přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. února 2018, 13:47

Sobotu na MČR ozdobila rekordem Seidlová

Klára Seidlová vylepšila při prvním dnu soutěží republikového šampionátu národní rekord na 60 metrů na 7.23. Blýskla se také Kateřina Cachová překážkami za 8.17.

Vskutku na požádání běhá šedesátku pod 7.3 Klára Seidlová, dokázala to už v rozběhu na MČR časem 7.29 a byla také v této fázi soutěže jasně nejrychlejší ze všech. A ve finále byla ještě o šest setin lepší! Čas 7.23 znamená, že svěřenkyně Jakuba Uhra o jednu setinu vylepšila český rekord, který tu na stejném místě před pěti lety zaběhla Kateřina Čechová. "Musím přiznat, že jsem čekala, že takový čas zaběhnu třeba až na halovém světovém šampionátu, protože formu ladíme právě až směrem k němu, takže do dnes dopadlo nad očekávání. Věřím, že s takovým výkonem bych mohla v Birminghamu postoupit do semifinále, tak doufám, že ho zopakuju," říkala potěšená šampionka. I oddílové kolegyně Seidlové z USK Praha se činily, Marcela Pírková brala stříbro za 7.39, Barbora Procházková, které je i tréninková parťačka vítězky, 7.43.

Na 60 metrů mužů potvrdil Dominik Záleský (při neúčasti aktuálně nejrychlejšího Zdeňka Stromšíka) roli favorita, i když s vítězným časem 6.68 spokojen příliš nebyl. "Byl to dneska opravdu těžký boj. Neběželo se mi moc dobře, takže mě těší, že to nakonec dobře dopadlo. Je to pro mě první mistrovský titul, takže si ho moc vážím. Navíc jsem se trošku pral se startovními bloky, které mi zde moc nevyhovují. O to víc si toho cením," uvedl Záleský. Za sprinterem hájícím barvy Univerzity Brno byl druhý Jan Veleba z Dukly díky svému letošňáku 6.71, třetí Štěpán Hampl z Kolína zůstal časem 6.72 jen dvě setiny za juniorským rekordem. Kuriózní situace nastala mezi muži na hladké 60, kde došlo na osmém místě ke shodě časů i na tisíciny, a tak dvojici musel rozsoudit až los.

Výborně - navzdory pomalé startovní reakci (0.339) - sprintovala překážkovou 60 v rozběhu Kateřina Cachová, vylepšila svůj nejlepší český výkon na 8.17 (a zůstala tím i 3 setiny za limitem pro HMS). Ve finále se svěřenkyni Martiny Blažkové takový výkon zopakovat nepovedlo, jak přiznala bylo to i tím, že v mezičase bojovala ještě v dálce, mistrovský titul však získal přesvědčivě za 8.22. "S časem na překážkách jsem spokojená. Je to dobrý ukazatel směrem k halovému světovému šampionátu. Jsem ráda, že forma stoupá. Ve finále už jsem trochu ztratila na startu, jelikož jsem už cítila únavu z dálky. Na druhou stranu na takové kombinace jsem zvyklá," prohlásila. Vylepšit letošní maximum se povedlo tréninkové parťačce z USK Lucii Koudelové na 8.28, bronz pak brala chomutovská juniorka Markéta Štolová za 8.49 (v rozběhu osobní rekord 8.40).

Mezi muži přišla soutěž o hlavního favorita bohužel už v rozběhu, Petr Svoboda totiž nezvládl start a vyběhl předčasně. Nastalé situace nejlépe využil Petrův tréninkový parťák z Olympu David Sklenář, který si vylepšil osobní rekord na 7.89 a bral titul. "Dnes to byl opravdu vybojovaný titul. Celou sezónu se trápím se starty. Nevím jestli je to reakcí nebo mám špatný náběh, ale každopádně jsem dnes jsem se na startu obral skoro o desetinu," uvedl svěřenec Ludvíka Svobody. Překvapivě druhý sprintoval vícebojař Marek Lukáš, další domácí borec si rovněž vylepšil osobák na 7.94 a o setinu tím předčil specialistu Václava Sedláka z Dukly (7.95).

