Hejnová má tucet triumfů, Maslák byl třetí

čtvrtek 22. srpna 2013
Ve Stockholmu se dvanáctým dílem uzavřela „základní část“ Diamantové ligy. Z tria českých atletů opět zářila Hejnová, dařilo se i Maslákovi, tyčkařka Ptáčníková byla pátá. V neděli skončené mistrovství světa bylo znát na obsazenosti disciplín a tam, kde úspěšní z Moskvy startovali, byla patrná únava.

Nutno přiznat, že to platilo to i pro vítězku 400 metrů překážek Zuzanu Hejnovou, která běžela 87 setin vteřiny pomaleji než před týdnem při zisku světového titulu. „Nebyl to příliš povedený závod, dělala jsem technické chyby,“ uvědomovala si ostatně i sama svěřenkyně Dalibora Kupky. „Jsem ale moc ráda, že se mi podařilo zase vyhrát a překonat rekord mítinku,“ uvedla letošní suverénka ke svému již dvanáctému závodu sezony bez porážky a času 53.70. „Jinak jsem po MS hodně unavená, hlavně psychicky, ale i fyzicky,“ dodala Hejnová, která přesto své soupeřky znovu pobila rozdílem třídy: nejlépe „sekundovala“ v Moskvě diskvalifikovaná Jamajčanka Spencerová za 54.88, až o další vteřinu zpět doběhla stříbrná z MS Muhammadová z USA.

Dařilo se také tréninkovému kolegovi Hejnové Pavlu Maslákovi, jenž na hladké čtvrtce v čase 45.33 podlehl pouze mistru světa Američanu Merrittovi, který zvítězil za 44.69,  a dalšímu medailistovi z Moskvy Santosovi (DOM, 45.25). "Na to, že byla celkem zima, jsem s časem spokojený a první bod v DL je prostě super, i kdyz tam nebyla takova konkurence jako vždycky," nechal se Maslák slyšet pro Facebook manažerské skupiny Top Athletics. "Podle pocitů jsem to moc nepřepálil, ale v cílové rovince si nohy mysleli svoje a pekne jsem vytuhnul. I kdyz jsem myslel, ze jeste skoncim druhy," dodal pátý čtvrtkař mistrovství světa.

Tyčkařka Jiřina Ptáčníková zdolala ve Stockholmu 449 cm na první pokus, což stačilo na dělené páté místo. O vítězství se rozeskakovaly na 469 Kubánka Silvaová a Němka Spiegelburgová, úspěšná byla druhá jmenovaná.

Jak dopadly další disciplíny a přítomní mistři světa v nich? Patnáctistovku ovládl Souleiman z Džibutska (3:33.59), šampion Kiprop byl až šestý, ve stýplu se proti favoritům a krajanům prosadil Keňan Yego (8:09.81), vítěz z Moskvy Kemboi ani nedokončil, šampionka z pětky Etiopanka Defarová si ve Stockholmu podmanila trojku (8:30.29). Na stovce se k setinovému vítězství protáhla Jamajčanka Stewartová (11.24, -0.5 m/s), mezi muži dvojnásobnou trať opanoval nečekaně Ukrajinec Smělyk (20.54, -0.6), na čtvrtce stačil Američance McCororyové čas 51.03, na stodesítce stvrdil titul z MS Američan Oliver (13.21, +0.1).

Výrazně úspěšnější byli šampioni v technických disciplínách, konkrétně se to podařilo v dálce Rusu Měňkovovi (8.18, -0.7), ve výšce jeho krajance Školinové (198), v trojskoku Kolumbijce Ibargüenové (14.61, -0.7) a v kouli Novozélanďance Adamsové (20.30). Pouze v oštěpu se prosadila Ruska Abakumovová v rekordu mítinku 68.59 a až třetí byla Němka Obergföllová (62.36), disk v nepřítomnosti Hartinga ovládl Polák Malachowski (65.86).

Michal Procházka, foto: graf.cz