přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. února 2020, 22:58

Duplantis opět šestimetrový, Hodboď 9.

Šestý díl letošního ročníku World Indoor Tour se odehrál ve francouzském Lievin. Českou atletiku zastupoval Lukáš Hodboď. Švéd Armand Duplantis opět útočil na světový rekord.

Nejsledovanějším sektorem byl jistě ten tyčkařský, kde se očekával od Švéda Armanda Duplantise další útok na halový světový rekord. Však už byl v této sezóně tyčkařský supertalent v tomto ohledu dvakrát úspěšný. Také v Lievin byl naprosto suverénní, když i při svém čtvrtém startu dokázal překonat šestimetrovou hranici. Tentokrát se mu to podařilo o sedm centimetrů. Poté, co měl v zápisu úspěšně zdolaných 607, nechal si na stojany nastavil 619 a i přes nadějný druhý pokus mu tentokrát světový rekord odolal. Přesto je jeho letošní závodní bilance neskutečná. Ze soupeřů mu byl nejblíže Američan Sam Kendricks, jenž zdolal 590 centimetrů. Mezi ženami zvítězila výkonem 483 centimetrů další zástupkyně tyčkařské školy ze Spojených států Sandi Morrisová. Druhá Venezuelanka Robeilys Peinadová již poněkolikáté v této sezóně posunula národní rekord své země na 478.

Jediným českým zástupcem na mítinku byl v závodě na 1000 metrů Lukáš Hodboď. Svěřenec trenéra Vedry doběhl na deváté příčce v čase 2:22.89, čímž zaostal o více než dvě vteřiny za svým letošním osobním rekordem ze Stromovky. Domácí primát zaznamenal Francouz Pierre Ambroise Bosse za 2:19.26 před Britem Andrew Osagiem (2:19.31) a Keňanem Evansem Kipchumbou (2:19.42).

Na trati 1500 mužů se měnilo jméno vedoucího muže letošních průběžných světových tabulek. Tím se stal Etiopan Samuel Tefera, který zvládl závod nejrychleji z celého startovního pole v čase 3:35.54 a o 68 setin srazil dosavadní světový čas této sezóny Keňana Bethwella Birgena. S výkonem 3:36.68 mohl být spokojen i druhý Španěl Jesus Gomez. Třetí doběhl Polák Marcin Lewandowski za 3:38.10. Závod žen byl jednoznačnou záležitostí etiopských běžkyň, které obsadily první tři místa. Zvítězila Gudaf Tsegayová (4:00.60) před Lemlem Hailuovou (4:01.57) a Axumawit Embayeovou (4:03.83).

Nejlepší světový výkon neodolal ani na mužské trojce. Do pozice leadera této statistiky se dostal Etiopan Getnet Wale, jenž vyhrál v čase 7:32.80 a porazil do té doby vedoucího muže letošních tabulek Selemona Baregu (7:33.19). Oba borci si tak prohodili pořadí oproti závodu v Düsseldorfu. U obou se také jedná o kariérní maximum. Z dalšího vylepšení asijského halového rekordu se mohl těšit Birhanu Balew z Bahrajnu (7:34.58).

V nejkratším sprintu na 60 metrů mužů vládli Američané. Vítězný Ronnie Baker si posunul své sezónní maximum na 6.44 a zařadil se na druhé místo letošních světových statistik za Christiana Colemana. Druhý byl ve vyrovnaném osobním rekordu 6.50 jeho krajan Derek Kemp. Americkou suverenitu narušil třetí Ján Volko, který časem 6.57 vyrovnal svůj několik týdnů starý slovenský rekord z Düsseldorfu. Z vylepšení národního maxima své země se mohla radovat vítězka šedesátky žen, kterou se stala Gina Bassová z Gambie. Ta si ve Francii oproti svému předešlému rekordnímu zápisu z Düsseldorfu polepšila na 7.11. V těsném souboji si poradila s Murielle Ahoureovou z Pobřeží Slonoviny, která se do cíle předkláněla o setinu později v čase 7.12. Třetí byla s mírným odstupem Švýcarka Ajla del Ponteová (7.26).

Trojskok mužů měl jasného favorita, kterým byl africký rekordman a vedoucí muž letošních světových tabulek Fabrice Hugues Zango. Borec z Burkiny Faso papírové předpoklady beze zbytku potvrdil, když jasně soutěž opanoval výkonem 17.51. Přes sedmnáct metrů doskákali ještě druhý Nazim Babayev z Ázerbájdžánu (17.15) a třetí Kubánec Jordan Diaz (17.07).

V závodě na 800 metrů žen potvrdila skvělou formu v této halové sezóně Britka Jemma Reekieová, když zvítězila v čase 2:00.34 a připsala si cenný skalp úřadující světové šampionky Halimah Nakaayiové z Ugandy, která finišovala jako druhá za 2:01.96 těsně před třetí Etiopankou Habitam Alemuovou (2:02.04). Na stejné distanci mužů nenašel již popáté za sebou přemožitele Keňan Collins Kipruto, jenž zůstává letos nadále neporažen. Tentokrát triumfoval v čase 1:46.34. Keňskou půlkařskou dominanci v Lievin potvrdil druhý Cornelius Tuwei za 1:46.74. Třetí byl Jihoafričan Tshepo Tshite (1:47.75).

Letošní neporazitelnost udržela také ukrajinská dálkařka Marina Bekh Romančuková, která opanovala již čtvrtý mítink letošní World Indoor Tour. Tentokrát dolétla na 690 centimetrů. Druhá Nigerijka Ese Brumeová na ni ztratila osm centimetrů (682). Třetí byla Běloruska Nastassia Mirončik-Ivanovová za 659.

Na šedesátce překážek mužů udělal radost domácímu publiku Francouz Pascal Martinot-Lagarde, který si dosprintoval pro přesvědčivé prvenství v čase 7.47 před Kuvajťanem Mohamedem Al Youhou (7.54) a Španělem Orlandem Ortegou (7.56). Souboj o vítězství v závodě žen byl o poznání vyrovnanější. Američanky Nia Aliová a Christina Clemonsová totiž proběhly cílem shodně za 7.92. Tisíciny pak hrály ve prospěch Aliové. Třetí Finka Nooralotta Neziriová už svůj čas pod osm vteřin nestlačila (8.02).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout