Finalistky světového atleta roku

středa 13. listopadu 2019
Přinášíme přehled pěti finalistek, mezi kterými se rozhodne o nejlepší světové atletce roku 2019. Do užšího finálového výběru se vešly Shelly-Ann Fraser-Pryceová, Sifan Hassanová, Brigid Kosgeiová, Dalilah Muhammadová a Yulimar Rojasová.

Shelly-Ann Fraser-Pryceová (Jamajka)

Jamajská sprinterka Shelly-Ann Fraser-Pryceová se loni vracela po mateřské pauze a letos již závodila ve své někdejší formě. Na Panamerických hrách v Limě získala titul na dvoustovce. Ještě lépe se jí dařilo na poloviční trati. Vyhrála sedm z deseti závodů na 100 metrů, které absolvovala. Tím nejdůležitějším bylo finále mistrovství světa v Dauhá, kde zaběhla letošní nejlepší světový výkon 10.71, čímž zaostala jedinou setinu za vlastním jamajským národním rekordem a radovala se ze svého čtvrtého titulu světové šampionky na stovce. K tomu ještě přidala další zlato s jamajskou štafetou na 4x100 metrů. Fraser-Pryceová má ve své sbírce už devět zlatých medailí ze světových šampionátů.

Sifan Hassanová (Nizozemsko)

Etiopská rodačka v nizozemských barvách Sifan Hassanová byla letošní královnou středních a dlouhých tratí na dráze. V Monaku zaběhla nový světový rekord v závodě na jednu míli, který má nyní díky ní hodnotu 4:12.33. Na svědomí má také dva evropské rekordy na tratích 3000 metrů (8:18.49) a 5000 metrů (14:22.12). V rámci Diamantové ligy se radovala hned ze dvou trofejí, když ovládla finálové závody na 1500 i 5000 metrů a běžecký double získala i na mistrovství světa v Dauhá, kde nejprve zvítězila v závodě na 10 000 metrů v letošním nejlepším světovém výkonu 30:17.62 a následně si připsala suverénní triumf na patnáctistovce v evropském rekordu a historickém maximu šampionátu 3:51.95.

Brigid Kosgeiová (Keňa)

Keňanka Brigid Kosgeiová opanovala v letošním roce dva velké maratony. V Londýně triumfovala kvalitním výkonem 2:18:20 a životní závod předvedla v Chicagu, kde se jí podařilo zaběhnout nový světový rekord 2:14:33, čímž vylepšila šestnáct let staré maximum Britky Pauly Radcliffové z Londýna o jednu minutu a 21 vteřin. Kosgeiová je také leaderem letošních světových tabulek v půlmaratonu. Její vítězný čas z bahrajnské Manámy má hodnotu 1:05:28.

Dalilah Muhammadová (USA)

Další atletkou, které se v letošní sezóně podařilo překonat světový rekord, je americká překážkářka Dalilah Muhammadová. Historický zápis přepsala hned dvakrát. Poprvé se tak stalo na americkém národním šampionátu, kde brala titul v čase 52.20. Tehdejší světový rekord Rusky Julie Pečonkinové z roku 2003 překonala o čtrnáct setin. Další vylepšení pak přišlo ve finále světového šampionátu, kde svedla strhující souboj s mladou krajankou Sydney McLaughlinovou a zvítězila v čase 52.16. McLaughlinová se zařadila časem 52.23 na druhé místo historických světových tabulek. Muhammadová pak byla také členkou vítězné štafety Spojených států na 4x400 metrů.

Yulimar Rojas (Venezuela)

Venezuelská trojskokanka Yulimar Rojasová má za sebou úspěšnou sezónu, kterou zdobila vynikajícími výkony. Vyhrála devět z dvanácti závodů, ve kterých startovala a v pěti případech překonala patnáctimetrovou hranici. Ve finále Diamantové ligy sice překvapivě podlehla Jamajčance Shaniece Rickettsové, ale jen o několik dní později se ve španělském Andújaru zaskvěla výkonem 15.41, čímž zaostala pouhých devět centimetrů za světovým rekordem Ukrajinky Inessy Kravetsové z roku 1995 a stanovila hodnotu nového jihoamerického rekordu. Na mistrovství světa pak jasně dominovala, když doskákala na vynikajících 15.37 a úspěšně obhájila zlato z předešlého MS v Londýně.