Dva olympijské limity pro české koulaře

neděle 23. května 2004
Řady českých atletů se splněným A-limitem na olympijské hry v Aténách se dnes rozšířily o koulaře Stehlíka a Žalského.

Petr Stehlík, česká jednička posledních let, na svém někdejším domácím stadionu v Turnově vyhrál v parádním osobním rekordu 20.96 m. „Je to vynikající výsledek, ale potvrzení limitu jsem dneska čekal,“ komentoval Stehlík své vystoupení na šestém ročníku Memoriálu Ludvíka Daňka. Závodníkovi pražské Dukly přitom k jistotě startu na OH v Aténách stačilo pokořit dvacetimetrovou hranici. Hned v úvodu soutěže poslal Stehlík kouli za 20 a půl metru, nejdelší pokus pak zaznamenal v páté sérii, kdy mu k dosažení 21 metrů chyběly pouhé 4 centimetry. Olympijským A-limitem se blýskl také druhý Čech a odchovanec turnovské atletiky Antonín Žalský. Po včerejším kvalitním výkonu z extraligového kola v Kladně (20.10) se závodník USK Praha mohl radovat z osobního maxima 20.71. „Už po včerejšku jsem věřil, že splním áčko, ale že to bude takhle daleko, to by mě nenapadlo,“ kroutil hlavou svěřenec Miroslava Janouška, prvního koulaře u nás, který překonal 20 metrů. „Tonda příjemně překvapil, závodil úžasně,“ těšil se z úspěchu svého kamaráda Stehlík a připojil: „Nikdy jsem s ním neprohrál, což mě taky v závodě motivovalo, abych ještě zabral. Je dobře, že nás pojede do Atén víc, aspoň bude v olympijském závodě větší sranda.“ Mezi české borce se na turnovském mítinku zařadil Milan Haborák, který se zapsal do slovenské rekordní listiny výkonem 20.87 m. Stehlík se svým výkonem z Turnova zařadil na čtvrtou pozici českých historických tabulek, Žalský vyrovnal výkon pátého Karla Šuly. Příští víkend odcestuje Stehlík do Moskvy, kde bude bojovat v dresu Dukly při Poháru mistrů evropských zemí.

Hlavní disciplína mítinku, diskařský memoriál Ludvíka Daňka, přinesla očekávané pořadí na čelních pozicích. Dvě nejvyšší příčky obsadili olympijští vítězové Virgilius Alekna a Lars Riedel. Z vítězství se radoval litevský obr, když dosáhl výkonu 64.30 m. Riedel skončil druhý výkonem 62.55. Jen 18 centimetrů za německým závodníkem zaostal celkově čtvrtý v pořadí Libor Malina. V obou vrhačských disciplínách nastoupil světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle. Nejprve v kouli bral šesté místo výkonem 14.96 m, poté skončil desátý mezi diskaři za 46.25.

V soutěži výškařů se prosadil vítkovický Jaroslav Bába. Bronzový medailista z halového MS v Budapešti se třetím pokusem přenesl přes 2.25 m. V tu chvíli se nad turnovským stadionem strhlo krupobití a protože Bába zůstal v soutěži jediný, závod byl ukončen. I tak je to v podání devatenáctiletého výškaře nový rekord mítinku. Mezi tyčkaři kraloval Adam Ptáček. Český rekordman zopakoval svůj včerejší výkon 5.00 m a vrátil porážku z kladenského stadionu Aleši Hončlovi, který zdolal stejnou výšku. Memoriál Ludvíka Daňka uzavřel závod mužů na 400 m překážek. Zvítězil Štěpán Tesařík v solidním čase 50.60, druhý skončil vítěz sobotního extraligového závodu Michal Uhlík z pražské Slavie za 52.00.