přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. října 2018, 13:36

EA testovala v Minsku DNA

V Minsku pokračují přípravy na Evropské hry, které bude v příštím roce hostit právě běloruská metropole. V rámci tohoto podniku by se měla atletika představit v novém kabátě. První test tzv. DNA (Dynamic New Athletics) proběhl úspěšně.

Na Dinamo Stadium v Minsku proběhlo atletické klání šesti regionálních týmů z celého Běloruska. Techničtí delegáti a rozhodčí tak měli při dvouhodinových závodech možnost si poprvé vyzkoušet formát, v jakém soutěže na Evropských hrách proběhnou. O vítězi rozhodla až závěrečná disciplína, kterou opanoval Zelený tým. „Týmové soutěže jsou specifické a musíte tak uvažovat a zvolit správnou taktiku. Pro většinu z nás se jednalo o novou a neobvyklou zkušenost. Bylo to hodně náročné, ale také zábavné. Všichni jsme si užili závody v tak krásné atletické aréně,“ uvedla kapitánka vítězného týmu Janina Lutsenková.

DNA je nový formát týmového soutěžení vyvinutý Evropskou atletikou, který nabízí fanouškům něco nového a zábavného. Myšlenka DNA se zrodila z rozsáhlého průzkumu trhu a vytvořila tak nový koncept týmových sportovních klání, která mohou probíhat kdykoliv, kdekoliv a na jakékoliv úrovni. „Jedná se o novou formu atletiky, která je správná, jak se ukázalo na nedávném evropském šampionátu v Berlíně, ale nechceme usnout na vavřínech. Neustále se chceme podílet na vývoji našeho sportu,“ řekl člen Rady EAA a předseda ČAS Libor Varhaník.

Během posledních tří let EA oslovovala sportovce, média, sponzory a fanoušky. Ptala se jich, co by se dalo udělat jinak oproti tradičnímu formátu atletických klání. Cílovou skupinou tak byla hlavně mladší generace, která je již po technické stránce zdatnější a není tak upjatá na tradice sportu. „Zpětná vazba nám dala jasně najevo, že potřebujeme událost, která bude trvat kratší dobu a bude mít větší spád, čímž získá na atraktivitě,“ dodal Varhaník.

Zatímco DNA bude debutovat na špičkové úrovni právě při 2. ročníku Evropských her, které se budou konat 21.-30. června v Minsku, vize nového formátu, který by měl být vhodný pro všechny úrovně atletiky, se bude rozšiřovat až po roce 2019. „To, co uvidíme v Minsku, je jen špičkou ledovce. Rádi bychom viděli, aby se DNA praktikovala při sportovních akcích všech úrovní a věkových kategorií. Už nyní máme v hlavě spoustu novinek, které bychom rádi realizovali po Evropských hrách v Minsku,“ řekl prezident EAA Svein Arne Hansen.

DNA se skládá z těchto atletických disciplín: track´athlon (smíšený závod zahrnující 2x400 kombinující běh, skok a hod), dálka žen, 100 metrů mužů, oštěp žen, 100 metrů žen, 110 metrů překážek mužů, výška mužů, 100 metrů překážek žen a stíhací závod.

V Minsku bude v rámci atletiky na Evropských hrách závodit třicet nejlepších federací starého kontinentu. Vyřazovací část se uskuteční 23. – 28. června ve čtyřech soutěžních dnech a dvou odpočinkových dnech. Každý tým bude čítat až sedmnáct atletů a šest náhradníků. Bude se bojovat o třiatřicet medailí. Ocenění budou všichni medailisté v jednotlivých disciplínách i nejlepší tři týmy.

 

Petr Jelínek

Vytisknout