přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. srpna 2019, 20:45

Evropskými atlety července Ingebrigtsen a Mollerová

Nejlepšími atlety evropského kontinentu za měsíc červenec byli vyhlášeni běžci Jakob Ingebrigtsen z Norska a Anna Emilie Mollerová z Dánska.

Norský běžecký talent Jakob Ingebrigtsen má za sebou skvělý červenec. Tentokrát se rozhodl vynechat mládežnický vrchol, kterým bylo mistrovství Evropy do 22 let v Gävle a soustředil se na starty v Diamantové lize. Nejprve startoval ve švýcarském Lausanne, kde vylepšil hodnotu vlastního evropského juniorského rekordu na 3:30.16 a zaostal jen 15 setin za národním rekordem svého staršího bratra Filipa. Tímto výkonem vévodí letošním evropským tabulkám a je druhý v těch světových za Keňanem Timothym Cheruiyotem. V Monaku se pak prezentoval dalším skvělým časem 3:30.48. V Lausanne i Monaku podlehl právě pouze Cheruiyotovi. Svůj třetí diamantový start absolvoval v Londýně a tentokrát zvolil závod na 5000 metrů, kde si připsal další rekordní zápis. I zde posunul hodnotu evropského juniorského historického maxima, které má nyní díky němu hodnotu 13:02.03. Současně se jedná také o nový norský národní rekord.

Na druhém místě skončil polský tyčkař Piotr Lisek. Ten nejprve v Lausanne vylepšil polský národní rekord na 601 centimetrů a podruhé v kariéře dokázal překonat šestimetrovou hranici. Poprvé se mu to podařilo před dvěma lety v hale, kdy skočil rovných šest metrů. To však nebylo z jeho strany vše. Hned při svém dalším startu v Monaku se opět o centimetr zlepšil a může se tak pyšnit osobním rekordem 602 centimetrů, za který mu patří v letošních světových tabulkách druhé místo za Samem Kendricksem, jenž skončil na americkém národním šampionátu v Des Moines 606 centimetrů a je druhým nejlepším tyčkařem historie pod otevřeným nebem.

Třetí příčku obsadil Nor Karsten Warholm a stačil mu k tomu jediný červencový start. Na mítinku Diamantové ligy v Londýně se zaskvěl časem 47.12, čímž posunul vlastní evropský rekord z letošní DL v Oslu o 21 setin a v historických světových tabulkách se řadí na sedmé místo. Je také autorem letošního nejlepšího světového času.

Mezi ženami se radovala ze zisku titulu evropské atletky měsíce dánská běžkyně Anna Emilie Mollerová, která předvedla parádní představení na mistrovství Evropy do 22 let ve švédském Gävle, kde získala během 24 hodin dvě zlaté medaile. Nejprve obhájila mistrovský titul na trati 3000 metrů překážek, kde svůj triumf navíc ozdobila novým rekordem šampionátu 9:27.31 a následující den nenašla přemožitelku ani na pětce, kterou vyhrála v novém dánském národním historickém maximu 15:07.70.

Na druhé pozici figuruje ruská výškařka Maria Lasickeneová, která v průběhu července prodloužila svou sérii neporazitelnosti na sedmnáct závodů v řadě. Letos pod otevřeným nebem absolvovala devět závodu a ani jednou neodešla poražena. V červenci startovala nejprve na dvou mítincích Diamantové ligy v Lausanne (202) a Monaku (200). Zvítězila také v italské Padově (194) a na ruském národním šampionátu v Čeboksarech (200).

Umístění na pomyslných stupních vítězů si svými výkony zasloužila také běloruská překážkářka Elvira Hermanová. Úřadující evropská šampionka na stovce překážek získala mistrovský titul také na ME v kategorii do 22 let, když v Gävle jasně dominovala v novém rekordu mistrovství 12.70, což je výkon, kterým se dostala i do čela letošních průběžných evropských tabulek.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout