přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. března 2021, 07:43

Dudince slaví jubileum

V sobotu 20. března se uskuteční jubilejní 40. ročník mezinárodního chodeckého závodu Dudinská 50, v jehož rámci proběhne také mistrovství České republiky mužů v chůzi na 50 kilometrů.

Nejlepší čeští chodci se v Dudincích utkávají o domácí tituly na nejdelší soutěžní distanci již poměrně tradičně. Letos by se mělo jednat o vyrovnaný duel mezi zkušeným Lukášem Gdulou a jeho mladým vyzyvatelem Vítem Hlaváčem. Oba se také pokusí bojovat o pokoření olympijského kvalifikačního limitu, který má hodnotu 3:50:00. Ve hře budou také cenné body do světového rankingu.

Lukáš Gdula je již šestinásobným mistrem republiky na padesátce. První titul získal již v roce 2012. Pro ten prozatím poslední si došel v sezóně 2019. Právě z Dudinců má také osobní rekord, když zde bral v olympijském roce 2016 mistrovské zlato za 3:54:29, což byl také výkon, kterým se tehdy kvalifikoval na své první olympijské hry v Riu de Janeiru. Zkušenosti by tak měly hovořit pro něj.

V posledních dvou letech mu však vyrostl více než zdatný konkurent ve Vítu Hlaváčovi. Jeho největším kariérním úspěchem je zatím 11. místo z dvacítky na mistrovství Evropy do 22 let v roce 2019. V téže sezóně si také v Dudincích odbyl svou premiéru na mistrovské padesátce a byl z toho bronz. Nyní však může pomýšlet i na nejvyšší stupínek. S Gdulou změřil síly v prosinci v dráhovém závodě na 50 000 metrů a dokázal ho porazit. Navíc časem 3:56:28.4 vytvořil nové české historické maximum této disciplíny. Můžeme se tak těšit na vyrovnaný souboj o titul.

Našim borcům by měla k rychlým časům pomoci také silná mezinárodní konkurence. Ve startovní listině figuruje silná skupina jihoamerických chodců v čele se stříbrným medailistou z olympiády v Londýně 2012 Erickem Barrondem z Guatemaly. Evropskou špičku zastupují Němci Hagen Pohle a Karl Junghannss či zkušení Poláci Rafal Fedaczynski a Rafal Sikora.

Čtyřnásobný vítěz Dudinské padesátky, olympijský, světový šampion a domácí hvězda Matej Tóth tentokrát změří své síly se soupeři na kratší dvacetikilometrové distanci, kde by měl startovat také mistr světa z Londýna 2017 Kolumbijec Eider Arevalo.

Zastoupení máme také v závodě žen na 20 kilometrů, a to v české mistryni Tereze Ďurdiakové. Svěřenkyně trenéra Iva Pitáka dokázala na podzim v Poděbradech překvapivě porazit Anežku Drahotovou ve velkém osobním rekordu 1:33:54 a v Dudincích bude cílit na výkon 1:31:00, což je hodnota olympijského limitu. Také ji čeká zástup kvalitních jihoamerických soupeřek, některé s osobními rekordy pod 1:30.

Naši junioři v čele s Jaromírem Morávkem pak budou na desetikilometrové trati usilovat o splnění nominačních kritérií pro start na mistrovství Evropy juniorů v norském Bergenu.

Petr Jelínek

Vytisknout