Eliška Drahotová čtvrtá, Novák desátý

čtvrtek 21. července 2011
Hned v úvodní disciplíně juniorského ME v Tallinnu získala česká výprava finálové umístění. Postup do finále se dnes vedle Nováka vydařil půlkařce Mezuliáníkové a výškaři Veselému.

Čtyřdenní evropský šampionátu kategorie do 19 let začal pro naši reprezentaci výborně. Chodkyně Eliška Drahotová přes svůj dorostenecký věk vybojovala proti starším soupeřkám čtvrté místo. Deset kilometrů na dráze ušla v osobním rekordu 49:14.95, nicméně do medailí, které všechny pobraly Rusky, však měla daleko.

Jelena Lašmanovová získala titul ve světovém juniorském rekordu 42:59.48, a i její krajanky Vasilevová a Jerminovová byly svými výsledky alespoň o třídu výš. Eliška by musela český rekord Dibelkové (47:53.58) vylepšit o víc než minutu. Anežka Drahotová, která byla lepší než své dvojče pro změnu na dorosteneckém MS v Lille, kde na poloviční trati skončila šestá, tentokrát obsadila 13. příčku jako poslední chodkyně pod 52 minut.

Koulař Martin Novák obsadil desáté místo. Nejprve si dopoledne zajistil postup mezi nejlepší dvanáctku výkonem 18.93 metru, což se nepovedlo jeho kolegovi Jaromíru Mazgalovi, jemuž patří za 17.44 konečná 21. pozice. Novák pak v podvečerním finále v prvních třech sériích nezopakoval výsledek z kvalifikace (18.71), na elitní osmičku potřeboval dostat se za devatenáct metrů, co nejblíže osobnímu rekordu z mezistátka v Osijeku (19.28).

K titulu bylo třeba „dvacítky“, Polák Krzysztof Brzozowski se dostal dokonce ještě o metr dál (20.92). O zbylé medaile se podělili Ital Secci a Němec Jagusch.

Třetí medailová sada se dnes rozdělovala na běžecké desítce. Zlato získal s přehledem před soupeři Španěl Gabriel Navarro, jenž dokonce útočil na hranici půl hodiny (30:02.18), stříbro bral Belgičan Lejeune, bronz Polák Kulka.

Do finále osmistovky proklouzla Diana Mezuliáníková, která využila třetího, nejméně taktikou svázaného rozběhu k postupu na čas 2:08.04. Právě přemožitelka české půlkařky Ukrajinka Tkačuková dosáhla nejrychlejšího času (2:04.98). Mezi české úspěchy můžeme určitě započítat i výkon Tomáše Veselého, jenž překonal napotřetí kvalifikační výšku pro finále 215 cm. Martinu Heindlovi se tolik nedařilo a za 205 cm se v konečném účtování podělil o dvacátou příčku. Do sobotních bojů o medaile půjde celkem čtrnáct výškařů, když stačilo skočit 210 napodruhé.

Svůj vysoký standard odvedla vyrovnáním osobního rekordu 390 cm tyčkařka Aneta Morysková, na finálovou dvanáctku bylo třeba o decimetr více, takto jí bude patřit 17. místo. Trochu smůly si vybrala Martina Černochová, která zůstala na stovce o jednu pozici níž, časem 12.12 (-0.4 m/s) čtyři setiny od semifinálové šestnáctky. Rozběh ve stýplu se nevydařil Michaele Drábkové, která obsadí konečnou 27. příčku za 11:54.83.