roe a Adam obsadil výkonem 8025 bodů druhé místo. Stejnou příčku pak vybojoval i při víceboji v Aroně, kde si vylepšil sezónní maximum na 8056 bodů. Na Tenerife nestačil jen na dalšího českého reprezentanta Jiřího Sýkoru, který si zde posunul hodnotu osobáku na 8122 bodů. Třetího potřebného výkonu pak dosáhl na olympijských hrách v Tokiu. I pod pěti kruhy překonal osmitisícovou hranici, konkrétně o čtyři body a byl v klání pod pěti kruhy šestnáctý. „Musel jsem letos pořádně zamakat, abych se dostal na olympiádu, a to se promítlo i do Challenge, za což jsem moc rád. Je to takový příjemný bonus na konci sezóny, ale rozhodně jsem se k tomuto cíli nějak neupínal. Hlavní pro mě byla olympiáda. Těší mě, že jsem dokázal po dlouhé době dokončit během jedné sezóny tři desetiboje. Ani jeden z nich se mi však nepovedl, jak bych si představoval. To mě trošku mrzí, protože věřím, že bych mohl atakovat i svůj osobní rekord. Každopádně mi tato sezóna pomohla v motivaci do budoucna,“ nechal se slyšet.

Vítězem Challenge se stal Němec Kai Kazmirek se ziskem 24 500 bodů. V Götzisu byl sedmý za 8190 bodů, následně vyhrál v Ratingenu se součtem 8184 bodů a v Tokiu byl čtrnáctý za 8126 bodů. Kazmirek tak navázal na svůj primát z roku 2016 a může ho také jako celkového vítěze těšit zisk divoké karty pro mistrovství světa v Eugene. Elitní trojici uzavírá Helceletův přemožitel z Lany Martin Roe, který posbíral 23 934 bodů.

V kategorii žen se stala jasnou vítězkou Challenge Američanka Kendell Williamsová se ziskem 19 574 bodů. Jejím maximem bylo dosud třetí místo ze sezóny 2019. Williamsová byla třetí v Götzisu za 6383 bodů. Největší bodový přísun připsala na americké olympijské kvalifikaci, kde skončila druhá v sezónním maximu 6683 bodů. Na olympiádě v Tokiu pak skončila pátá za 6508.

Druhá byla s výrazným odstupem mladá Španělka Maria Vicenteová (18 695 bodů), která prožila nejlepší závod v Laně, kde zvítězila v novém národním rekordu 6303 bodů. Třetí ženou celkového hodnocení je Němka Vanessa Grimmová (18 661). Největší zásluhu na tomto umístění mělo její páté místo z Götzisu, kde si vytvořila nové osobní maximum 6316 bodů.