přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Gordějevová a Spank ovládli výškařskou Mekku

Německý Eberstadt je považován za jeden z nejprestižnějších výškařských mítinků. Letos se při něm radoval domácí držitel bronzu z MS a Ruska, která v Berlíně vůbec nestartovala.

Před kulisou 1600 diváků se již včera zaskvěl domácí skokan Raul Spank. Naopak ženská německá hvězda Ariane Friedrichová dnes před dvěma stovkami fanoušků navíc skončila v poli poražených. "Vrátím se napřesrok," slíbila pro webové stránky mítinku výškařka, stejně jako Spank bronzová z Berlína. Její kolega si počínal skutečně stylově, před publikem v bádensko-würteneberském městě si vylepšil osobní rekord o centimetr na 233. "Eberstadt je nejlepší mítink v Německu, ne-li na světě," nešetřil chválou šťastný vítěz pro uvedený web.

Druhou příčku obsadil jeden z poražených z Berlína, Ivan Uchov. Úřadující halový mistr Evropy z Ruska se přenesl přes 230 cm. O 3 cm níže uspěla trojice skokanů, nejlepší zápis z nich měl Američan Jesse Williams.


Spontánní radost "poněmecku", Spank získává bronz na MS - foto: E. Erben

Po včerejšku možná domácí obecenstvo sázelo, že obě první místa zůstanou doma. Ariane Friedrichová však jeho očekávání zklamala. "Je mi líto, že jsem dnes nebyla schopná skočit výše, ale jsem totálně "vyšťavená". Poslední dny mě stály tolik sil, že to dnes prostě lépe nešlo," omlouvala se šestá skokanka soutěže, jež skočila spolu s trojicí soupeřek nejlépe 191 cm.

Před touto čtveřicí stálo vítězné trio, jež zdolalo 194 a výše. Řádně odpočatá a patřičně nažhavená byla patrně Irina Gordějevová. Ruska se nedostala do sestavy pro Berlín a nastřádané síly zúročila ve 202 centimetrů, čímž se stala teprve šestou dvoumetrovou výškařkou letoška. Sama si také vylepšila nejen o 5 cm výkon sezony, ale i absolutní osobní rekord. Zatím nejlépe skočila v lednu v hale, o centimetr méně než dnes, rovněž na německém území - v Chotěbuzi. "Strašně ráda skáču v Německu. Publikum je férové, všem fandí úplně stejně," děkovala nadšená vítězka, která skákala vše na první pokus, včetně osobáku.

Do taktické bitvy se tak musela pouštět i poslední soupeřka Gordějevové, Marina Aitovová z Kazachstánu. Nakonec jí zůstalo nejlépe 197 cm na třetí pokus. Třetí skončila za 194 další Ruska Viktoria Kljuginová.

V Eberstadtu se představili také dva čeští skokani, mezi nejlepší se však nedostali. Jaroslav Bába skončil za 220 cm sedmý, o příčku níže dopadla Iva Straková se 188 cm. V kategorii do 22 let se prosadili Egypťan Karim Lofty s 210 cm a Němka Jennifer Kleinová za 180.

Výsledky zde.

Michal Procházka

Vytisknout