Golden Tracks pro Mayera a Asher-Smithovou

sobota 27. října 2018
Na slavnostním galavečeru ve švýcarském Lausanne byli vyhlášeni nejlepší atleti Evropy pro rok 2018. Z tohoto ocenění se můžou těšit francouzský vícebojař Kevin Mayer a britská sprinterka Dina Asher-Smithová. V kategorii Rising star byli vyhlášení švédský tyčkař Armand Duplantis, norský běžec Jakob Ingebrigtsen a běloruská překážkářka Elvira Hermanová.

Atletickým králem Evropy se pro tento rok stal francouzský vícebojař Kevin Mayer. Ten měl sezónu jako na houpačce. V hale bral titul světového šampiona v sedmiboji v nejlepším světovém výkonu roku 6348. Na mistrovství Evropy v Berlíně pak odcestoval jako největší favorit na zlato, ale po třech přešlapech v dálkařském sektoru ze soutěže odstoupil. Vše si vynahradil na domácím mítinku v Talence, kde posbíral celkem 9126 bodů, čímž o 81 bodů překonal tři roky starý světový rekord Američana Ashtona Eatona.

Nejlepší atletkou evropského kontinentu pro rok 2018 se stala sprinterka Dina Asher-Smithová. Dvaadvacetiletá Britka má za sebou životní sezónu. Na evropském šampionátu v Berlíně získala tři zlaté medaile a všechny ozdobila nejlepším letošním světovým výkonem. Nejprve kralovala na stovce časem 10.85 a o pozici leadera světových tabulek se dělí s Marií Josée Ta Louovou z Pobřeží slonoviny. Následně získala nejcennější kov na dvojnásobné trati v nejrychlejším světovém čase 21.89 a zlatý hattrick dokonala se štafetou 4x100 metrů, které na výsledkové tabuli svítilo WL 41.88. V průběhu sezóny také získala dvoustovkařský bronz na Hrách Commonwealthu v australském Gold Coast a dosprintovala si pro druhá místa ve finále Diamantové ligy i na Kontinentálním poháru v Ostravě.

Kategorie Rising star, která je určena mladým atletům do dvaadvaceti let, měla poprvé v historii této ankety mezi muži dva vítěze. Stali se jimi švédský tyčkař Armand Duplantis a norský běžec Jakob Ingebrigtsen.

Švédský tyčkařský super talent předváděl v tomto roce jedinečné výkony. Nejprve suverénně opanoval mistrovství světa juniorů v Tampere v novém rekordu šampionátu a jen o několik týdnu později se radoval i ze svého prvního velkého cenného kovu mezi dospělými. Na mistrovství Evropy v Berlíně si naprosto suverénním výkonem vyskákal titul kontinentálního šampiona. V jednom z nejkvalitnějších tyčkařských závodů historie vylepšil hodnotu juniorského světového rekordu na 605 centimetrů a zařadil se druhé místo historických světových tabulek po bok legendárních tyčkařů Renaudal Lavillenieho, Maxima Tarasova a Dmitri Markova.

Svou jedinečnost prokázal v letošní sezóně také norský běžec Jakob Ingebrigtsen. Na juniorském světovém šampionátu vystoupal hned dvakrát na stupně vítězů, když byl stříbrný na patnáctistovce a bronzový na pětce, ale i on si nechal to nejlepší až na mistrovství Evropy v Berlíně, kde se radoval z překvapivého běžeckého double. Dokázal totiž zvítězit v bězích na 1500 i 5000 metrů. Na pětce navíc vylepšil hodnotu juniorského evropského rekordu na 13:17.06. Již dříve v průběhu sezóny se stal juniorským evropským rekordmanem i na patnáctce. V Monaku zaběhl čas 3:31.18.

V kategorii žen se radovala z ocenění nejlepší mladé atletky Evropy Běloruska Elvira Hermanová. Ta byla jedním z největších objevů této atletické sezóny. Již od jejího úvodu udivovala neustálým zlepšováním osobních rekordu na trati 100 metrů překážek. Čeští diváci ji měli možnost vidět na Memoriálu Josefa Odložila v Praze, kde zvítězila. Prozatím životního úspěchu pak dosáhla na mistrovství Evropy v Berlíně, kde si dosprintovala pro titul evropské šampionky.