Fantastické Drahotovy: zlato a bronz

čtvrtek 18. července 2013
Sestry Anežka a Eliška Drahotovy ovládly úvodní disciplínu juniorského mistrovství Evropy. Na trati 10000 m chůze získaly pro Česko dvě medaile. Do finále postoupili oštěpař Kubeš a na stovce Seidlová, Stromšík a Bakalár.

Tak to je fantazie! Na předchozích mládežnických šampionátech vždy končily těsně pod stupni vítězů. Ať už to bylo Anežce nebo Elišce, vždy sestrám Drahotovým kousíček chyběl. V Rieti však přišel zlom a své medaile se dočkaly obě.

Tu cennější si odveze Anežka, která dokázala chodeckou desítku na dráze vyhrát. A to zcela po zásluze, neboť většinu závodu šla odvážně v čele a táhla si za sebou jako vždy silné Rusky. V poslední třetině se jí udržela již jen Goljatkinová, která se na ni pokusila kilometr před cílem zaútočit. Anežka však její nástup zachytila a do dvou set metrů byla zpátky ve vedení. A byla to naopak ona, kdo začal tlačit ještě více na pilu. Brzy si vytvořila několikametrový náskok, který se záhy proměnil v bezpečný odstup. V posledním kole již bylo jasné, že pokud se nestane nic neblahého, bude Česko po šesti letech slavit evropské juniorské zlato. Cílem Anežka prošla v novém národním rekordu 44:15.87, jímž své předchozí maximum z loňské Barcelony překonala o více než dvě minuty! Goljatkinová na ni ve výsledku ztratila téměř šest vteřin. "Snažila jsem se permanentně zrychlovat a za zlato jsem velmi šťastná," prohlásila Anežka pro webové stránky europen-athletics.org.

Vynikající úspěch českých barev podtrhla třetím místem Eliška Drahotová, kterou stejně jako sestru trenérsky připravuje Ivo Piták. Ta sice někdy okolo polovinu závodu ztratila kontakt s tehdy vedoucí trojicí, pak však krizi setřásla, dotáhla se na uvadající Rusku Leontějevovou a posléze ji i předešla. Do cíle si na ní vypracovala více než půlminutový náskok, sama si výkonem 44:45,27 vylepšila osobní maximum z loňského roku o téměř čtyři minuty. "Začala jsem rychle jako moje sestra a porazila Rusku, která měla lepší osobní rekord. Medaile má proto pro mě velkou hodnotu," nechala se slyšet Eliška.

Anežka Drahotová absolvovala ještě týž den večer rozběhy stýplu a i zde byla úspěšná, když v čase 10:20.17 doběhla na třetí, přímo postupové pozici. Suverénně nejlepší výkon kola předvedla s 9:56.90 Švédka Larssonová, Anežce patří sedmý čas.

Sprinteři a Kubeš  do finále

Dařilo se i dalším českým závodníkům. Oštěpař Jan Kubeš přehodil v druhé sérii kvalifikace hranici pro postup do finále, když své náčiní poslal do vzdálenosti 70.74 m. Výrazně nejdále z budoucích finalistů dohodili Ukrajinec Bohdan a Němec Weber, oba překonali 77 m.

Mezi juniorkami postoupilo do dalšího kola stovky kompletní trio, přičemž z nejlepší pozice Klára Seidlová, jíž nový osobní rekord 11.68 řadil v porovnání se soupeřkami na pátou příčku. V semifinále se pak vítr otočil a začal foukat proti, čemuž odpovídalo i mírné zhoršení výkonu. Nicméně jejích 11.91 bylo třetím nejlepším časem semifinále, když ji předčily pouze Britka Pappsová (11.77) a především jasná favoritka závodu, Akakpová z Francie (11.39). Reprezentační kolegyni Seidlovou bohužel již nenapodobily její krajanky  Martina Černochová s Veronikou Paličkovou. Černochová, která postupovala z rozběhů jako devátá časem 11.80, byla v semifinále o 37 setin pomalejší a skončí 14., věkem ještě dorostenka Paličková si pohoršila na 12.13, což v konečném účtování stačilo na 11. příčku.

V rozbězích juniorů se druhým časem ze všech 10.38 připomněl národní rekordman v této věkové kategorii Zdeněk Stromšík, jako sedmý se do dalšího kola probil Marek Bakalár, který běžel 10.51. Oba pak zdárně zvládli i další kolo, byť i jejich časy byly dílem protivětru o něco horší rozběhových. Stromšík postupoval přímo z druhé pozice, v celkovém porovnání byl jeho výkon 10.51 třetí nejlepší. Bakalár musel čekat, zda postoupí časem, což se také nakonec stalo. Jeho 10.63 bylo v poměření semifinalistů šestým výkonem. Doplňme, že už v rozbězích zůstal Marcel Kadlec, výkon 10.76 mu přisoudil dělenou třicátou příčku.

Finále výšky bude bohužel bez českých závodníků, byť Matyáš Dalecký měl k tuctu nejlepších opravdu blízko. Skončil na třinácté příčce, když stejně jako někteří z postupujících překonal napoprvé 208 cm, černý Petr mu zůstal v ruce za nezdary na předchozí výšce. Dorostenec Petr Pícha ztroskotal už na 203 cm a z Rieti odjede s výkonem 1.98 jako pětadvacátý.  V soutěži dálkařů skončil bez výkonu Jiří Sýkora, po prvním pokusu si bohužel obnovil zranění stehenního svalu a nenastoupí tak ni do víceboje, kde byl jedním z favoritů na zisk medaile.

Další finálovou disciplínou dne po v úvodu zmiňované chůzi byla koule mužů, kterou vyhrál Bosňan Pezer výkonem 20.44.  Běžeckou desátku ovládl v rekordu soutěže a národním juniorském maximu 28:31.16 Turek Kaya