Duplantis opět posouval hranice

čtvrtek 30. června 2022
Poslední zastávkou Diamantové ligy před nadcházejícím světovým šampionátem byl mítink ve Stockholmu. Tyčkař Armand Duplantis ho ozdobil novým světovým rekordem. Představila se také trojice Čechů, a to oštěpaři Jakub Vadlejch s Vítězslavem Veselým a mílař Filip Sasínek.

Pro domácí příznivce byla jednoznačně nejočekávanější disciplínou mužská tyčka, ve které nechyběla jejich hvězda Armand Duplantis a ten nabídl svým krajanům jedinečnou podívanou. Nejprve vylepšil úspěšným skokem na 603 centimetrech vlastní rekord mítinku a letošní nejlepší světový výkon a pak už si nechal na stojany nastavit rovnou 616, což by byla hodnota nového světového rekordu. První pokus ještě zabalil, ale tím druhým už tuto hodnotu zdolal a o jeden centimetr tak překonal svůj dva roky starý zápis z Diamantové ligy v Římě. Když přičteme i halové rekordní zápisy, podařilo se Duplantisovi překonat historické světové maximum už popáté v kariéře.

V oštěpu jsme měli dvojí zastoupení v našich olympijských medailistech. Lépe se tentokrát vedlo Jakubu Vadlejchovi, jenž se parádně trefil hned do prvního pokusu, kdy se jeho oštěp zapíchl na 88.59. Následně už se zlepšit nedokázal a v nabitém klání obsadil s tímto špičkovým výkonem čtvrté místo. Na poslední chvíli ho o závěrečný šestý pokus připravil Němec Julian Weber, který se před Jakuba dostal díky hodu na 89.08. „Myslím, že to byl jeden z nejlepších výkonů na čtvrtém místě. Nejsem statistik, ale mám pocit, že dosud to měl Thomas Röhler z mistrovství světa v Londýně. Myslím, že to hodně vypovídá o tom, co by se mohlo dít v Eugene. Nato, že dneska nebyly úplně ideální povětrnostní podmínky, tak to létalo hodně daleko. Dnešní závod mi ukázal, že jsem na dobré cestě směrem k Eugene, a že to bude fantastická soutěž,“ věří.

Vítězem závodu se stal v novém rekordu mítinku 90.31 obhájce světového titulu a leader letošních tabulek Anderson Peters, který vylepšil zápis legendárního Nora Andrease Thorkildsena z roku 2006 o 53 centimetrů. Peters se už potřetí v této sezóně dostal přes 90 metrů. Olympijský šampion Neeraj Chopra opět posunul hodnotu vlastního národního historického maxima na 89.94. Solidní formu potvrdil i Vítězslav Veselý, který obsadil sedmé místo za 82.57. „Nemohu být nespokojený. Navázal jsem na osmdesátimetrovou vlnu po mistrovství republiky. Rozhodl jsem se pro start ve Stockholmu až na poslední chvíli, ale jsem rád, že jsem si tady zazávodil. Akorát teď cítím, že se potřebuji dát zdravotně do kupy a potrénovat směrem k letošním vrcholům,“ uvedl bronzový muž tokijského olympijského finále.

Ještě v předprogramu se blýskl parádním vystoupením Filip Sasínek v závodě na 1500 metrů. Ač nebyla tato disciplína diamantovou, obsazení měla velice kvalitní a Sasínek za sebou nechal řadu špičkových mílařů, když proběhl cílem vítězně v čase 3:36.56. Brit Matthew Stonier se předklonil do cíle o čtyři setiny později (3:36.60). Třetí skončil Uganďan Ronald Musagala (3:36.90). „Jsem rád, že se mi povedlo utkat se s nejlepšími běžci na Diamantové lize. Závod se vyvíjel skvěle. Nikdo neakceptoval tempo vodiče. Měl jsem pokyn od trenéra si vyzkoušet taktický závod a držet se kolem čtvrtého místa, aby to bylo podobné rozběhům na velkých akcích. Těší mě, že jsem měl v konci dost sil a mohu odjíždět do Eugene s dobrým sebevědomím,“ zhodnotil svůj premiérový primát na mítinku Diamantové ligy.

Nizozemské překážkářce Femke Bolové se ve Stockholmu daří. Loni zde zaběhla rekord Diamantové ligy 52.37 a letos ho dokázala ještě o jednu desetinu vylepšit, když jasně dominovala závodu na 400 metrů překážek v čase 52.27. Druhá Jamajčanka Rushell Claytonová dokázala ještě stlačit svůj čas pod 54 vteřin (53.90). Totéž už se nepodařilo třetí Ukrajince Anně Ryžikovové (54.33).

Neméně suverénní byl ve stejné disciplíně mužů Brazilec Alison dos Santos. Ten vyhrál i letošní pátý závod a svůj triumf ozdobil šestým nejlepším výkonem historie 46.80. Za svým osobním rekordem z olympijského finále v Tokiu zaostal jen o osm setin a vyhoupl se do čela letošních světových tabulek před Američana Raie Benjamina. Zároveň také posunul hodnotu dva roky starého rekordu mítinku Nora Karstena Warholma, a to o sedm setin. Druhý Američan CJ Allen na něj ztratil téměř vteřinu a půl (48.28).

