přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. července 2019, 10:00

Deštivé postupy i nepostupy v Gävle

Při dopoledním programu druhého soutěžního dne na ME do 22 let v Gävle atletům počasí rozhodně nepřálo. Po celou dobu je trápilo chladno a vydatný déšť, což se projevilo zejména na technických disciplínách. S tak nepříznivými podmínkami se muselo srovnat osm českých atletů.

Sedmibojařky pokračovaly ve svém snažení v dalších dvou disciplínách. Jana Novotná i Kateřina Dvořáková předvedly vyrovnané série, ale jistě doufaly v delší skoky. Novotná dolétla nejdále na 588 centimetrů. Dvořáková pak brala body za 563 centimetrů. Dílčí prvenství si připsala belgická národní rekordmanka v této disciplíně Hanne Maudensová za 622 centimetrů.

Následoval oštěp. V něm měla Jana Novotná nejdelší třetí pokus, kdy se její náčiní zapíchlo na 38.55. Dvořáková měla naopak nejdelší hned první pokus, když zapsala 34.65. Švýcarka Geraldine Rückstühlová je vynikající oštěpařskou, a to prokázala i tentokrát, když vylepšila vícebojařské oštěpařské maximum šampionátu na 54.82.

Před závěrečnou osmistovkou figuruje Jana Novotná na průběžné třinácté pozici s mezisoučtem 4758 bodů. Kateřina Dvořáková je šestnáctá za 4682 bodů. Vede Němka Sophie Weissenbergová (5357 b.) před Geraldine Rückstühlovou (5339 b.) a Nizozemkou Emmou Oosterwegelovou (5146 b.).

S bohatou českou účastí proběhly rozběhy na 400 metrů překážek. Mezi ženami jsme měli hned tři naděje a byly z toho dva semifinálové postupy. Ač měla nevýhodnou první dráhu, ovládla Lada Vondrová svůj rozběh za 58.30, což byl třetí nejrychlejší čas ze všech závodnic. Spokojena mohla být také Tereza Jonášová. Výkonem 59.32 nezaostala daleko za osobním rekordem a ze třetího místa přímo postoupila do semifinále. S náročnými podmínkami si bohužel neporadila Michaela Bičianová, které nevyšel závod hlavně rytmicky a cílem proběhla za 61.61, což nestačilo na lepší než osmadvacáté místo. Nejlepší čas ze všech startujících v rozbězích měla Běloruska Hanna Michailovová (58.24).

Postupová bilance našich mužů byla padesátiprocentní. Pro Matěje Macha je Gävle již druhým evropským šampionátem této kategorie a své zkušenosti prodal i v rozběhu, který dokončil na třetí přímo postupové pozici v čase 52.19, což vzhledem k podmínkám nebyl vůbec špatný čas. Naopak pro Erika Jelínka se jednalo o premiéru na velké mezinárodní akci a do dalšího kola se mu postoupit nepodařilo. S časem 54.15 obsadí celkovou čtyřiadvacátou příčku. Nejrychlejší rozběhový čas 50.85 má na svědomí Němec Constantin Preis.

Disciplínou, které se silný déšť a chlad nejspíš nejvíce dotkl, byla kvalifikace výškařek a projevilo se to i na výkonech. Na postup do finále stačilo nakonec skočit 178 centimetrů na třetí pokus. To se bohužel nepodařilo Ladě Pejchalové. Svěřenkyně trenéra Jaroslava Báby sice hned napoprvé zdolala své dvě úvodní výšky, ale na zmiňované hodnotě již i přes dva nadějné pokusy úspěšná nebyla. Postup jí tak těsně unikl a z Gävle si odveze čtrnácté místo.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová

Vytisknout