přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. července 2023, 11:28

Česká výprava veze z EYOFu 11 medailí

Sobotním programem vyvrcholil ve slovinském Mariboru Evropský olympijský festival mládeže. V průběhu posledního soutěžního dne dosáhli na cenné kovy půlkařska Adéla Holubová, diskař David Jarolímek a štafeta děvčat.

Půlkařka Adéla Holubová byla už nejrychlejší závodnicí rozběhů a největší favoritkou byla i pro finále. V něm si s přehledem hlídala čelo závodu z třetí pozice a následně svým soupeřkám 250 metrů před cílem nastoupila. V cílové rovince pak celkem v poklidu své vedení uhájila a doběhla si pro zlato v čase 2:06.14. Na stupně vítězů ji doprovodí Řekyně Ioulianna Roussou (2:06.68) a Španělka Marta Mitjans Muňoz (2:06.96).

Diskař David Jarolímek figuroval po třetí sérii na průběžné stříbrné pozici výkonem 59.02. V dalších pokusech se před něj ovšem dostali dva soupeři a David spadl na nepopulární čtvrté místo. S tím se však nesmířil a posledním pokusem parádně zabojoval, když jeho disk dopadl na 60.05, což znamenalo návrat na stříbro, které mu už nikdo nemohl vzít. Jediným přemožitelem se mu stal vítězný Francouz Samuel Conjungo-Taumhas za 61.71. Bronz bral Ir Cian Crampton díky osobáku 59.25.

Medailové konto českého týmu na EYOFu uzavřela štafeta děvčat. Sestava Ester Parohová, Viktorie Jánská, Terezie Táborská a Eliška Kramešová si doběhla pro bronz v čase 2:07.16. Naše reprezentantky nestačily pouze na vítězné Rumunky (2:06.13) a stříbrné Italky (2:06.45). Štafeta chlapců bohužel nepostoupila z rozběhu, jelikož ten svůj ani nedokončila.

Karolína Machová obhajovala ve finále koule stříbro z Banské Bystrice. Ač předvedla kvalitnější výkon než před rokem na Slovensku, vrh na 16.05 tentokrát na umístění na stupních vítězů nestačil. Na bronzovou Finku Ellu Mantylu scházelo naší reprezentantce 17 centimetrů. Soutěži naprosto dominovala Belgičanka Nafy Thiam v novém osobním rekordu 17.44 Stříbrné Řekyni Marii Rafailidou (16.25) nadělila více než metr.

Velmi solidní finálové vystoupení předvedla oštěpařka Tereza Lieblová, když v závěrečné sérii poslala své pěti set gramové náčiní do vzdálenosti 50.47, čímž zaostala jen 57 centimetrů za osobním rekordem a obsadila šesté místo. Suverénní vítězkou se stala Chorvatka Vita Barbič, která se hodem 60.48 posunula na osmé místo historických světových tabulek do 18 let.

V běhu na 3000 metrů nás reprezentoval Adam Červinka. Také on se přiblížil svému kariérnímu maximu, když si s tratí poradil v čase 8:38.92. V celkovém hodnocení obsadil deváté místo. Nejrychlejší byl v čase 8:21.43 Aldin Catovič ze Srbska.

Na stejné distanci s překážkami se držel Daniel Marák na pozičně velmi výhodné příčce a neustále byl v kontaktu s nejlepšími. Pět set metrů před cílem se dokonce na chvíli ocitl na třetím místě a do závěrečného okruhu ještě vbíhal s nadějemi na zisk cenného kovu. Jeho soupeři však měli ve finiši více sil. Daniela navíc postihl na poslední překážce pád, a tak proběhl cílem jako desátý v čase 5:55.40. Vyhrál Rumun Mihai-Alin Savlovschi v novém rekordu her 5:39.51.

Petr Jelínek, foto: olympijskytym.cz/Patrik Vacek

Vytisknout