přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. února 2011, 19:43

Eaton opět přepisoval halovou historii

Na mítinku v Tallinnu se americký mladík stal staronovým světovým rekordmanem, Šebrle skončil pátý, čtvrtý z Evropanů. Svoboda vyhrál v Moskvě, Rosolová doběhla v osobáku druhá, Ptáčníková se dělila o třetí místo.

Ani ne rok vydržel v historických statistikách sedmiboj Ashtona Eatona. Sám americký 22letý mladík včera a dnes překonal svůj výkon z univerzitního šampionátu ve Fayetteville, když v Tallinnu nasbíral 6568 bodů, o 69 více než vloni v březnu. Dílčí Eatonovi výsledky, zejména sprinterské, jsou impozantní, překážkářská šedesátka dokonce platí za nejlepší sedmibojařský výkon všech dob.

Ostatně posuďte sami: šedesátka za 6.66 (OR) – dálka 777 – koule 14.45 OR – výška 201 – 60 m př. 7.60 (OR) – tyč 520 – kilometr 2:34.74. Má-li někde Eaton rezervu, byla by to zřejmě výška, v dálce prý zase ztratil „nedošlapem“, v kouli se proti loňsku výrazně vylepšil, tam se však bodíky navíc získávají obtížněji. Těžko říct, jestli může zlepšit vynikající tyč či kilometr. O sprintech tu byla řeč, za ně by se nemusel stydět lecjaký specialista mezinárodní úrovně.

O nominaci na halové ME usiloval v Tallinnu Roman Šebrle, v druhém dni se prezentoval překážkami za 8.30 s, v tyči překonal 450 cm a zakončil kilometrem za 2:48.86. To mu v součtu se sobotou dalo součet 5848. Evropský rekordman skončil pátý, za vítězným Eatonem čtvrtý z Evropanů, za Estoncem Rajou (6114), Rakušanem Distelbergerem (5951) a dalším domácím závodníkem Riitmuru (5888). Estonec Raja je spolu s krajanem Pahapillem (maximem jsou dva z jedné země) už do Paříže potvrzený podle výsledků z loňské sezony, takže Šebrlemu aktuálně patří druhá pozice za Distelbergerem – účast si v hale zajistí pětice vícebojařů.

„První den slušný, druhý nevyšel. Na to, že jsem vážně uvažoval, zda mám vůbec kvůli prochladnutí cestovat, jsem to zvládnul. Ale celkově to bylo nemastné – neslané,“ zhodnotil se Šebrle pro stránky topathletics.org. A jak se mu líbil světový rekordman? „Viděl jsem ho poprvé na vlastní oči. Je neskutečné, co předváděl. Čekal jsem, že rekord překoná, byl ve výborné formě. Je to muž budoucnosti,“ prorokoval.

Soutěž žen se stala kořistí domácí Grit Šadeikové, která svým součtem 4422 předstihla ve statistikách Zuzanu Hejnovou. Šance na účast na HME mezi pětibojařkami ale trvá i v případě Hejnové, neboť jí v redukovaném pořadí halových tabulek patří třetí pozice. Další pozice v Tallinnu obsadily další Estonka Kandová (4383) a Lotyška Ikaunieceová (4206).

Výsledky z Tallinnu

Návrat Isi a úspěchy našich
V „Ruské zimě“, mítinku v Moskvě, rozhodně nezmrzli čeští reprezentanti, kteří všichni skončili na medailových pozicích. Petr Svoboda pohodlně zvítězil na 60 m překážek v čase 7.58, o desetinu před „hostiteli“ – Šabanovem a Drjominem, kteří si oba zlepšili osobáky (na 7.68 a 7.69). Mezi ženami se prosadila Američanka Carruthersová za 7.94. Hladké šedesátky ukořistili někdejší mistr světa na stovce Kim Collins (6.60) a Zang Milanová z Gabunu (7.15).

Jedinou přemožitelku v domácí Krivošapkové (51.98) nalezla na čtvrtce Denisa Rosolová. Navíc si vylepšila osobní halovou statistiku na 52.21. Třetí příčku obsadila další Ruska Zadorinová (52.35). Také mezi muži byl nejrychlejší domácí sprinter, Burjak za 46.91.

Jiřina Ptáčníková se neztratila v soutěži, v níž se očekávaně vrátila hvězda světové atletiky Jelena Isinbajevová. Ruska se slavila vítězství, na rekordní výšky si ale patrně budeme muset počkat, dnes zdolala „jen“ výkon roku 481. Isinbajevová zakládala na sebe „konzervativně“ o dva decimetry níže, po 481 se neúspěšně pokoušela o 491. Ptáčníkové patřilo mezi tyčkařkami na 456 cm dělené třetí místo spolu Kirjašovovou a za druhou Feofanovou.

Ruský démon Ivan Uchov kraloval výškařskému sektoru, jako jediný zdolal 234 cm, poté třikrát zkoušel 241. Druhý skončil jeho krajan Šustov, stejně jako on ale až napotřetí skočil 231 Brit Williams. V dálkařském sektoru se prosadili také domácí, Klišinová s 684 a Menkov (801).

Zbytek programu obstaraly netradiční tratě 600 a 1000 metrů a bylo se na co dívat, zejména na kratší distanci. Na šestistovce zaostal Keňan Jackson Kivuna časem 1:15.69 pouze 57 setin za světovým maximem, výtečně běžel i jeho krajan Richard Kiplagat (1:15.92). Velmi podobně se vedlo Rusce Juliji Rusanovové 1:24.02 vs. 1:23.44 krajanky Kotljarovové. Kilometr ovládla z B běhu rovněž domácí Aržakovová (2:35.21).

Výsledky z Moskvy

Michal Procházka

Vytisknout