Dva národní rekordy v úvodu halového mistrovství ČR

sobota 1. března 2003
V bratislavské hale Elán bylo zahájeno mistrovství ČR mužů a žen v hale.

Poprvé v historii se tak český altetický šampionát v hale konal v zahraničí. Tato skutečnost však zásadním způsobem nezasáhla do hladkého průběhu závodů. "S přípravou šampionátu jsem maximálně spokojen. Naši slovenští kolegové postupovali přesně podle dohody a zajištění celé akce je na vysoké úrovni," říká organizační delegát halového mistrovství ČR dr. Vladimír Tikal.

I na slovenské straně panuje v souvislosti se zajištěním závodů spokojenost. Zástupce spoluorganizátora akce, společnosti Športová hala MLADOSŤ, s.r.o., a technický ředitel mistrovství ČR Peter Meliš hodnotí technické zabezpečení akce: "V přípravě na halové mistrovství České republiky nenastaly žádné problémy. Naše společnost má s organizováním atletických akcí na vysoké úrovni zkušenosti. Před týdnem se například v hale Elán uskutečnilo halové mistrovství Slovenska." Tato akce byla z organizačního hlediska podobně náročná, oproti slovenskému šampionátu však mistrovství ČR je rozloženo do dvou soutěžních dnů. "Česká strana si nekladla žádné požadavky, které by se výrazně lišily od halových atletických akcí na Slovensku. Zde jsme museli například upravit běžný způsob rozcvičování, které při mistrovství ČR probíhá přímo v hale Elán," říká Peter Meliš.

Český halový šampionát odstartovaly disciplíny koule a tyč žen. V kouli podle očekávání dominovala největší favoritka Jana Kárníková z AFK Pardubice. Zvítězila výkonem 15,14 m před Barborou Špotákovou (13,98), třetí místo obsadila Jitka Svatošová za 13,91 m.

V tyčkařském sektoru se neobjevila dosud jediná česká atletka se splněným limitem pro halové MS v Birminghamu Pavla Hamáčková. S nejvyšším osobním rekordem ze šestičlenného startovního pole nastupovala Šárka Mládková (na snímku) z USK Praha. Roli favoritky potvrdila a zvítězila výkonem 400 cm. "Moje letošní výsledky nasvědčovaly tomu, že budu největší adeptkou na titul. S tím jsem také do závodu šla," uvedla vítězka. Mládková se tak stala teprve třetí tyčkařkou, která získala český halový titul. Od roku 1993 získávaly prvenství pouze Daniela Bártová a Pavla Hamáčková. Další medailová umístění v hale Elán obsadily oddílové kolegyně Šárky Mládkové. Druhá skončila Lucie Palasová za 380 a bronz vybojovala Jiřina Ptáčníková rovněž výkonem 380.

Úvodními běžeckými závody mistrovství České republiky byly nejkratší sprinty mužů i žen. Hned v rozběhu vytvořil Lukáš Patera český dorostenecký rekord v hale. Časem 6,94 skončil ve svém běhu druhý za Radkem Řechkou. V meziběhu pak ubral šest setin, a stanovil tak rekord na 6,88. Na 60 m překážek testoval svou formu Tomáš Dvořák.
Bez problémů si zajistil účast ve finále, když časem 8,04 sekund podlehl pouze Petru Svobodovi. Osmnáctiletý překážkář JE Dukovany výkonem 7,83 vytvořil český juniorský halový rekord.

Jedním z vrcholů úvodního dne je trojskok žen, kde se startují dvě závodnice s reálnou šancí na splnění limitu, Šárka Kašpárková a Martina Darmovzalová. Soutěž začala v 15 hodin. Další boj o limit svede Štěpán Janáček v tyčkařském sektoru. Účast v Birminghamu si zajistí výkonem 570 cm. Od 16 hod. bude jeho největším soupeřem český rekordman Adam Ptáček. Jiří Mužík se představí v rozběhu na 400 metrů. Čtvrtka mužů vyvrcholí finálovým během v neděli ve 13:40 hod.