přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Finálová desítka „Atleta roku“ je na světě

Anketa Atlet roku 2007 již zná svého vítěze. Pro tuto chvíli zveřejňujeme nejlepší desítku, jak ji vybralo 123 sportovních novinářů a atletických odborníků.Konečné pořadí, stejně jako ocenění v kategoriích junior, objev a trenér roku, však bude oznámeno až při slavnostním vyhlášení v sobotu 10. listopadu. To se uskuteční v Hotelu Ambassador-Zlatá husa v přímém přenosu České televize od 21:30 na ČT1.

Atlet roku 2007 vzejde z následující desítky (v abecedním pořadí):

Jaroslav Bába, Kateřina Baďurová, Nikola Brejchová, Věra Cechlová Pospíšilová, Zuzana Hejnová, Tomáš Janků, Anna Pichrtová, Denisa Ščerbová, Roman Šebrle, Barbora Špotáková.

Jaroslav Bába se dokázal vrátit mezi výškařskou elitu. Na mistrovství světa předvedl v kvalifikaci svůj výkon sezony 229 cm a jeho finálových 227 stačilo na výborné osmé místo. Především se letos zbavil psychického bloku ze zranění.

Tyčkařka Kateřina Baďurová skvěle stupňovala svou formu před MS. Ósacký vrchol jí vyšel nejlépe, posunula v něm do třetice český rekord pod otevřeným nebem na hodnotu 475 cm a získala senzační stříbrnou medaili. Na Světovém atletické finále pak skončila se zdravotními komplikacemi šestá.

Oštěpařka Nikola Brejchová se také zvládla po nucené pauze skvěle vyšvihnout mezi světovou extratřídu. Nejdále házela na MS v Ósace, 64.29 metru ji vyneslo sice nepopulární, přesto velmi kvalitní čtvrtou příčku.

Diskařce Věře Cechlové Pospíšilové nevyšel světový šampionát, chuť si však spravila druhým místem na Světovém atletickém finále. Nejvíce letos hodila 66.18 metru ve Varšavě, porazila tam i pozdější mistryni světa Němku Dietzschovou.

Zuzana Hejnová na světovém mistrovství významně posunula vlastní český rekord na 400 metrů překážek. Jeho nová hodnota je 55.04 sekundy, Hejnové stačil na solidní 13. místo a na upevnění místa v širší světové špičce.

Výškař Tomáš Janků letos předváděl velmi stabilní výkony, přestože se potýkal zraněním. To mu zabránilo skončit na HME lépe jak čtvrtý. Na venkovním MS pak skončil na výborném pátém místě. Sedmé místo mu patřilo ve Světovém atletickém finále, kde reprezentoval jako jediný muž.

Vrchařka Anna Pichrtová korunovala svou vydařenou sezónu vítězstvím na neoficiálním MS. Navíc dovedla ve stejném závodě ke stříbru i české družstvo. K tomu přidala ještě titul evropské vicemistryně.

Dálkařka Denisa Ščerbová zahájila rok skvěle, na halovém ME v Birminghamu získala senzační bronz. Venkovní evropský šampionát její věkové kategorie – do 22 let – pro ni znamenal stříbro. Na MS dospělých jí smolně chyběl jediný centimetr na finále.

Jméno desetibojaře Romana Šebrleho „rovná se“ medailová jistota pro českou atletiku již několik sezón. Po očekávaném halovém evropském triumfu přidal i ten poslední, který mu ve sbírce chyběl: titul mistra světa pod otevřeným nebem získaný navíc po srdnatém boji. Šebrle také ovládl světové tabulky výkonem z „domácího“ kladenského mítinku – 8697 a Světovou vícebojařskou tour.

Vycházející oštěpařská hvězda Barbora Špotáková zazářila v Ósace naplno. Po loňském evropském stříbru získala letos v Japonsku ve velkém stylu svůj životní úspěch. Ve zlatém závodě dvakrát vylepšila vlastní národní rekord na 67.07 metru. Ten však nepřežil ani tři týdny, když jeho hodnotu znovu posunula při další výhře na Světovém atletickém finále na 67.12 m.

Michal Procházka

Vytisknout