přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. října 2013, 12:20

Eaton si zkusí čtvrtku překážek

Světový rekordman v desetiboji si v příští sezoně bez globálního vrcholu hodlá pro zpestření vyzkoušet něco nového.

Ve víceboji nemá v současnosti rovnocenného soupeře. Možná i proto se Američan Ashton Eaton poohlíží po nových výzvách. Našel ji v trati 400 m př., na kterou se podle jeho kouče hodlají zaměřit příští léto. „S přípravou začneme ale až po halové sezoně, v níž je mistrovství světa,“ upřesnil Harry Marra.

Neznamená to však, že by po svém svěřenci chtěl změnu disciplíny natrvalo. Ani to, že by zcela upustili od pilování skoků či vrhů. Jde mu spíš o osvěžení přípravy v dlouhodobém horizontu, které bude mít (jak věří) pozitivní vliv na Eatonovy budoucí výkony na hladké čtvrtce a patnáctistovce, jež jsou součástí desetiboje. „Příští léto není žádný globální vrchol a na MS 2014 je jako stávající mistr světa automaticky kvalifikován. Tak proč si pro zpestření neužít trochu legrace, zvlášť když bude prospěšná,“ myslí si Marra.

Navíc je tu velká šance, že by se ze zábavy a zpestření mohly urodit i slušné výsledky. Vždyť Eaton je velice kvalitní čtvrtkař (OR  45.64) a jde mu i překážkářská stodesítka (13.35).  „Ze zásady nedělám prognózy, ale věřím, že by jeho výkony na čtvrtce překážek mohly být velmi špičkové. Kdyby tomu tak bylo, mohl by dodat další vážnosti výsledkům, kterých dosahuje v desetiboji,“ dodal Marra, který trénuje i Eatonovu manželku, v Moskvě stříbrnou sedmibojařku Brianne Theisen-Eatonovou.  Té se však výlet do jiné disciplíny netýká, neboť ji příští rok čekají prestižní Hry Commonwealthu a možná souboj s uzdravenou Jessicou Ennisovou.

Adam Pražák

Vytisknout