Duplantis a McLaughlin atlety roku dle TFN

čtvrtek 29. prosince 2022
Švédský tyčkař Armand Duplantis a americká čtvrtkařka překážkářka Sydney McLaughlin-Levrone byli vyhlášeni nejlepšími světovými atlety uplynulé sezóny dle prestižního magazínu Track and Field News.

Duplantis je v kategorii mužů jasným vítězem. Získal 28 z 31 možných vítězných hlasů a díky tomu ovládl 63. ročník této ankety. Jeho primát byl zasloužený. V průběhu roku dokázal třikrát vylepšit hodnotu světového rekordu. Dvakrát se mu to podařilo v hale a jednou pod otevřeným nebem. Jeho výkony jsou o to výjimečnější, že dvou svěťáků dosáhl při hlavních vrcholech sezóny, kterými bylo HMS v Bělehradě, kde zdolal 620 centimetrů a světový šampionát v Eugene, kde pokořil laťku o hodnotě 621 centimetrů. K tomu přidal ještě titul mistra Evropy v rekordu tohoto podniku a celkové vítězství v Diamantové lize.

Druhé místo obsadil brazilský čtvrtkař překážkář Alison dos Santos, jenž své disciplíně naprosto dominoval a při svém triumfu na MS v Eugene se blýskl třetím nejrychlejším časem historie 46.29. Na trati 400 metrů překážek neokusil hořkost porážky. Třetí pak skončila keňská maratonská legenda Eliud Kipchoge, jenž při závodě v Berlíně posunul časem 2:01:09 o rovné půl minuty vlastní světový rekord z roku 2018. Do TOP 5 se vešli ještě americký sprinter Noah Lyles a norský běžec Jakob Ingebrigtsen.

Mezi ženami dosáhla podobně dominantního vítězství ve 43. ročníku ankety Američanka Sydney McLaughlin-Levrone. Ta v sezóně hned čtyřikrát zaběhla čtvrtku překážek pod 52 vteřin a neměla sobě rovnou soupeřku. Světový rekord vylepšila hned dvakrát. Nejprve ho posunula na amerických Trials na 51.41 a následně předvedla na světovém šampionátu v Eugene galapředstavení v podobě neskutečného času 50.68 a stala se tak první ženou, která zvládla tuto distanci dokonce pod 51 vteřin. V anketě získala 27 z 31 možných vítězných hlasů.

Druhé místo náleží venezuelské trojskokankce Yulimar Rojas, která nejprve brala titul halové mistryně světa v novém světovém rekordu a nejdelším výkonu historie 15.74 a nejcennější kov brala také na MS pod otevřeným nebem. Třetí skončila keňská mílařka Faith Kipyegon, která byla na trati 1500 metrů neporažena. Vyhrála mistrovství světa, finále Diamantové ligy a v Monaku zaostala časem 3:50.37 jen tři desetiny za světovým rekordem. Elitní pětku pak uzavírají jamajské sprinterky Shericka Jackson a Shelly-Ann Fraser-Pryce.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová