přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. září 2020, 20:55

Duplantis přepisoval dějiny, Malíková 5.

Zastávka Diamantové ligy v Římě byla plná jedinečných výkonů. Jeden však nad ostatními přeci jen vyčníval. Švédský tyčkař Armand Duplantis se konečně dočkal překonání světového rekordu i pod otevřeným nebem. Barbora Malíková si na čtvrtce doběhla pro páté místo.

Armand Duplantis se ve dvaceti letech stal absolutním králem historie světové tyčky. Poté, co se v hale stal světovým rekordmanem, se mu tentýž počin podařil i pod otevřeným nebem, když dokázal úspěšným skokem na 615 centimetrech překonat šestadvacet let starý světový rekord legendárního Ukrajince Sergeje Bubky, který v roce 1994 v italském Sestriere skočil 614. Přirozeně se také jedná o rekord Diamantové ligy. A jaká byla cesta švédského mladíka za rekordním zápisem? Svou základní výšku 545 i následnou hodnotu 570 zdolala napoprvé. Na 585 si připsal jedno zaváhání, ale na rovných šesti metrech už byl opět úspěšný napoprvé. Následně si nechal letos již poněkolikáté nastavit vysněných 615. Už první pokus byl velmi nadějný a ve druhém už nezaváhal. Navíc při něm měl ještě poměrně solidní rezervu. Poté už přišly na řadu oslavy. Druhý Belgičan Ben Broeders vylepšil svůj národní rekord na 580 a stejnou výšku pokořil také vítěz letošní Zlaté tretry Filipínec John Ernes Obiena.

Jediným českým želízkem v ohni římského olympijského stadionu byla čtvrtkařka Barbora Malíková. Osmnáctiletá svěřenkyně trenérky Jany Gellnerové si připsala druhý start v Diamantové lize. Premiéru v nejprestižnějším atletickém seriálu si odbyla na konci srpna ve Stockholmu, kde doběhla šestá. V italské metropoli si o jednu příčku polepšila, když finišovala na pátém místě ve svém druhém nejlepším kariérním výkonu 52.17 a v nabité konkurenci se rozhodně neztratila. Zvítězila Nizozemka Lieke Klaverová v novém osobním maximu 50.98 a stala se třetí ženou, které se v této sezóně podařilo stlačit na trati 400 metrů čas pod 51 vteřin. Druhá byla Litevka Agne Serksnieneová za 51.80 před úřadující mistryní Evropy Justynou Swiety-Erseticovou (51.94).

Jeden z historicky nejrychlejších závodů byl k vidění na trati 3000 metrů mužů. Strhující souboj o vítězství svedli Uganďan Jakob Kiplimo a Nor Jakob Ingebrigtsen. V závěrečných metrech měl o něco více sil Kiplimo a mohl se tak radovat nejen z triumfu, ale také z nového rekordu Diamantové ligy 7:26.64. Tímto časem se stal osmým nejrychlejším mužem historie na této distanci. Zároveň také vylepšil národní rekord své země. Výrazně také posunul hodnotu nejlepšího světového výkonu této sezóny. Letitý rekord mítinku Brita Jacka Bucknera pak srazil o propastných 20 vteřin. Důvod k radosti měl i druhý Ingebrigtsen. Novým norským rekordem 7:27.05 se zařadil hned za Kiplima na deváté místo historických světových statistik. Za evropským rekordem Belgičana Mohammeda Mourhita zaostal o pouhých 43 setin. Kontinentálním rekordmanem Oceánie se stal časem 7:28.02 Australan Stewart McSweyn.

Neskutečně vysoký standard výkonů drží nezničitelný Nor Karsten Warholm. Také v Římě neměl vážnějšího konkurenta a své soupeře deklasoval rozdílem třídy v třetím nejlepším čase své kariéry 47.07. Dosavadní dva roky starý rekord mítinku, který měl v držení Katařan Abderrahman Samba vylepšil o 41 setin. Rychlého závodu a dobrých podmínek však využili také jeho soupeři. Druhý Francouz Ludvy Vaillant se díky sezónnímu maximu 48.69 posunul na druhé místo letošních tabulek za Warholma. Jen o tři setiny pomalejší byl pak zkušený Estonec Rasmus Mägi (48.72).

Letos poprvé závodila na evropském kontinentu Jamajčanka Elaine Thompson-Herahová a hned z toho byla nejrychlejší světová stovka této sezóny, když ji proběhla vítězně v čase 10.85 a sesadila z čela světových tabulek krajanku Shelly-Ann Fraser-Pryceovou, která byla před necelým měsícem v Kingstonu o setinu pomalejší. Druhá byla Američanka Aleia Hobbsová za 11.12 před Marií-Joseé Ta Louovou (11.14).

Na mužské stovce se podařilo jen jedinému sprinterovi prolomit desetivteřinovou hranici. Byl jím Jihoafričan Akani Simbine, jemuž časomíra v cíli ukázala 9.96. V dalším pořadí ho následovali Arthur Cissé z Pobřeží Slonoviny (10.04) a Ital Filippo Tortu (10.09).

Na ženské čtvrtce překážek byla naprosto dominantní nizozemská suverénka Femke Bolová. Ani při svém letošním šestém startu na této trati nenašla přemožitelku. Navíc svým vítězným časem 53.90 zaostala za vlastním nejlepším světovým výkonem roku a také národním rekordem jen o jedenáct setin. Za ní se v cíli seřadily ukrajinské reprezentantky. Anna Ryžikovová se zařadila časem 54.54 na druhé místo průběžných světových statistik právě za Bolovou. Třetí místo v Římě i ve světových tabulkách patří její krajance Viktorii Tkačukové (54.93).

Ženské světové výšce vládne ukrajinské duo Julia Levčenková a Jaroslava Mahučiková. Pokud nastoupí do sektoru, nevítězí nikdo jiný. V Římě byla úspěšnější Levčenková, když se jako jediná úspěšně přenesla přes 198 centimetrů a v rámci Diamantovky vyhrála v této sezóně poprvé. V předešlých dvou případech vždy podlehla Mahučikové. Ta se ovšem před svou starší kolegyní musela tentokrát sklonit. 195 centimetrů překonaných napoprvé stačilo na druhou pozici. Stejnou hodnotu zdolaly také třetí Australanka Nicola McDermottová a čtvrtá Švédka Erica Kynseyová.

Taktická hra ve výšce mužů vyšla lépe Ukrajinci Andreji Protsenkovi, který soupeřil s Italem Gianmarcem Tamberim. Ten se úspěšně přenesl přes 227 centimetrů, což se Protsenkovi dvakrát nepodařilo, a tak si poslední pokus nechal na 230, které pak se štěstím překonal. Na to už Tamberi nedokázal reagovat a Protsenko tak podtrhl úspěšný den ukrajinské výškařské školy.

Na stovce překážek opět zvítězila vedoucí žena letošních světových tabulek Nadine Visserová z Nizozemska, která předvedla další kvalitní čas 12.72. Další medailové příčky obsadily Italka Luminosa Bogliolová (12.83) a Američanka Payton Chedwicková (12.89). V závodě na 110 metrů překážek zaostal vítězný Brit Andy Pozzi časem 13.15 jen setinu za svým kariérním maximem. Za ním se seřadili Američané Aaron Mallet (13.23) a Freddie Crittenden (13.31).

Domácím příznivcům udělal radost na hladké čtvrtce italský mladíček Edoardo Scotti. Juniorský mistr Evropy z loňského šampionátu v Boras vyhrál v novém osobáku 45.21 před Kuvajťanem Yousefem Karamem (45.25) a Polákem Karolem Zalewskim (45.48).

I přes neúčast Ryana Crousera nebo Joe Kovacse dominovali koulařskému sektoru Američané. Nick Ponzio si hned při premiérovém startu v Diamantové lize připsal triumf za 21.09. Druhý byl jeho reprezentační parťák Payton Otterdahl (20.85) a pomyslný bronz získal Ital Leonardo Fabbri (20.69).

Nejrychlejší finiš v závodě na 800 metrů měla Britka Jemma Reekieová, která se jako jediná dostala pod dvě minuty. Její vítězný čas měl hodnotu 1:59.76. Druhá byla norská rekordmanka Hedda Hynneová (2:00.24) před Laurou Muirovou (2:00.49).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout