přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. listopadu 2022, 10:33

Finalistky světového atleta

World Athletics zveřejnila jména pěti finalistek v anketě o nejlepší světovou atletku roku. O královně uplynulé sezóny se rozhodne mezi Tobi Amusan, Shelly-Ann Fraser-Pryce, Kimberley García León, Sydney McLaughlin a Yulimar Rojas.

TOBI AMUSAN (NIGÉRIE)

Nigerijka Tobi Amusan vládla stovce překážek. V semifinále světového šampionátu v Eugene šokovala vylepšením světového rekordu na 12.12. Ve finále pak byla ještě rychlejší, když brala titul za 12.06. Tento čas byl ovšem větrný. Následně si doběhla pro zlato i na Hrách Commonwealthu v rekordu her 12.30 a přemožitelku nenašla ani ve finále Diamantové ligy v dalším kvalitním čase 12.29.

SHELLY-ANN FRASER-PRYCE (JAMAJKA)

Jamajská sprinterská legenda Shelly-Ann Fraser-Pryce dokázala letos celkem sedmkrát zaběhnout stovku pod 10.7, což je jedinečná bilance. V Eugene si dosprintovala už pro svůj pátý světový titul na stovce a k tomu přidala ještě stříbra na dvojnásobné trati a se štafetou na 4x100 metrů. Na mítinku DL v Monaku vytvořila letošní nejlepší světový výkon 10.62. V závěru sezóny brala i diamantovou trofej.

KIMBERLEY GARCÍA LEÓN (PERU)

Peruánská chodkyně Kimberley García León vystoupala při všech svých letošních startech na stupně vítězů. Na MS chodeckých družstev v ománském Maskatu byla bronzová na trati 20 kilometrů. Při jihoamerickém šampionátu brala na stejné distanci stříbro. Na mistrovství světa v Eugene se pak radovala z chodeckého double. Na dvacítce získala vůbec historicky první zlato z MS pro svou zemi v národním rekordu 1:26:58 a následně byla nejrychlejší i v nové mistrovské disciplíně 35 kilometrů v novém kontinentálním rekordu 2:39:16.

SYDNEY MCLAUGHLIN (USA)

Americká čtvrtkařka překážkářka Sydney McLaughlin je fenoménem své disciplíny a dokázala to i letos. V Nashvillu zahájila historicky pátým nejrychlejším časem 51.61. Na US Trial pak výkonem 51.41 o pět setin posunula hodnotu vlastního světového rekordu z olympijského finále v Tokiu. Na MS v Eugene pak předvedla něco jedinečného, když se stala první ženou, která zaběhla trať 400 metrů překážek pod 51 vteřin. Světový titul si zajistila výkonem 50.68. K tomu přidala ještě zlato se čtvrtkařskou štafetou, kde zvládla svůj úsek za 47.91. Sezónu zakončila v maďarském Székesféherváru, kde se prezentovala historicky šestým nejrychlejším časem 51.68.

YULIMAR ROJAS (VENEZUELA)

Venezuelská trojskokanka Yulimar Rojas proměňuje každý svůj závod v exhibici a soupeřkám nedává ani tu nejmenší šanci. Při svém vítězství na HMS v Bělehradě zaznamenala vůbec nejdelší trojskokanský pokus historie 15.74, což bylo ještě o sedm centimetrů dále, než to zvládla při světovém rekordu na olympiádě v Tokiu. Rojas má doma po třech titulech z HMS i MS. Ten venkovní si v Eugene zajistila trojskokem na 15.47, což je pátý nejhodnotnější výkon historie pod otevřeným nebem. S přehledem obhájila i prvenství v Diamantové lize.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout