Finalisté Golden Tracks

pondělí 10. října 2022
V sobotu 22. října proběhne v estonském Tallinnu vyhlášení cen Golden Tracks pro nejlepší evropské atlety a atletky uplynulé sezóny. Evropská atletika zveřejnila jména tří finalistů hlavní kategorie.

Armand Duplantis (Švédsko)

Švédský tyčkař Armand Duplantis má za sebou velkolepý rok. V jeho průběhu skočil v patnácti závodech šest metrů a více. V hale se mu hned dvakrát podařilo posunout hodnotu jeho vlastního světového rekordu. Obou zápisů dosáhl v bělehradské hale. Nejprve na mítinku WIT zdolal 619 centimetrů a následně se dokázal ještě zlepšit při svém triumfu na halovém světovém šampionátu, kde kraloval výkonem 620 centimetrů.

Suverénní byl i pod otevřeným nebem. Na mítinku Diamantové ligy ve Stockholmu skočil historicky nejlepší světový výkon venku 616 centimetrů. Na mistroství světa v Eugene pak zaznamenal další světový rekord 621 centimetrů. S přehledem pak obhájil v Mnichově titul mistra Evropy v rekordu tohoto podniku 606 centimetrů a sezónu zakončil primátem v Diamantové lize.

Jakob Ingebrigtsen (Norsko)

Norský běžec Jakob Ingebrigtsen oplýval v této sezóně jedinečnou formou. Na mítinku ve francouzském Lievin se stal první atletem, který dokázal zaběhnout halovou patnáctistovku pod 3:31, když vylepšil světový rekord Etiopana Samuela Tefery na 3:30.60. Byl to ale právě Tefera, který dokázal Ingebrigtsena porazit ve finále HMS v Bělehradě, kde se musel hvězdný Seveřan spokojit se stříbrem.

Podobné zklamání pak prožil na světovém šampionátu v Eugene, kde na patnáctistovce překvapivě podlehl Britu Jaku Wightmanovi a byl opět stříbrný. Titulu mistra světa se pak dočkal o několik dní později v závodě na 5000 metrů, kde za sebou nechal všechny africké favority. Na mistrovství Evropy v Mnichově neměl konkurenci a zopakoval svůj zlatý double na tratích 1500 a 5000 metrů z předešlého ME v Berlíně.

Ve finále Diamantové ligy zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu 3:29.02. Celkem se v této sezóně dostal třikrát pod 3:30. Na domácím mítinku Diamantové ligy v Oslu útočil na letitý evropský rekord Brita Steva Crama v běhu na jednu míli. Za ním zaostal časem 3:46.46 o pouhých 14 setin a v historických světových tabulkách se posunul na šesté místo.

Miltiadis Tentoglou (Řecko)

Řecký dálkař Miltiadis Tentoglou je v posledních letech nejvýraznější osobností této disciplíny a jinak tomu nebylo ani letos. Na halovém mistrovství světa zvítězil v nejlepším světovém výkonu 855 centimetrů, kterým se řadí na šestou příčku historických světových tabulek.

Na světovém šampionátu pod otevřeným nebem také sahal po titulu, ale v Oregonu mu ho na poslední chvíli vzal Číňan Wang Jianan. Při mistrovství Evropy už na nejvyšší stupínek vystoupal a úspěšnou obhajobu navíc ozdobil novým rekordem šampionátu a letošním nejlepším světovým výkonem 852 centimetrů. Přemožitele nenašel ani ve finále Diamantové ligy.