Etiopská kometa věří v olympijský triumf

Etiopská kometa věří v olympijský triumf
Aktuality
středa 18. března 2020
Světovému stýplu dlouho dominovali keňští závodnicí. Poslední dobou se jim však začínají vyrovnávat i jejich etiopští rivalové. Jedním z nich je stříbrný medailista z mistrovství světa v Dauhá Lamecha Girma. Devatenáctiletý mladíček, kterého před rokem ještě nikdo neznal.

Ještě minulý rok touto dobou neznal ve světě atletiky jméno Lamecha Girma téměř nikdo. Dokonce ani v jeho rodném městě Assela, které se nachází ve stejné oblasti, která vyprodukovala takové hvězdy jako Haile Gebrselassie, Kenenisa Bekele či Tirunesh Dibabaová si příliš lidí nevšimlo mladého teenagera, který v sezóně 2018 skončil pátý na juniorském etiopském šampionátu v běhu na 3000 metrů překážek. Jeho čas 8:46.23 byl slušný, ale v silné konkurenci ničím výjimečným. Asi jen těžko by někdo věřil, že bude tohoto mladíka o necelý rok a půl později od titulu světového šampiona dělit pouhá setina.

Girma se začal atletice věnovat v roce 2017, kdy se připojil do atletického klubu Tirunesh Dibabaové. Původně však trénoval na patnáctistovku. Když si ovšem trenér Kefyalew Alemu všiml jeho výšky a dlouhého kroku, viděl Girmův potenciál na stýplu. Zatímco Girmovi přemožitelé z juniorského národního šampionátu v roce 2018 Getnet Wale a Takele Negate zazářili na následném mistrovství světa stejné kategorie ve finském Tampere, kde se oba dostali na stupně vítězů a Negate přerušil keňskou dominanci na tomto podniku, která trvala od jeho prvního ročníku, po Girmovi jako by se slehla zem. V sezóně 2018 už totiž žádný start neabsolvoval.

V průběhu roku se přestěhoval do Akademie mládeže v hlavním městě Addis Abeba, kde se začal připravovat pod vedením kouče Teshomeho Kebedeho, což je hlavní reprezentační trenér pro trať 3000 metrů překážek. Jeho týmovým parťákem se tak stal právě například Getnet Wale. Nová spolupráce přinesla své ovoce velmi záhy.

Sezóna 2019 pro něj začala poměrně slibně, když si doběhl pro bronz na juniorském mistrovství Afriky v Abidjanu. Následně zamířil do Addis Abeby na etiopský šampionát, kde ho ovšem postihl pád, při kterém si poranil kotník. Naštěstí pro něj, ho národní federace i tak pozvala o dva měsíce později na etiopskou kvalifikaci do nizozemského Hengela a Girma svou šanci chytil za pačesy ve velkém stylu, když dokázal zvítězit o více než šest vteřin v novém osobním rekordu 8:08.18. Své dosavadní kariérní maximum si posunul o neuvěřitelných 26 vteřin. Jeho vítězný výkon ho zařadil na čtvrté místo etiopských historických tabulek na této distanci. Dominantní vystoupení v Hengelu mu nejen zajistilo nominaci na mistrovství světa v katarském Dauhá, ale také otevřelo dveře na velké mezinárodní mítinky.

Neznámý běžec se najednou postavil při mítinku Diamantové ligy v Paříži po bok největších světových hvězd této disciplíny v čele s olympijským šampionem Conseslusem Kiprutem. Žádnou nervozitu na sobě ale nedal znát, když se po většinu závodu držel na třetí až čtvrté pozici a po odstoupení vodiče se dokonce na metě dvou kilometrů dostal do čela, kde se držel až do závěrečné dvoustovky. Ve finiši se před něj pak dostali pouze Maročan Soufiane El Bakkali a Keňan Benjamin Kigen. Girma však svůj debut na okruhu Diamantové ligy zvládl na výbornou, když doběhl třetí a ukázal, že jeho výkon z Hengela nebyl náhodný.

Jeho jediný start v Paříži mu zajistil také účast v bruselském finále, kde zopakoval třetí místo v novém osobním rekordu 8:07.66 a rázem se zařadil mezi širší okruh favoritů pro nadcházející světový šampionát v Kataru.

Navzdory slibným výsledkům v Paříži a Bruselu na sebe nechtěl vyvíjet příliš velký tlak. „Byl to můj první závod na mistrovství světa, takže jsem nevěděl, co čekat. Tvrdě jsem dřel, abych udělal výsledek, ale neočekával jsem, že bych se mohl prát o vítězství,“ vzpomíná.

První test zvládl skvěle, když dokázal vyhrát svůj rozběh v čase 8:16.64, ale věděl, že ve finále ho čeká mnohem těžší výzva. Na startu bylo dalších čtrnáct mužů v čele s obhájcem titulu a olympijským šampionem Conseslusem Kiprutem, který sice většinu sezóny promarodil a do své někdejší formy se dostával jen velmi těžko, ale v jeho prospěch hovořily obrovské zkušenosti.

V samotném finále se nejprve ujal tempa Girmův týmový kolega Chala Beyo, kterého následně vystřídal další Etiopan Getnet Wale. Do posledního okruhu vbíhalo pohromadě pět kandidátů na cenné kovy včetně Girmy. Jako první nastoupil El Bakkali, ovšem 200 metrů před cílem se před něj Girma posunul. Jediným, kdo se dokázal zachytit mladého Etiopana, byl Kipruto a každým krokem Girmův náskok stahoval. V cílové rovince z toho byl strhující souboj a cílem proběhli společně. Pak už jen nervózně čekali, až se na obrazovce objeví výsledky. Jediná setina nakonec přeci jen hovořila ve prospěch zkušenějšího Kipruta, který tak úspěšně obhájil titul mistra světa v nejlepším světovém výkonu roku 8:01.35. Pro Girmu bylo ale stříbro a nový etiopský národní rekord 8:01.36 obrovským a nečekaným úspěchem. Zároveň se také zařadil na třetí místo historických světových tabulek v kategorii juniorů za světového rekordmana Saif Saaeeda Shaheena a Consesluse Kipruta. „Nakonec jsem si myslel, že mohu závod vyhrát a když jsem proběhl cílem, věřil jsem, že se mi to podařilo. Ale musím být spokojený i se stříbrnou medailí. Nemonl jsem udělat víc. Jsem nadšený z toho, že se mi jako prvnímu Etiopanovi podařilo získat stýplařskou medaili na mistrovství světa,“ nechal se slyšet. V době jeho medailového úspěchu mu bylo stále ještě teprve osmnáct let.

Svými výkony v sezóně 2019 si řekl o nominaci do užšího výběru v kategorii Rising Star při vyhlášení nejlepších světových atletů uplynulého roku v Monaku. Byl také vyhlášen nejlepší mladým sportovcem roku dle Konfederace africké atletiky.

Na únorovém mítinku World Indoor Tour ve francouzském Lievin si pak odbyl svou halovou premiéru a na trati 3000 metrů doběhl třetí v čase 7:34.94. Jeho ambice pro letní sezónu je pak jasná. Rád by se stal prvním Etiopanem, který získá olympijské zlato na trati 3000 metrů překážek. „Sezóna 2019 byla skvělá, ale nyní tvrdě pracuji na tom, abych byl ještě silnější a pokusil se pro svou zemi vyhrát olympijské hry,“ vzkazuje.

Petr Jelínek

Fotogalerie