přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. listopadu 2010, 17:03

Evropa uvažuje o „svých“ hrách

V době vyvrcholení Asijských her se shodou okolností objevila zpráva, že o obdobné akci uvažuje i starý kontinent. Zda se Evropské hry uskuteční již za pět let, však musí rozhodnout především samotné národní olympijské výbory.

Napoví dotazníky
Souběh v úvodu zmíněných událostí není tak úplně náhodný, v Bělehradě totiž proběhla minulý týden 39. Valná hromada Evropského olympijského výboru. Jak citoval  zpravodajský web insidethegames vedení EOV, rozhodující o pořádání Evropských her (EH) bude názor 49 členských národních olympijských výborů.

Podle šéfa EOV Patricka Hickeye vyjádří jednotlivé NOV svá stanoviska prostřednictvím dotazníků, jejichž následná analýza ukáže, zda s myšlenkou pokročit dál. Dotazníky by měly být rozeslány již v tomto týdnu. „Potřebujeme, aby s námi byly všechny velké národní olympijské výbory,“ uvedl Hickey.

Inspirace Asií a Amerikou; podpora nutná od sponzorů, médií i politiků
Vedle zmíněných Asijských her se ty plánované Evropské inspirují ještě další kontinentální akcí, Panamerickými hrami.  Na kongresu vyjádřil osobně podporu Hickeyho plánům také prezident mezinárodního olympijského výboru. „Velmi nás potěšila a povzbudila slova Jacquese Rogga,“ uvedl Hickey pro insidethegames.


Z jednání v Bělehradě; zdroj: eurolympic.org

Podpora MOV i NOV je sice nutná, nikoli však postačující. Hickey už mluvil s jednotlivými evropskými sportovními asociacemi a v plánu jsou také jednání ohledně případných vysílacích práv s European Broadcasting Union. „Bez evropských federací na palubě na to můžeme zapomenout,“ připustil šéf EOV.

Přesto je z jeho slov cítit spíše optimismus. „Z toho, co jsem zatím slyšel, se o pořadatelství (akce) zajímá řada měst už nyní. Bavili jsme se s Evropskou unií a jednají s námi už také sponzoři zaměření na celou Evropu, což je pochopitelně povzbuzující,“ nechal se slyšet Hickey.


„Nechceme olympijské hry v Evropě“
Prezident EOV nicméně trvá na tom, že by EH neměly být „Olympijské hry pro evropské země“. Z toho důvodu jsou mu než Panamerické hry bližší ty Asijské, které zahrnují i neolympijské sporty – jako taneční sport nebo squash, či dokonce činnosti na pomezí sportu jako deskové hry – šachy apod. „Nekopírujeme olympijské hry, takže jsme otevřeni tomu, zahrnout i neolympijské sporty,“ potvrdil Hickey, který pro hry počítá celkově s patnácti až osmnácti sporty.

O tom, zda zamýšlená akce dojde svému reálnému naplnění, bude jasněji po jubilejní čtyřicáté Valné hromadě EOV, která se uskuteční příští rok. Hickey by tam měl přednést zprávu o tom jak plány jeho týmu pokročily. „Nakonec jedině tady lze získat pravomoc pokročit dál,“ prohlásil prezident EOV.

Co si myslíte o myšlence Evropských her vy? Hlasujte v anketě v pravém sloupci webu.

Brno neuspělo
Valná hromada v Bělehradě projednala i standardní procedury, zejména přidělení pořadatelství Evropského olympijského festivalu mládeže (EYOF). Pro rok 2015 se v letní části střetli se svými nabídkami Tbilisi a Brno, delegáti dali přednost gruzínskému hlavnímu městu před moravskou metropolí, která neuspěla už podruhé. Zimní EYOF za pět let zorganizují poprvé společní kandidáti – Lichtenštejnsko a Vorarlbersko.

Už v polovině února se akce uskuteční v Liberci, dorostenečtí atleti se mohou těšit v létě do tureckého Trabzonsporu. Za tři roky (2013) pak EYOF hostí rumunský Brašov (zima) a nizozemský Utrecht (léto).

Michal Procházka

Vytisknout