Finále SAP pro Šumperk a Opavu

středa 12. října 2022
Ve středu 12. října proběhlo republikové finále jubilejního čtyřicátého ročníku Středoškolského atletického poháru. V soutěži dívek obhájily prvenství atletky šumperského gymnázia. Klání chlapců opanovali borci ze SŠPU Opava.

Finále Středoškolského atletického poháru se po pěti letech vrátilo do Břeclavi, která byla dříve tradičním hostitelem vyvrcholení této soutěže. Atletům a atletkám přálo počasí, a tak byla k vidění řada zajímavých výkonů a strhujících soubojů.

Jako obhájkyně loňského poháru vstupovaly do finále atletky z Gymnázia Šumperk. Favoritkami byly i letos, když v rámci krajských kol posbíraly nejvyšší bodový součet. Ten ještě výrazně navýšily i v konkurenci nejlepších týmů z celé republiky, když jasně dominovaly se ziskem 9819 bodů a po roce se opět radovaly z celkového primátu. Potvrdily tak, že v posledních letech jsou nejúspěšnějším účastníkem SAP, když téměř každoročně nechybí na stupních vítězů.

Stříbro tentokrát putuje do Třebíče. Tamější gymnazistky se také ještě dostaly přes devět tisíc bodů, když jich po soutěži měly na svém kontě 9038. Na bronzový stupínek vystoupaly atletky z Gymnazia v Trutnově s 8945 body. Obhájkyně stříbra a domácí družstvo z Břeclavi se tentokrát muselo spokojit se čtvrtou pozicí (8874 bodů).

Boj o pohár v kategorii chlapců byl o poznání vyrovnanější. Papírové předpoklady přeci jen na konec potvrdili reprezentanti SŠPU z Opavy, kteří triumfovali se ziskem 9157 bodů. Jen o patnáct bodů méně nastřádali stříbrní atleti ze SPŠ ve Dvoře Králové nad Labem (9142 bodů). Třebíčské gymnázium se radovalo z pódiového umístění i zde. Na stříbro svých spolužaček navázali chlapci bronzem za 9081 bodů.

V Břeclavi se představili také někteří naši reprezentanti, kteří letos nechyběli na mezinárodních vrcholech. V dálkařském sektoru si připsal prvenství účastník desetiboje na MSJ v Cali Petr Svoboda, jenž dolétl na 690 centimetrů. Na patnáctistovce si úspěšně otestoval svou rychlost osmý ze stýplu na mistrovství Evropy do 18 let v Jeruzalémě Štěpán Kavan, když v takticky vedeném závodě zvítězil za 4:04.13.

Na čtvrtce chlapců musela o vítězi rozhodnout až cílová fotografie. Opavský Šimon Ceplý i olomoucký Karel Brychta proběhli trať shodně v čase 50.20. Tisíciny pak hovořily ve prospěch prvního jmenovaného. Brychta už měl v té době na svém kontě jedno prvenství, když nenašel přemožitele na šedesátce v čase 7.09.

Ve sprintu na 60 metrů dívek se do cíle předklonily v totožném čase 8.02 dokonce tři závodnice. Zde byla nakonec nejšťastnější domácí překážkářka a vícebojařka Jana Piškulová. Koulařskému kruhu jasně vládl velmi solidním výkonem 16.27 Ondřej Vláčil.

Patronem republikového finále byl český překážkářský rekordman a někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, jenž mladým atletům předával cenné zkušenosti, podporoval je v jejich snažení a ochotně se jim podepisoval.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Houska