přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. února 2013, 14:48

Rekord Čechové a další vrcholy HMČR

Národní rekord na 60 m Kateřiny Čechové, splněná nominační kritéria pro HME v podání dalších sprinterů Barbory Procházkové, Martina Mazáče a Jana Veleby. To jsou hlavní události prvního dne mistrovství České republiky mužů a žen, které hostí hala Otakara Jandery v pražské Stromovce.

"Konec korunuje dílo," říká se. U sobotního programu halového mistrovství republiky to platilo stoprocentně, když se ty největší události koncentrovaly na konec časového pořadu.

Že by tomu tak mohlo být, naznačila už kvalifikační kola, při kterých se hladcí sprinteři i překážkáři blížili kvalifikačním časům, resp. svým nejlepším osobním výkonům. Lucie Škrobáková (USK Praha) zaběhla překážky za 8.08, Kateřina Čechová prolétla hladkou šedesátkou za 7.32, jejímu oddílovému kolegovi z pražského Olympu Janu Velebovi chyběla po výkonu 6.69 jen setina, aby dopsal k dříve jmenovaným své jméno na nominační listinu pro HME. Nadějné časy zaběhli taktéž Libor Žilka (6.74) a překážkáři Martin Mazáč (7.83) a Petr Peňáz (7.88). To vše dávalo velice slibnou vyhlídku k podvečerním sprinterským finále.

Ta očekávání nejen potvrdila, ale v mnohém překonala. Platí to zejména pro šedesátku žen, v níž navzdory dvojímu opakování startu dokázala Kateřina Čechová srazit ze svého semifinálového času dalších osm setin a skvělým výkonem 7.24 překonala o tři setiny 17 let starý národní rekord Zdeny Mušínské. V aktuálních evropských tabulkách této sezony ji řadí na osmé místo. "Mám hodně velkou formu, taky jsem zapracovala na startech. Ale o rekordu jsem mluvila možná až moc. A při třetím startu už jsem si to ani nemyslela, navíc ten první se mi opravdu povedl a bývalo by to možná ještě lepší. V Göteborgu bych si chtěla napravit reputaci z minulé Evropy, kde jsem to pokazila a nepostoupila ani z rozběhu. Teď chci postoupit do semifinále a předvést co nejlepší čas," prohlásila svěřenkyně Luďka Svobody.

V souboji s ní se Barbora Procházková vytáhla k času 7.33, který jí otevírá dveře na HME v Göteborgu, jež bude její první velkou akcí v kariéře. "Je to super, protože letos jsem se zlepšila o tři desetiny. To je pro mě obrovský progres a vlastně tomu ještě ani nevěřím. Měli jsme v plánu běžet tak 7.42, ale že to bude pod 40 a ještě limit do Švédska, to jsem vůbec nečekala. Všechno jsme směřovali k tomuhle závodu, takže nevím, co od sebe dál čekat, ale určitě to nevzdám a budu tam bojovat," slíbila vzhledem k HME. Pro bronz si doběhla další ze svěřenkyň Františka Ptáčníka Iveta Mazáčová (7.49).

Mezi muži se dalším členem výpravy pro Göteborg stal zásluhou svého výkonu 6.67 Jan Veleba (ARC Brno). I on se musel vyrovnat s opakovaným startem, o který se přičinil předčasným vyběhnutím z bloků spolufavorit Žilka. Při jeho absenci si pro stříbro doběhl Marek Bakalár, který po výkonu 6.79 o tisíciny porazil Václava Zicha. "Trochu jsem si vyčítal, že jsem v semifinále neběžel až do konce. Ve finále už to bylo trochu křečovité a ani opakovaný start tomu moc nepomohl. Naštěstí jsem vydržel s nervy, ale start kvůli tomu nebyl úplně ideální," hodnotil Veleba a zároveň zmínil, že přestože splnil limit, možná na HME neodcestuje. "Uvažuju tenhle čtvrtek o operaci s tříslem, které mě trápilo celou přípravu. Rozhodneme se po dohodě s trenérem,"  dodal Veleba.

Finále mužských překážek přineslo radost pro Martina Mazáče, který se díky výkonu 7.74 také připsal do sestavy pro halové mistrovství Evropy. Nominační hranici pokořil o jednu setinu. Svůj díl zásluhy na tom má i jeho kolega ze skupiny Luďka Svobody Petr Peňáz, který s Mazáčem svedl po velkou část trati vyrovnaný souboj a ve výsledku zaostal o osm setin. Třetí za oběma atlety pražského Olympu byl s časem 8.02 Slávista Jan Carda. "Věděl jsem, že jestli na to mám, zaběhnu to dneska. Na druhou stranu, běžet to v posledním závodě, to bylo těžké na nervy. Ještě by byla šance ve středu v Jablonci, ale tam se nedala čekat taková konkurence a atmosféra jako tady," uvědomoval si Mazáč, který by dle svých slov určitě chtěl na HME postoupit aspoň z rozběhu.

Vypíchnout si zaslouží i výkon překážkářky Lucie Škrobákové, byť v jejím případě šlo jen o potvrzení výkonnosti, která jí už v minulosti zajistila účast na vrcholu halové sezony. Svěřenkyně Jany Jílkové a Jakuba Uhra z USK Praha vyhrála v čase 8.04, což je pro ni druhý nejlepší výkon v sezoně a také jedenáctý halový titul v kariéře. Soupeřky zůstaly výrazně zpět, ale i tak dosáhly kvalitních výkonů. Stříbro získala Nikol Ogrodníková z Vítkovic za 8.45, o tři setiny za ní si pro bronz doběhla Jana Sotáková z Olympu brno. 

