Dvaadvacítky hlásí: dobojováno!

neděle 1. září 2013
V Ústí nad Orlicí se uzavřel republikový šampionát atletů věkové kategorie do 22 let. Druhý den závodů na rozddíl od toho prvního žádné nové rekordy šampionátu nepřibyly, kvalitní výkony ani dramatické souboje však nechyběly.

Tři decimetry scházely k tomu, aby se Petra Andrejsková ze Sokola Kolín stala novou rekordmankou šampionátu. To když oštěp z její ruky dolétl do vzdálenosti 53.15 m, tedy pouhých 13 cm od jejího osobního maxima. „Že jsem ho nepřekonala, mě ani tolik nemrzí. Jsem ráda, že jsem vyhrála a potěšila své fanoušky,“ prohlásila Andrejsková, jíž byly zdatnými soupeřkami juniorka Tereza Vytlačilová z Poličky (49.61) a dorostenka Natalie Ďurčáková (48.35). Oštěpařský závod mužů pro sebe v poslední sérii rozhodl Marek Lukáš z Dukly, když předvedl na vícebojaře výborných 73.28 a o metr tak překonal svého oddílového kolegu Jana Kubeše.

Koulařský titul vzešel podle očekávání ze souboje finalistů letošního ME do 22 let. Lepší ze svěřenců Petra Stehlíka byl, stejně jako před měsícem a půl ve finském Tampere, Tomáš Staněk, který sedmikilové náčiní poslal do vzdálenosti 19.16 m. „Technicky to nebylo úplně ono, na druhou stranu děláme teď v technice nějaké změny a na to je výkon dobrý,“ prohlásil Staněk. Martin Novák, který v sobotu překvapivě ovládl disk, byl druhý s 18.06 m.

Celkem čtyři závodníci získali na letošním ročníku MČR do 22 let dva individuální tituly. Jitka Kubelová z Olympu Praha přidala k včerejšímu disku zlato v kouli, jíž vyhrála výkonem 14.41 o více než půl metru před rekordmankou šampionátu Markétou Červenkovou. Lada Nováková si k sobotnímu triumfu na pětce připsala nedělní jisté prvenství na patnáctistovce. Tu závodnice Jiskry Havlíčkův Brod zvládla za 4:36.06. Obdobný double pak vytvořil Tomáš Jaša, jenž pětku prokombinoval se stýplem, který dnes ovládl díky zrychlení v závěrečném okruhu nad Petrem Holánkem. Čas vítěze: 9:08.76. Skokanské dvojvítězství si na konto připsal Radek Juška z Lokomotivy Břeclav, který po sobotním trojskoku kraloval o den později i v dálce (7.31).

K podařeným závodům patřila i čtvrtka mužů, v níž si nejlépe rozvrhl síly hradecký Michal Desenský a zvítězil v novém osobním rekordu 47.31, když o 48 setin porazil druhého v cíli, jímž byl jeho kolega z reprezentační štafety na červencovém ME do 22 let Patrik Šorm z Dukly Praha. „Takový výkon mě mile překvapil, protože jsem toho o prázdninách moc nenatrénoval. Také jsem finále rozběhl o něco pomaleji, ale v závěru jsem v sobě našel poměrně dost sil,“ těšilo Desenského.

Půlka se stala poměrně snadnou kořistí favorizované Sylvy Škabrahové, která cestovala jako náhradnice čtvrtkařské šafety na MS v Moskvě. Závod na dvounásobné trati si režírovala od začátku až do cíle, v němž byla za 2:11.76. „Domluvili jsme se, že vzhledem k chladnějšímu počasí a závěru sezony to rozběhnu pomaleji a spolehnu se na finiš. Je to můj první letošní titul, protože mistrovství republiky dospělých jsem nemohla běžet kvůli zdravotním problémům. Jsem ráda, že jsem se důstojně rozloučila s touto věkovou kategorií,“ prohlásila závodnice brněnského Olympu, jemuž posléze opravdu výrazným dílem pomohla jako finišmanka k titulu na 4x400 m. Obdobně takticky vedený závod na 800 m mužů se stal kořistí účastníka ME do 22 let Miroslava Buriana, jeho vítězný čas měl hodnotu 1:54.34.

Čtvrtku překážek ovládla nijak překvapivě Jana Reissová ze ŠKODY Plzeň. Semifinalistka letošního MS do 17 let zaběhla v bojích o medaili na národním šampionátu do 22 let výkon 1:01.18. „Spokojená jsem hlavně s umístěním, čas nebyl tak důležitý, v září se obvykle osobáky nedělají,“ řekla národní rekordmanka na trati 300 m př. Titul mezi muži si osobním rekordem 52.44 vysloužil Jiří Stehno.

Dlouho vyrovnaný závod dálkařek nakonec pro sebe rozhodla Lucie Domská ze Šumperka, její nejdelší skok a tedy i nejlepší výkon soutěže 590 cm přišel však až v době, kdy byla již jistou vítězkou. „Nebyl moc technicky povedený, ale zase v něm byla radost,“ zhodnotila Domská, jíž cestu k titulu notně usnadnila favoritka soutěže Veronika Šádková, osmá z letošního MS do 17 let, která po dvou přešlapech předvedla bez odrazu z prkna jen 522 cm, což nestačilo ani na užší finále. „Mrzí mě to, ten první přešlap byl minimální a skok poměrně dlouhý, druhý jsem přešlápla už o hodně a přitom třetím přišlo zatmění,“ litovala vítkovická závodnice s osobním rekordem 613 cm. Mezi muži se z prvenství těšil Radek Juška díky výkonu 731 cm.