přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. srpna 2011, 06:46

Hejnová do semifinále, Marcell v disku končí

Zuzana Hejnová kontrolovala rozběh na 400 m př. Janu Marcellovi uniklo finále o jedinou příčku a devět centimetrů. Sedmibojařka Cachová je po dvou disciplínách 21.

Hladký postup

V korejském Tegu začal třetí soutěžní den mistrovství světa. V dopoledním bloku se představil trojlístek českých reprezentantů. Nejlépe z nich si vedla národní rekordmanka na 400 m př. Zuzana Hejnová, která vyhrála výkonem 55.12 svůj rozběh a ještě pošetřila nějaké síly do dalších bojů. „Nebylo to ale tak lehké, jak se zdálo, přeci jen jsem měsíc nezávodila. Nicméně jsem si potvrdila, že tady můžu být rychlá,“ prohlásila 24letá atletka, jíž patří druhé místo v letošních světových tabulkách.

V závodě si mohla dovolit i zvolnit v posledních 150 metrech. „Zbytek jsem běžela všelijak, snad si toho moc lidí nevšimlo. Zítra to bude určitě jiné,“ podotkla směrem k semifinále, kde již bude muset běžet svůj standard po celou trať. „Mým cílem je finále a vůbec nechci přemýšlet o tom, že bych v něm nebyla,“ dodala.

Stejně jako ona proklouzly do dalších bojů všechny spolufavoritky. Nejrychleji v prvním kole (54.86) běžela Jamajčanka Walkerová.

Nešťastná třináctka

Velkou smůlu si v kvalifikaci disku vybral Jan Marcell. Svěřenec Josefa Šilhavého poslal svůj disk nejdále v druhé sérii, kdy náčiní z jeho ruky dolétlo do vzdálenosti 62.29 m. Tento výkon nakonec na místo v nejlepším tuctu, který bude bojovat o medaile, nestačil o pouhých devět centimetrů. Celkově připadne Marcellovi třináctá příčka.

„Jsem hodně zklamaný, chtěl jsem tady být do pátého místa, rozhodně jsem nepřijel závodit akorát o finále. Chyba byla asi v tom, že jsem moc chtěl. Do druhého hodu jsem dal jen 50 % úsilí a byl nejlepší,“ poznamenal Marcell s tím, že si vše pokusí vynahradit ve čtvrteční kvalifikaci koule. „Ale budu se muset zamyslet, co dál. Mohu být v jakékoliv formě, ale stejně se mi ji v disku nedaří prodat, jak bych si představoval,“ dodal.

Spolu s ním zůstali mimo finálovou dvanáctku třeba Maďaři Fazekaš a Kövágó či Holanďan Smith. Naopak z prvního místa postoupil do bojů o medaile mistr Evropy a stříbrný z posledního MS v Berlíně, Polák Malachowski, který hodil 65.48 m.

Favoritka zatím neválí

Svoji soutěž rozjely také sedmibojařky. Po dvou disciplínách je na tom nejlépe Američnka Fountainová, která ve svých nejlepších letoších výkonech vyhrála překážky (12.92) i výšku (1.89). Favorizovaná Britka Ennisová na ni v obou případech mírně ztratila (12.93 a 1.86), což znamená ztrátu 41 b. Průběžně třetí je již s větším odstupem Ruska Černovová, za patami má Němku Oeserovou.

Kateřina Cachová předvedla na překážkách své letošní maximum 13.81, ve výšce přidala 177 cm a s 1946 body je průběžně 21.

Výsledky

 

Adam Pražák

Vytisknout