Dvořák dvojnásobným rekordmanem mistrovství

pondělí 4. března 2019
V ostravské atletické hale proběhlo mistrovství ČR žáků a žákyň. V jeho průběhu padly čtyři rekordy šampionátu a jeden štafetový národní rekord. Nejvýraznější postavou závodního víkendu byl Tomáš Dvořák z Kladna.

Nejúspěšnějším atletem celého šampionátu byl jednoznačně kladenský Tomáš Dvořák, který si z Ostravy odvezl nejen dvě zlaté medaile, ale stal se také novým držitelem dvou rekordů mistrovství. V průběhu sobotního programu jasně opanoval finálový závod na 60 metrů překážek, když proběhl rovinku s ploty za 8.04, což je hodnota nového historického maxima mistrovství v této disciplíně. Překonal tak rok starý výkon Jonáše Kolomazníka o osm setin. Tomu se vyrovnal časem 8.12 i stříbrný Richard Šenk z Opavy. Stejnou disciplínu dívek vyhrála Barbora Vaňková ze Slavie (8.87).

Druhý rekordní zápis v rámci HMČR připsal Dvořák na trati 150 metrů. Již v rozběhu se dostal do čela této statistiky časem 17.13. V tom momentu byl o dvě setiny rychlejší než Tobiáš Dvorský v roce 2016. Ve finále pak ještě ubral další čtyři setiny a stanovil hodnotu nového rekordu šampionátu na 17.09. Na stupně vítězů ho tentokrát doprovodili Jakub Šafář z Turnova (17.22) a Damjan Tolj ze Sparty (17.23). Mezi děvčaty se z titulu radovala Karolína Mitanová z Uherského Hradiště (18.62).

Na třístovce se zaskvěla Anna Cagašová z Frýdku-Místku. Ta ve finále jasně dominovala a zvítězila s vteřinovým náskokem v novém rekordu mistrovství 39.69. Dosavadní maximum Barbory Malíkové z roku 2016 překonala o šest setin. V kategorii žáků putovala zlatá medaile z této distance do Brna zásluhou Lukáše Musila, který triumfoval za 36.22.

Nejdelší běžeckou tratí celého programu byl závod na 3000 metrů žáků. I zde se měnily historické tabulky mistrovství. Jan Odehnal z Univerzity Brno si doběhl pro mistrovské zlato v čase 9:16.94 a posunul devět let staré maximum šampionátu Jakuba Zemaníka o necelé čtyři vteřiny. Lepšího výkonu, než byl dosavadní rekord, dosáhl také stříbrný Pavel Dolák ze Žďáru nad Sázavou (9:18.59).

Až v samotném závěru mistrovství pak padl také jeden národní rekord. Stalo se tak ve štafetě dívek na 4x200 metrů a postaraly se o něj reprezentantky Atletiky Poruba. Čtveřice Aneta Dokuliková, Nina Válková, Klára Toová a Dominika Fialková zaběhly čas 1:43.83 a své jen několik týdnů staré maximum vylepšila o více než vteřinu.

Petr Jelínek, foto: ČAS - J. Kottas