Švédové měli velkou naději i v diskařském sektoru, a to v osobě olympijského vítěze a leadera letošních světových tabulek Daniela Stahla. Ten ovšem obsadil „až“ třetí místo, když zapsal nejlépe 67.57 a musel se sklonit před dvěma mladíky. Svůj vysoký standard potvrdil třetím sedmdesátimetrovým výkonem v sezóně Slovinec Kristjan Čeh. Jeho náčiní dopadlo na 70.02, čímž posunul hodnotu čtyři roky starého rekordu mítinku Jamajčana Fedricka Dacrese o 35 centimetrů. Velmi úspěšný diamantový debut za sebou pak má teprve devatenáctiletý Litevec Mykolas Alekna, jenž si už poněkolikáté v této sezóně vylepšil osobní maximum už na 69.81.

Šokujícího vítěze měl závod mužů na 3000 metrů. V jeho závěrečném okruhu se zdálo, že si pro očekávaný triumf doběhne favorizovaný Uganďan Jacob Kiplimo. Před cílovou šachovnicí se přes něj však přehnal Dominic Lobalu. Rodák z Jižního Súdánu, jenž závodí pod statusem ART, tedy jako válečný uprchlík, si vylepšil své kariérní maximum téměř o dvacet vteřin a dosáhl svého největšího sportovního úspěchu v letošním nejlepším světovém výkonu 7:29.48. Kiplimo byl druhý za 7:29.55.

Jasnou vládkyní koulařského kruhu byla vedoucí žena letošních světových tabulek Chase Ealeyová ze Spojených států. Výkonem 20.48 zaostala jen tři centimetry za svým osobním rekordem z nedávných Trials a jasně zvítězila. Dobrou formu z posledních dní potvrdila také druhá Kanaďanka Sarah Mittonová, když zapsala druhý nejlepší výkon své kariéry 19.90. Třetí byla Portugalka Auriol Dongmová za 19.30.

Soutěž dálkařů měla stejného vítěze jako při zastávkách v Rabatu a Oslu. Na své dva diamantové primáty z předešlého průběhu sezóny navázal řecký olympijský šampion Miltiadis Tentoglou. Tentokrát zvítězil skokem na 831 centimetrů. Žádný další závodník se přes osm metrů nedostal. Nejblíže k tomu měl Švéd Thobias Montler, když zapsal 798 centimetrů.

V ženské osmistovce došlo k zajímavé konfrontaci mezi stříbrnou olympijskou medailistkou z Tokia Keely Hodgkinsonovou a keňskou kometou této sezóny Mary Moraaovou. Vítězně z něj vyšla druhá jmenovaná, když vyhrála v čase 1:57.68. Hodgkinsonová se musela spokojit s druhým místem za 1:58.18. Jako třetí skončila Australanka Catriona Bissetová (1:58.54).

Ukrajinská výškařka Jaroslava Mahučiková zatím letos v průběhu letní sezóny dominovala, když vyhrála čtyři závody po sobě. Ve švédské metropoli ovšem našla hned několik přemožitelek. Zvítězila Australanka Eleanor Pattersonová, která se jako jediná z celého startovního pole přenesla přes 196 centimetrů. Další tři závodnice překonaly 193, a to Ukrajinky Julia Levčenková s Irynou Heraščenkovou a Naděžda Dubovitská z Kazachstánu. Mahučiková obsadila až pátou příčku za 189.

Portoričance Jasmine Camacho-Quinnové na stovce překážek příliš nevyšel start a náběh na první překážku, ale skvělou stíhací jízdou si nakonec přeci jen dosprintovala pro první místo v čase 12.46 a nechala za sebou Nigerijku Tobi Amusanovou (12.50) i Američanku Niu Aliovou (12.53).

V soutěži dálkařek se průběžné pořadí hodně přelévalo. Nejšťastnější závodníci byla nakonec Britka Lorraine Ugenová, která zvítězila výkonem 681 centimetrů před Ukrajinkou Marynou Bekh-Romančukovou (676) a domácí Khaddi Sagniaovou (674).

Z mužské stovky se na poslední chvíli odhlásil olympijský vítěz Marcell Lamont Jacobs. Jeho neúčasti nejlépe využil Jihoafričan Akani Simbine, jenž zvítězil za 10.02 před Britem Reecem Prescodem (10.15) a Francouzem Jimmym Vicautem (10.19).

Strhující souboj svedly na dvoustovce Britka Dina Asher-Smithová a Švýcarka Mujinga Kambundjiová. Nakonec obě závodnice dělily v cíli jen tři tisíciny, když jím proběhly shodně za 22.37. Štěstí pak hrálo ve prospěch Asher-Smithové.

Nejsilnější finiš na mužské osmistovce měl Alžířan Slimane Moula, který se mohl radovat ze svého prvního diamantového vítězství v čase 1:44.40 před francouzskou dvojicí Benjamin Robert (1:45.11) a Gabriel Tual (1:45.29).