V tyči žen se představily dvě již jisté účastnice HME a to se také náležitě propsalo do výkonnosti i výsledků. Zvítězila mistryně Evropy z loňských Helsinek Jiřina Svobodová, když na rozdíl od své kolegyně Romany Maláčové úspěšně zdolala 447 cm. Její následné pokusy o 15 cm výše však už nevyšly. Maláčová brala stříbro za 435 cm, kompletní stupně vítězů pro USK Praha zkompletovala bronzem za 395 cm Aneta Morysková.

Souboj o prvenství na trojce svedly podle očekávání Kristiina Mäki z Pardubic a Monika Preibischová (Mariánské Lázně). Lepší závěr měla prvně jmenovaná a byl z toho nejlepší letošní čas 9:34.23. Preibischová zůstala o necelé dvě vteřiny zpět, bronzová Petra Kuříková z LIAZu Jablonec měla ztrátu zvíce 18 vteřin.

Mezi vytrvalci byl vyhlíženým osvěžením start půlkaře Jakuba Holuši (Dukla Praha), který trojku zařadil jako součást přípravy na letní sezonu. V závodě byl svěřenec Dalibora Kupky také řádně vidět, ještě do cílové rovinky nabíhal jako první, ale nakonec nevyhrál. O necelou půlvteřinu jej výkonem 8:10.18 předstihl Lukáš Kourek z Nového Města na Moravě. Třetí byl s odstupem Roman Rudolecký z Univerzity Brno. 

Jana Kárníková z Hvězdy Pardubice zaokrouhlila počet svých halových titulů v kouli na deset nejlepším letošním výkonem 16.03 m. Za ní se seřadily specialistky z jiných disciplín – kladivářka Romana Grómanová (Vítkovice) za 14.40 a diskařka Jitka Kubelová (Nové Město na Moravě) 14.14.

Výšku žen opanovala zkušená Romana Dubnova z Vítkovic a věřte nebo ne, byl to pro ni ve 34 letech první halový titul v kariéře. Dosáhla na něj navíc v jediném závodě sezony a v období, kdy už se atletice nevěnuje zdaleka tolik, jako když v minulosti objížděla vrcholné akce. Dubnové k vítězství stačilo zdolat 179 cm, zbylé medailistky Kateřina Cachová (USK) a Magdalena Nová zůstaly, stejně jako čtvrtá Leona Silnicová (obě Vítkovice), o 4 cm níže.

V závodě trojskokanek předvedla nejlepší výkon (13.55) hostující Slovenka Dana Velďáková, titul, a to již třetí, připadl Lucii Májkové (Olymp Brno) za 13.12. Na stupně vítězů ji doprovodily Klára Michalská (LIAZ Jablonec) výkonem 12.68 a Zdeňka Pražáková (Tábor) s 12.51

V dálce potvrdil vedoucí postavení v národních tabulkách kroměřížský Milan Pírek, jenž zvítězil výkonem 756 cm. Jeho oddílový kolega Roman Novotný zostal o 18 cm, Adam Hromčík z Univerzity Brno dalších devět.

Medailisté mistrovství ČR v hale – 1. den
Ženy

60 m – 1. Kateřina Čechová (Olymp Praha) 7.24 – český rekord, 2. Barbora Procházková 7.33, 3. Iveta Mazáčová 7.49
3000 m – 1. Kristiina Mäki (Hvězda Pardubice) 9:34.23, 2. Monika Preibischová (Mariánské Lázně) 9:36.15, 3. Petra Kuříková (LIAZ Jablonec) 9:54.92
60 m př. – 1. Lucie Škrobáková (USK) 8.04, 2. Nikola Ogrodníková (Vítkovice) 8.45, 3. Jana Sotáková (Olymp Brno) 8.48
Výška – 1. Romana Dubnova (Vítkovice) 179, 2. Kateřina Cachová (USK), 3. Magdalena Nová (Vítkovice) obě 175
Tyč – 1. Jiřina Svobodová 447, 2. Roman Maláčová 435, 3. Aneta Morysková (všechny USK) 395
Trojskok – 1. Lucie Májková (Olymp Brno) 13.12, 2. Klára Michalská (LIAZ Jablonec) 12.68, 3. Zdeňka Pražáková (Tábor) 12.51
Koule – 1. Jana Kárníková (Hvězda Pardubice) 16.03, 2. Romana Grómanová (Vítkovice) 14.40, 3. Jitka Kubelová (N. Město na Moravě) 14.14

Muži

60 m – 1. Jan Veleba (ARC Brno) 6.67, 2. Marek Bakalár (Kladno), 3. Václav Zich (Dukla) oba 6.79
3000 m – 1. Lukáš Kourek (N. Město na Moravě) 8:10.18, 2. Jakub Holuša (Dukla) 8:10.61, 3. Roman Rudolecký (Univerzita Brno) 8:17.53
60 m př. – 1. Martin Mazáč 7.74, 2. Petr Peňáz (oba Olymp Praha) 7.82, 3. Jan Carda (Slavia Praha) 8.02
Dálka – 1. Milan Pírek 756, 2. Roman Novotný (oba Kroměříž) 738, 3. Adam Hromčík (Univerzita Brno) 729

Výsledky

Adam Pražák a Michal Procházka, foto: Jan Kucharčík

Vytisknout