přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. května 2017, 08:05

Thiamová do klubu sedmitisícových

Mítink v Götzisu opět potvrdil, že zde padají jedinečné výkony. O jeden takový se postarala Belgičanka Nafissatou Thiamová, která pokořila hranici sedmi tisíc bodů. Dařilo se i naším vícebojařům. Adam Sebastian Helcelet a Jiří Sýkora splnili limit na MS. Marek Lukáš si z Rakouska odvezl nový osobní rekord.

Desetiboj

Čeští vícebojaři zahájili druhý den na stodesítce překážek. Adam Sebastian Helcelet si doběhl v nejrychlejším běhu pro vícebojařský osobák 14.19. Jiří Sýkora si dokázal také vylepšit vícebojařské maximum na 14.25. Marek Lukáš pak zaznamenal 14.62. V suverénním tažení pokračuje Kanaďan Damian Warner, který výkonem 13.54 vylepšil rekord mítinku. 

Jiří Sýkora se blýskl i v diskařském sektoru, kde si vylepšil absolutní osobák na 47.38. Lepší byl pouze Němec Rico Freimuth za 49.45. Adam Sebastian Helcelet měl nejdelší hned první pokus, který měřil 44.35. Marek Lukáš jen těsně nepokořil čtyřicetimetrovou (39.98). 

V tyči se dokázal Helcelet úspěšně přenést přes rovných pět metrů. Jiří Sýkora zapsal 480 centimetrů a následně už v tyči nepokračoval, aby neriskoval zranění, jelikož ho začal tahat zadní stehenní sval. Stejnou výšku jako Sýkora zdolal i Marek Lukáš. Hned dva borci dokázaly překonat laťku o hodnotě 540 centimetrů. Byli jimi Nizozemec Elco Sintnicolaas a Španěl Pau Tonnesen. 

Oštěp je parádní disciplínou našich reprezentantů, což potvrdili i tentokrát. Marek Lukáš se dokonce dvakrát dostal přes sedmdesát metrů, přičemž jeho delší pokus měřil 70.80. Lepší hod předvedl pouze Kubánec Leonel Suarez (71.88). Spokojen mohl být i Adam Sebastian Helcelet, který hodil 68.04. Jiří Sýkora vyhrál b-skupinu výkonem 61.06. 

Do závodu na 1500 metrů odstartovalo všech dvaadvacet vícebojařů. Skvělý osobní rekord 4:32.94 si zaběhl Marek Lukáš. Helcelet zvládl poslední disciplínu v čase 4:43.69. Jiří Sýkora doběhl na chvostu startovního pole za 4:57.01. Celému startovnímu poli pak o parník utekl Francouz Gael Querin (4:08.90). 

V celkovém hodnocení byl z našich desetibojařů nejlepší Adam Sebastian Helcelet, který byl čtvrtý v novém osobním rekordu 8335 bodů. "V Götzisu panovaly skvělé podmínky a těší mě, že jsem jich využil. Osobní rekord hned v úvodu sezóny je super. Druhý den mi vyšel skvěle. Až na závěrečné patnáctistovce se projevilo vedro, které nás celý víkend provázelo. Cítím se teď trochu rozbitý, tak se musím dát do kupy," uvedl. Jiří Sýkora obsadil jedenátou příčku v druhém kariérním výkonu 8120 bodů. "Prvni den byl takový průměrný. Druhý den to bylo o něco lepší. Potěšil mě osobák v disku i venkovní osobní maximum v tyči. Ve většině disciplín ovšem cítím rezervy, na kterých musíme zapracovat," zhodnotil. Oba tak vyhověli nominačním kritériím pro účast na světovém šampionátu v Londýně. Marek Lukáš byl šestnáctý. I on si vylepšil osobák. Přesto smutnil, jelikož mu o pouhé tři body odolala osmitisícová hranice. V Götzisu posbíral 7997 bodů. Vítězem letošního desetiboje v Götzisu se stal Kanaďan Damian Warner (8591 b.). Druhý byl Nizozemec Eelco Sintnicolaas (8539 b.) a pomyslný bronz získal Němec Rico Freimuth (8365 b.). 

Sedmiboj

Kateřina Cachová odstartovala druhý den sedmiboje v dálkařském sektoru. V prvním pokusu zajistila skokem dlouhým 582 centimetrů. V dalších dvou seriích pak přešlápla. Své dálkařské kvality potvrdila Němka Claudia Rath-Salmanová (686). 

Chuť si Katka spravila na oštěpu. Každým pokusem se zlepšovala až na 46.67, což pro ni znamená nejlepší oštěpařský pokus od roku 2009. Jedinečný výkon předvedla Belgičanka Nafissatou Thiamová, jejíž oštěp dolétl až na 59.32, čímž dokonce vylepšila belgický národní rekord v této disciplíně. Zároveň také posunula hodnotu rekordu mítinku. 

Na závěrečné osmistovce svěřenkyně Martiny Blažkové zabojovala a předvedla vyzrálý taktický výkon. Odměnou jí byl nový osobní rekord 2:12.38. Vynikajícího času dosáhla v nejrychlejším běhu Němka Claudia Rath-Salmanová, která zvládla dva okruhy za 2:05.54. 

V celkovém hodnocení obsadila Kateřina Cachová dvacáté místo se součtem 5963 bodů a limit pro světový šampíonát jí utekl o sedmatřicet bodů. "V dálce bylo vidět, že ještě nemám vyběhaný rozběh, což se projevilo i na výkonu. S oštěpem jsem spokojená, je to nejlepší hod za několik posledních sezón. Na půlce jsem využila ideálního běhu a byl z toho osobák," zhodnotila druhý den. Z götzisského triumfu se radovala Belgičanka Nafissatou Thiamová, která dokázala posbírat neuvěřitelných 7013 bodů, čímž vylepšila svůj vlastní národní rekord i historické maximum mítinku. Stala se též čtvrtou ženou, které se podařilo překonat v sedmiboji sedmitisícovou hranici a v historických tabulkách jí patří třetí příčka. Na evropský rekord Karoliny Klüftové ztratila pouhých 19 bodů. Skvělé výkony předváděly i další závodnice v pořadí. Druhá byla Němka Carolin Schäferová v novém osobním maximu 6836 bodů. Třetí skončila v novém lotyšském národním rekordu 6815 bodů Laura Ikauniece-Admidinová. 

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout