Finalistky Golden Tracks

neděle 9. října 2022
V sobotu 22. října proběhne v estonském Tallinnu vyhlášení cen Golden Tracks pro nejlepší evropské atlety a atletky uplynulé sezóny. Evropská atletika zveřejnila jména tří finalistek hlavní kategorie.

Femke Bol (Nizozemí)

Nizozemka Femke Bol letos sbírala úspěchy na hladké i překážkové čtvrtce a nebylo jich málo. Na halovém mistrovství světa v Bělehradě podlehla pouze bahamské favoritce Shaunae Miller-Uibo a brala stříbro. Na Zlaté tretře v Ostravě se stala první ženou historie, která zaběhla třístovku překážek nejen pod 38, ale i pod 37 vteřin, když výrazně vylepšila historické světové maximum Zuzany Hejnové na 36.86.

Na čtvrtce překážek prohrála pouze jednou, a to ve finále mistrovství světa v Eugene, kde byla rychlejší v novém světovém rekordu 50.68 Američanka Sydney McLaughlin. Jinak byla v této disciplíně suverénní. Dvakrát zaběhla čas 52.27. Bez problému triumfovala i ve finále Diamantové ligy. Na mistrovství Evropy v Mnichově se rozhodla získat zlatý double na hladké i překážkové čtvrtce. V obou disciplínách neměla sobě rovnou soupeřku a její mise tak byla úspěšná. V závodě na 400 metrů se stala časem 49.44 nejrychlejší evropskou šampionkou od výkonu Marity Koch z ME ve Stuttgartu 1986. Když přičteme i štafety, získala Femke letos dohromady sedm velkých cenných kovů.

Yaroslava Mahuchikh (Ukrajina)

Vzhledem k situaci v její domovině, absolvovala ukrajinská výškařka Yaroslava Mahuchikh v hale pouze tři starty. To jí ovšem nezabránilo v zisku titulu halové mistryně světa v nejlepším výkonu letošní sezóny pod střechou 202 centimetrů.

Pod otevřeným nebem se přes dva metry přenesla v šesti závodech. Na mítinku Diamantové ligy v Bruselu skočila letošní nejhodnotnější světový výkon 205 centimetrů. Vyhrála také finále Diamantové ligy a evropský šampionát v Mnichově. Ve dvaceti letech dosáhla na všech pět možných evropských titulů napříč věkovými kategoriemi (U18, U20, U23, ME, HME). Čtvrtý rok v řadě skočila 202 centimetrů a více.

Nafissatou Thiam (Belgie)

Belgická vícebojařka Nafissatou Thiam vynechala halovou sezónu a soustředila se na tu venkovní, kde ji čekaly dva vrcholy v podobě světového a evropského šampionátu. V Eugene si naprosto suverénním způsobem zajistila svůj druhý titul mistryně světa v letošním nejlepším světovém výkonu a druhém nejhodnotnějším sedmibojařském součtu kariéry 6947 bodů.

Na mistrovství Evropy v Mnichově pak obhájila titul z předešlého šampionátu v Berlíně. Ve výškařském sektoru se úspěšně přenesla přes 198 centimetrů, čímž vyrovnala vlastní vícebojařské maximum mistrovství v této disciplíně a s tímto výkonem by ovládla i soutěž specialistek. Thiam má nyní ve své sbírce dvě zlata z OH, MS, ME i HME. Jediným šampionátem, ze kterého ještě nemá medaili tak zůstává HMS.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová