Fantastický bronz Hejnové, velehod Veselého

Fantastický bronz Hejnové, velehod Veselého
Aktuality
středa 8. srpna 2012
Zuzana Hejnová si na čtvrtce překážek doběhla pro vysněnou medaili, Denisa Rosolová skončila ve finále s dvojí českou účastí sedmá. V kvalifikaci oštěpařů skončili Frydrych i Vadlejch, ovšem zaskvěl se Veselý.

Fantastický úspěch atletické výpravy na olympiádě se urodil v očekávaném finále čtvrtky překážek s dvojitou českou účastí. Národní rekordmanka Zuzana Hejnová si řekla svým nejlepším časem sezony a nedaleko českého rekordu -  53.38 - o skvělou bronzovou medaili. "Konečně!" radostně vykřikla svěřenkyně Martiny Blažkové v mixzóně, stále ještě zahalená do národní vlajky, se kterou slavila na stadionu vítězné kolečko. "Strašně se mi ulevilo, moc jsem tu medaili chtěla a věřila jsem, že ji můžu získat a bojovala jsem do konce, už mi tam vůbec nic nezbylo," svěřila se Hejnová, která korunovala své od rozběhu výborné výkony, které vygradovaly právě ve finále. Medailí si však po doběhu nebyla jistá. "Soupeřka ode mě byla daleko, v devítce, a přišlo mi to na těsno. Vlastně ani nevím o kolik to bylo. Tři desetiny? Tak to jsem jí dala kotel," smála se 25letá překážkářka, která se po čtvrtém místu na mistrovství Evropy v Helsinkách dokázala dát psychicky dohromady z hořkého zklamání a připravit se na vrchol čtyř sezon (více se Zuzanou v připravovaném rozhovoru).

Zlato získala Ruska Natalja Anťuchová časem 52.70, když o sedm setin předčila úřadující mistryni světa Američanku Demusovou (52.77). Další z Rychlých holek, vicemistryně Evropy Denisa Rosolová, obsadila ve finále výbornou sedmou příčku, když doběhla v čase 55.27 a ještě než se objevily výsledky na tabuli, gratulovala své parťačce k životnímu úspěchu. "Změnila jsem letos disciplínu, protože jsem chtěla na olympiádě do finále. A to se povedlo, na hladké čtvrtce si nemyslím, že bych postoupila," nechala se slyšet atletka, která ušla cestu od dálky (získala v ní bronz na halové Evropě), přes koketování s vícebojem až po čtyřstovku, ale nejprve právě tu hladkou (zlato na HME). Na té překážkové už získala zmíněné stříbro v Helsinkách. "Byla to pro mě velká zkušenost, ale ukažte mi atletku, která je při desátém startě v disciplíně v olympijském finále," smála se Rosolová, která si je vědoma chyb, které dnes udělala na trati. "Hodně rychle jsem do toho naběhla a dostala se moc blízko, takže mě to rozhodilo až na další tři překážky a musela jsem se s tím srovnat. Ale snad se to do toho Ria naučím," vtipkovala s odkazem na příští olympiádu. "Je pravda, že to ještě potřebuju naběhat, Zuzka, nebo i ostatní holky, mají spoustu závodů a tím pádem zkušeností," uzavřela vážněji Rosolová, která potvrdila, že už žádnou další disciplínu hledat nebude.

Další čeští reprezentanti se představili v kvalifikaci oštěpu, všichni svěřenci Jana Železného. Petr Frydrych do finále nepostoupil, když po dvou pokusech kolem 70metrové hranice zabojoval v třetí sérii, ovšem ani výkon 75.46 v první skupině nestačil na teoretickou šanci dostat se mezi nejlepších dvanáct. "Samozřejmě jsem hodně zklamaný, ale než začnu něco rozebírat - nemůžu mít lepšího trenéra, lepší podmínky, lepší podporu od rodiny a přátel a že se to nepovedlo, je jenom ve mně," sypal si popel na hlavu 24letý Frydrych. "Zdravotně mě nic nezavazovalo, jenže technicky jsou tam malé věci, které dělají hodně metrů, a ty se mi prostě pořád nedaří udělat. Ztratil jsme přirozenost svého házení. Udělal jsem maximum, ale... Když to nejde a člověk ví, že by mělo, je to frustrující. Jedna velká etapa skončila, další vyvrcholí až za čtyři roky v Riu. Snad líp," dodal optimističtěji 34. oštěpař v Londýně.

Podobně dopadl Jakub Vadlejch, byť se mu podařilo přidat metry a tím pádem i poražené soupeře. "Hodně mě mrzí třetí, po druhém jsem si věřil, že osmdesát hodím, bohužel jsem v konci rozběhu vychýlil tělo z osy a zpomalil, což je pro mou techniku zásadní chyba," popsal klíčový moment v 21 letech nejmladší z trojice českých oštěpařů. "Byla to pro mě první olympiáda, doufám, že ne poslední. Jsem hodně zklamaný, byť od zranění šlachy pod kotníkem, které mě potkalo hned v prvním závodě, jsem hodil nejdál. Na soustředění před Londýnem jsem se dal do kupy a vypadalo to na dobré cestě. Věřím ale, že příště na velké akci už to bude dobré," tvrdil Vadlejch, kterého jako snad všechny ohromila atmosféra na stadionu. "Byl jsem se podívat na Bolta a bylo to elektrizující, před startem se mi svíral žaludek víc, než kdybych sám závodil. Což se potvrdilo dnes, už mě dřív atmosféra svírala daleko víc," dodal.

Co se nepovedlo mladším kolegům, dokázal jakoby znásobit mistr Evropy Vítězslav Veselý, který znovu potvrdil svou letošní životní formu. Dokonce si vylepšil osobní rekord, čímž posunul i vlastní světový výkon roku 88.34 metru. "Lepší by bylo, kdybych si ho hodil prvním hodem ve finále, ne v kvalifikaci. Ale už se stalo. Kdyby to ovšem takhle vyšlo pozítří, bude to super. Fazonu jsem v životě neměl lepší, i na tréninkách to je vidět. Mám větší sebedůvěru a menší nervozitu, ale u nás v technickcýh disciplínách to musíte v pravou chvíli udělat. Nechci to zkrátka zakřiknout, prostě je to dobrý a jsem ve finále," pochvaloval si 29letý reprezentant, jehož velehod přišel jen pár okamžiků po úspěchu Hejnové. "Pogratuloval jsme jí. Vy z ní favoritku děláte už pár let," trochu vyčítavě se podíval na novináře, "a jí to vždycky nevyšlo o kousek. Teď se to povedlo v pravou chvíli, na olympiádě, medaile odsud je daleko víc," uvědomoval si Veselý, který má jedinečnou šanci svou kolegyni napodobit v sobotu.

Srovnat skóre s Jamajčany se podařilo americkým sprinterům. Nejprve se o postaral o snížení skóre Aries Meritt na 110 metrů překážek, když byl nejlepší již v semifinále výkonem 12.94 a především ve finále, kde si vylepšil osobní rekord na 12.92. Na stupně vítězů jej doprovodí krajan Jason Richardson (13.04), překvapivý bronz bral Jamajčan Hansle Parchment v národním rekordu 13.12. Zraněním skončila snaha o obhajobu Roblese, světového rekordmana z Kuby.

Dvě medaile pro Ameriku se urodily také v běhu 200 metrů žen. Zlato si za bezkonkurenční výkon 21.88 vysloužila Allyson Felixová. Mezi ní a krajanku Carmelitu Jeterovou, která běžela 22.14, se o pět setin vklínila vítězka poloviční trati Shelly-Ann Fraser-Pryceová z Jamajky, pro niž 22.09 znamená osobní rekord. Se čtvrtým místem se naopak bude muset smířit její krajanka, šampionka z Pekingu Campbell Brownová.

A do třetice zlatá oslava pro USA, kterou dnes pokazila jen ruská vítězka čtvrtky překážek. V dálce to byla totiž Brittney Reesová ze Spojených států, kdo výkonem 7.12 metrů sebral titul a ruský medvěd se musel v osobě Eleny Sokolovové spokojit se stříbrem, byť si pro medaili doskočila osobním rekordem 707 cm. Bronz si už s větším odstupem vysloužila další Američanka, Jonay DeLoachová, když s 689 šťastně o centimetr předčila Lotyšku Radevičovou.

Desetiboji vládne zatím Eaton

Jasně nejlepším ve výškařském sektoru byl Kubánec Suárez, který se prezentoval 211 centimetry. Mezi sedm skokanů s 205 se zařadil i lídr soutěže Američan Eaton a vzhledem k tomu, že průběžně druhý krajan Hardee zvládl o 6 cm méně, narostl náskok světového rekordmana opět na 161 bodů. Naopak se na šampiona z Tegu dotáhli na 48, resp. 50 b Belgičan Van Alphen a Kanaďan Warner, kteří oba skočili 205. Český zástupce Roman Šebrle skončil již po úvodní stovce (více viz předešlé články).

Poločas soutěže všestrannosti uzavřela čtyřstovka, v níž Eaton stvrdil své odhodlání za olympijským titulem bezkonkurenčním výkonem 46.90. Američan si po prvním dni s mezisoučtem 4661 bodů vybudoval na reprezentačního kolegu Hardeeho již 220b náskok. Na třetí příčce přenocuje nečekaně Warner, ovšem bitva o medaile se zdá otevřená, snad jen o zlatu pochybují již jen škarohlídi.

Kvalifikační boj se šťastným koncem pro Slovensko, Bolt "i ti druzí" ve finále

V bitvě o finále mezi mílařkami se o malou senzaci postarala Slovenka Klocová, která byla po skvělém národním rekordu 4:02.99 původně vyřazena o tisíciny, nakonec však uspěla s odvoláním a o medaile poběží jako třináctá atletka. Do kategorie překvapení můžeme zařadit i vypadnutí úřadující mistryně světa Američanky Simpsonové. Jinak si ale hlavní favoritky finále zajistily a nejrychlejšího času dosáhla Etiopanka Aregawiová (4:01.03).

O postup se hrálo také na mužské dvoustovce. V poklidu šli dál Blake (nejrychlejší v semifinále s 20.01) i Bolt, naopak Spearmon tvrdě bojoval s Lemaitrem o přímý místo, nakonec však nejen on, ale i Francouz poběží o medaile díky času. Američan však bude ve finále osamocen, narozdíl od Jamajčanů, kterým prošel i Weir.

Výsledky naleznete zde.

Michal Procházka