Oba elitní tyčkaři z pražské Dukly se letos nepotkali s formou, výsledkem na MČR bylo maximum 536 cm pro oba, pro Jana Kudličku zlato díky méně pokusům, pro Michala Balnera stříbro. "Celá tahle halová sezóna byla velké trápení. Už po Pražské tyčce jsem se necítil dobře, ale řekli jsme si s trenérem, že to ještě zkusíme a pokusíme se o limit na ME do Berlína," vysvětlil Kudlička. Kladenský Lukáš Posekaný bral bronz také díky lepšímu zápisu, 521 totiž skočil i David Holý (pro něj to byl SB).

V koulařském sektoru od první série dominovala Markéta Červenková z pražské Dukly, k jejímu pátému titulu by jí stačily všechny měřené pokusy, přičemž ten nejdelší (ze 4. série) má hodnotu 16.24. Soupeřky se nedostaly ani za 15 metrů, alespoň o stříbro však v závěru zabojovala nejúspěšnější koulařka MČR s jedenácti tituly Jana Kárníková z pardubické Hvězdy (14.90), když o centimetry předstihla vítkovickou Gabrielu Pallovou (14.83). "Možná se to podle náskoku nezdá, ale byla to těžká obhajoba," uvedla Červenková. "Loni v dubnu jsem absolvovala operaci ramene, takže má forma byla velkým otazníkem. Házet jsme začali v podstatě až v prosinci," vysvětlila.

Na stupních vítězů za skok do dálky stály vyhrádně samé Kateřiny, a ještě je dělily pouhé čtyři centimetry. Nejdále dolétly dvě skokanky hájící barvy Dukly Praha, zlato si vysloužila za svůj letošní nejlepší výkon 618 Hýsková, stříbro pak Dvořáková díky 616 a trio medailistek-Kateřin zkompletovala vícebojařka z USK Cachová s 614.

Pozici nejúspěšnějšího muže halového mistrovství si upevnil výškař Jaroslav Bába. S výkonem 214 centimetrů, který reprezentantu Dukly k jeho jedenáctému titulu stačil, však spokojen nebyl. Stejně, tedy 214 zdolal i druhý Marek Bahník z Hradce Králové, ten však potřeboval dva pokusy. Bronz si vybojoval díky výrazně vylepšenému osobáku Slávista Tadeáš Štěpánek (210).

Stylem start-cíl a rovnoměrným tempem ovládla trojku Lucie Maršánová z Hvězdy Pardubice, její vítězný čas: 9:35.56. "Bylo to poprvé, kdy jsem byla na mistrovství republiky jasnou favoritkou a těší mě, že jsem se s tím úspěšně poprala," uvedla šampionka. Dělba dalších medailí byla vyrovnanější, na závěrečném km se utvořila dvojice, z níž měla více sil v závěru Aneta Chlebiková z Třince (9:53.15) a vybojovala stříbro, bronz zůstal Barboře Jíšové (9:56.13).

Tři kilometry byly v podání mužů po většinu trati taktická bitva a pak závěrečný úprk. V něm prokázal rychlostní schopnosti spíš mílař Jan Friš z Dukly, který si dosprintoval pro titul v čase 8:28.14. "Zvolil jsem taktiku držet se spíše v pozadí a zabrat až v posledních dvou kolech. Jsem rád, že se mi podařilo zvítězit," uvedl vítez. Těsně pod 8,5 minuty už se nevešli hodonínský David Kákona (8:30.06) a Slávista Michal Šmahel (8:30.44)

Hned první série v trojskoku rozhodla o zlaté medaili, Ondřej Vodák z brněnské Univerzity v ní předvedl 15.48 m, nejlepší český výkon v sezóně. Jeho soupeři se snažili útočit, ale za 15 metrů se dostali pouze dva, oba z Dukly, přičemž stříbro bral Jiří Zeman za 15.14 a Matyáš Vrtiška s 15.01.

V rozbězích na 400 metrů si výrazně vylepšila osobák Martina Hofmanová a svým časem 53.82 navíc výrazně přiblížila průměr pro účast štafety na HMS v Birmighamu. V nedělním finále stačí, aby se jedna ze čtveřice zlepšila o šest setin vteřiny.

Výsledky

Michal Procházka, Petr Jelínek, foto: Jan Kucharčík

Vytisknout