Finalisté Rising Star IAAF

středa 14. listopadu 2018
IAAF zveřejnila jména pěti finalistů a finalistek, ze kterých budou vyhlášeni nejlepší světoví atleti v kategorii Rising Star. Ta je určena závodníků mladším devatenácti let.

Selemon Barega

Etiopský běžecký super talent letos předváděl jedinečné výkony. Na halovém mistrovství světa v Birminghamu si doběhl v závodě na 3000 metrů pro stříbrnou medaili. Pod otevřeným nebem se pak prezentoval velmi rychlými časy. Na mistrovství světa juniorů odjížděl jako hlavní favorit, ale na pětce nakonec skončil těsně pod stupni vítězů, což pro něj bylo obrovským zklamáním. Vše si ale vynahradil ve finálovém závodě Diamantové ligy v Bruselu, kde zvítězil v novém juniorském světovém rekordu 12:43.02, čímž se zařadil na čtvrté místo historických světových tabulek. Rychlejší byli pouze jeho krajané Kenenisa Bekele, Haile Gebrselassie a Keňan Daniel Komen. Baregův bruselský čas výkon byl nejrychlejším časem na pětce od roku 2005.

Jordan Díaz

Kubánský trojskokan Jordan Díaz v tomto roce jasně dominoval mládežnickým kategoriím. Na domácí půdě v Havaně vylepšil hodnotu dorosteneckého historického světového maxima na 17.41. Tímto výkonem vede i letošní juniorské světové tabulky a mezi muži je pátý. Jasně kraloval na mistrovství světa juniorů ve finském Tampere i na mládežnických olympijských hrách v argentinském Buenos Aires. Neztratil se ani mezi dospělými, když ovládl šampionát Severní, Střední Ameriky a Karibiku.

Armand Duplantis

Dalším zázračným mladíkem, který letos zářil, byl švédský tyčkařský fenomén Armand Duplantis. Tomu se v průběhu roku podařilo hned osmkrát vylepšit juniorský světový rekord v hale i venku. Parádní představení předvedl už na juniorském mistrovství světa, kde si suverénním způsobem vyskákal zlato v novém rekordu šampionátu 582 centimetrů. Jedinečné představení pak předvedl na mistrovství Evropy v Berlíně. Soutěží procházel téměř bez zaváhání a v nesmírně kvalitním závodě se radoval z titulu kontinentálního šampiona a nového juniorského světového rekordu 605 centimetrů, což je výkon, který se zařadil na druhé dělené místo historických světových tabulek po bok legend Renuada Lavillenieho, Maxima Tarasova a Dmitri Markova.

Jakob Ingebrigtsen

Životní sezónu má za sebou také norský běžec Jakob Ingebrigtsen. Z MSJ v Tampere si odvezl dva cenné kovy, když skončil druhý na pětce a třetí na patnáctce. Záhy poté posunul v Monaku hodnotu evropského juniorského rekordu na trati 1500 metrů, když proběhl cílem v čase 3:31.18. Skutečnou běžeckou parádu pak ukázal na mistrovství Evropy v Berlíně, kde si mazácky poradil se zkušenějšími kolegy a doběhl si pro zlato na patnáctce i na pětce. V závodě na 5000 metrů navíc svůj primát ozdobil novým juniorským evropským rekordem 13:17.06.

Rhonex Kipruto

Keňský mladík Rhonex Kipruto kraloval v juniorské kategorii závodům na 10 000 metrů na draze i na silnici. Na mistrovství světa juniorů bral zlato v novém rekordu šampionátu 27.21.08. Je také leaderem letošních světových tabulek na silniční desítce, když zaostal časem 26:46 jen dvě sekundy za mužským světovým rekordem. Ovládl také africký juniorský krosový šampionát.

Meseret Beleteová

Etiopská běžkyně Meseret Beleteová o sobě dávala výrazně vědět hlavně na půlmaratonské trati. V Kodani zaběhla nový juniorský světový rekord, který má nyní díky ní hodnotu 1:07:51. Na mistrovství světa v půlmaratonu, které hostila španělská Valencie skončila šestá a byla členkou vítězného etiopského týmu.

Celliphine Chespolová

Keňská stýplařka Celliphine Chespolová je letos držitelkou nejlepšího juniorského světového výkonu, když zaběhla velmi kvalitní čas 9:01.82. Na juniorském světovém šampionátu v Tampere s přehledem potvrdila roli favoritky, když si suverénním způsobem doběhla pro titul. Na Hrách Commonwealthu v australském Gold Coast i na africkém šampionátu vystoupala na stříbrný stupínek. Africké krosové mistrovství dokonce opanovala.

Meskerem Mamoová

Další úspěšnou etiopskou mládežnickou reprezentantkou byla Meskerem Mamoová. Ta je leaderem letošních juniorských světových tabulek na tratích 3000 (8:33.63) a 5000 metrů (15:05.21). Na africkém šampionátu si v dospělé kontinentální konkurenci pověsila na krk bronzovou medaili.

Sydney McLaughlinová

Americká čtvrtkařka překážkářka se blýskla hlavně v první polovině letošního roku. Nejprve posunula v hale hodnotu juniorského světového rekordu na trati 400 metrů, když v College Station zvládla tuto distanci za 50.36. Pod otevřeným nebem pak na šampionátu NCAA v Knoxville vylepšila vlastní historické juniorské světové maximum na čtvrtce překážek na 52.75.

Briana Williamsová

Jamajčanka Briana Williamsová byla sprinterskou královou mistrovství světa juniorů v Tampere, kde získala ceněný double. Na stovce si poradila s americkými spolufavoritkami a vystoupala na nejvyšší stupínek. Následně nenašla přemožitelku ani na dvoustovce, kde navíc vylepšila rekord mistrovství na 22.50.