přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. října 2016, 14:33

Hejnová spojí síly s Němcem Balzerem

Dvojnásobná mistryně světa Zuzana Hejnová se domluvila na spolupráci s bývalým špičkovým sprinterem na 110 m překážek Falkem Balzerem.

Hejnová se poslední čtyři roky připravovala pod vedením kouče Dalibora Kupky. Jejich cesty se však po olympijských hrách v Riu rozešly. „Nešlo o lehké rozhodnutí, ale to v případě dlouhodobé spolupráce není nikdy,“ uvedla již dříve. Po sezóně tak začala hledat nového trenéra a volba nakonec padla na vícemistra Evropy z roku 1998 na stodesítce překážek Falka Balzera. „Již od olympiády jsem řešila, jakou cestou se vydám. Zvažovala jsem mnoho variant. Většinu českých trenérů znám, a tak jsem se chtěla poohlédnout i za hranicemi. Na Falka jsem dostala kontakt od Heleny Fuchsové,“ dodala.

Připravovat se bude jak v České republice, tak i v Německu. „Dohodli jsme se na takovém systému, že budu trénovat vždy dva týdny v Čechách a dva týdny v Německu. Samozřejmě budeme společně jezdit na soustředění. Těším se na nový systém a metody tréninku. Bude to úplně něco jiného než doteď. Uvidíme, jak mi to sedne, ale jsem dost přizpůsobivá,“ věří.

Zuzana chystá ve své přípravě řadu změn. „Chceme se zaměřit na rychlost. Zvažujeme dvě destinace pro tréninkové kempy. Rozhodujeme se mezi Tureckem a katarským Dauhá. Na obou místech jsou moc pěkná tréninková centra. Mám teď novou motivaci a uděláme vše pro to, abych dokázala obhájit titul mistryně světa,“ prozradila jasný cíl do příštího roku.

A jak budou s koučem komunikovat? „Základem bude rozhodně angličtina, ale oba se chceme učit i jazyk toho druhého. Už jsem si koupila němčinu pro samouky. V Německu budu trávit dost času, takže prostor na učení určitě bude,“ uznává.

Hejnová počítá i se starty v průběhu halové sezóny. „Chceme se vrátit ze soustředění již v polovině prosince, abych měla dostatek času na aklimatizaci. Halu chci jít ovšem hlavně pro radost. Ráda si zkusím například šedesátku překážek,“ prozradila.

Samotný Balzera zprvu ani nevěřil, že ho kontaktovala doopravdy Zuzana Hejnová . „Určitě jsem byl překvapen. Třikrát jsem si to radši zkontroloval, že mi píše opravdu ona,“ prozradil. Nové výzvy se však nebojí. „Zuzana bude lídrem skupiny. Jsem si vědom zodpovědnosti, trénovat takovou osobnost. Chceme se hlavně soustředit na problematiku achilovky, která Zuzanu trápila. Také bychom rádi zapracovali na rychlosti a nejdůležitější je, aby ji závodění bavilo. Věřím, že do halové sezóny vstoupí bez bolesti a bude dobrým odrazovým můstkem do té letní,“ doufá v úspěch nově vzniklé spolupráce.

Zuzana o svém rozhodnutí již informovala i Český atletický svaz. „Zkušenost se zahraničními trenéry není v České republice v atletice moc široká, nicméně mnoho mladých závodníků trénuje se zahraničními trenéry například v rámci svých studií v Americe. Obvyklejší je, že někteří z našich trenérů koučovali zahraniční závodníky. Atletika je globální sport, takže mít trenéra ze zahraničí není v tomto ohledu nic mimořádného a Zuzana má tu výhodu, že je velký profesionál. Nyní záleží na tom, jak si s trenérem a jeho konceptem tréninku vzájemně sednou,“ řekl šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák.

Kdo je Falk Balzer?

Narodil se 14. prosince 1971 v Lipsku, vystudoval psychologii, filosofii a historii. Jako aktivní atlet si pověsil na krk stříbrnou medaili v závodě na 110 metrů překážek při mistrovství Evropy v Budapešti v roce 1998. Zúčastnil se také olympijských her v Sydney v roce 2000 (postoupil do semifinále). Osobní rekord 13.10 sekundy z Johannesburgu v září 1998 jej řadí na druhé místo dlouhodobých německých a do čtvrté desítky světových tabulek. Po ukončení své aktivní kariéry v roce 2003 se začal věnovat trenérské profesi, ještě o osm let později však doběhl pátý na domácím mistrovství na 60 m překážek. Na této trati také drží národní rekord 7,41 s, který zaběhl 29. ledna 1999 v Saské Kamenici, a povedenou halovou sezónu pak zakončil ziskem své druhé velké medaile, bronzu na HMS v Maebaši. 

Petr Jelínek

Vytisknout