Druhé kolo extraligy pro Duklu a USK

sobota 24. srpna 2019
Na pražské Julisce proběhlo druhé kolo extraligy mužů a žen. Z prvenství se radovali muži z Dukly Praha a ženy z USK Praha.

Vysoká kvalita se očekávala v rámci oštěpařských klání. Mezi ženami kralovala Barbora Špotáková, jejíž nejdelší pokus z druhé série měřil 62.05. Šedesátimetrový hod předvedla také hned svým prvním hodem, kdy se její náčiní zapíchlo na 60.93. Druhé místo brala Irena Šedivá za 58.56. Dukla se dočkala plného bodového zisku také v oštěpu mužů, kde dominoval Petr Frydrych, jenž jasně zvítězil výkonem 79.83.

Sprinterský double zaznamenali Ján Volko a Nikola Bendová, kteří byli nejrychlejší na stovce i dvoustovce. Volko svedl dva zajímavé souboje s Pavlem Maslákem a v obou byl úspěšnější než náš reprezentant. Stovku Volko vyhrál v čase 10.36, zatímco Maslák byl druhý za 10.50. Na dvojnásobné trati pak Volko připsal na konto olomouckého týmu dalších jedenáct bodů za 20.60. Maslák bral opět druhou příčku v čase 20.84. Pod 21 vteřin se dostal ještě třetí Jan Jirka (20.94). Vskutku úspěšný den měla Nikola Bendová. Na stovce si to rozdala s českou jedničkou Klárou Seidlovou a o vítězce rozhodovaly tisíciny, které hrály právě ve prospěch Bendové. Obě sprinterky proběhly cílem za 11.51. O několik hodin později zaklekla do bloků na dvoustovce a byl z toho další primát a letošní nejlepší český výkon roku 23.50. Více než důstojnou soupeřkou jí byla nakonec druhá Marcela Pírková (23.58). Z druhého běhu si dosprintovala pro třetí příčku a nový osobní rekord 23.74 Lada Vondrová.

V disku mužů se hned dva borci dostali přes šedesát metrů. Marek Bárta si vyházel druhé místo za 60.19. Vítězem se pak stal Tomáš Voňavka, který poslal v závěrečné šesté sérii poslal svůj disk do vzdálenosti 63.53, čímž se nejenže vyhoupl do čela letošních českých tabulek, ale také si posunul hodnotu svého více než tři roky starého kariérního maxima o 35 centimetrů. Koulařům vládl Ukrajinec Roman Kokoško z Plzně v novém osobním rekordu 19.28 před Martinem Novákem (19.03) a Ladislavem Prášilem (18.97).

Při neúčasti zraněného Radka Jušky opanovali dálkařský závod borci ze zahraničí. Nejdále dolétl Ukrajinec Sergij Kruk, jenž vyhrál za 763 centimetrů. O tři centimetry zpět zaostal Slovák Tomáš Veszelka (760). Nejlepším českým závodníkem byl třetí Jiří Vondráček za 759. Mezi ženami byla nejlepší v novém osobním rekordu 633 centimetrů Jana Novotná.

Na stodesítce překážek se po více než roční závodní pauze představil český rekordman Petr Svoboda a byl to vítězný návrat, když zvládl rovinku s ploty v čase 14.03 a zaostal jen jedinou setinu za letošním nejlepším českým výkonem Davida Ryby. Druhý byl vícebojař Jiří Sýkora za 14.26. Mezi ženami získala plný počet bodů pro vítkovické barvy slovenská reprezentantka Stanislava Lajčáková za 13.30 před Lucií Koudelovou z USK Praha (13.35).

Závody na 800 metrů byly běženy spíše takticky a rozhodoval závěrečný finiš. V tom mužském měl nejvíce sil Tomáš Vystrk z Univerzity Brno (1:52.69), jenž si poradil s hlavním favoritem Filipem Šnejdrem (1:53.00) a čerstvým dorosteneckým národním rekordmanem Jakubem Davidíkem (1:53.47). Mezi ženami se radovala Slovenka Gabriela Gajanová (2:09.58) před Dianou Mezuliáníkovou (2:10.53) a Ladou Vondrovou (2:11.15).

Na poloviční distanci vládli v kategorii mužů reprezentanti Dukly Praha. Zvítězil Vít Müller (47.27) před Lukášem Hodboďem (47.39) a Patrikem Šormem (47.50). Jedinou závodnicí, která na hladké čtvrtce pokořila hranici 54 vteřin, byla Iveta Putalová, která brala plný bodový zisk za 53.22. V cíli ji následovaly Martina Hofmanová (54.09) a Gabriela Gajanová (54.40).

Chodecký závod na 5000 metrů patřil jednoznačně medailistce z loňského ME Anežce Drahotové, která naprosto deklasovala zbytek startovního pole v nejlepším českém výkonu roku na této trati 22:14.26.

Přesto, že Tomáš Veszelka absolvoval v soutěži trojskokanů jediný pokus, získal pro PSK Olymp Praha plný počet bodů, když hned v úvodní sérii doskákal na 16.39. Ve skvělé formě se prezentoval také druhý Jiří Vondráček, jenž si opět vylepšil osobní rekord o sedm centimetrů na 16.28.

Zajímavý běžecký duel ukázali na mužské pětce Filip Sasínek a Jan Friš. Šťastnější byl nakonec první jmenovaný, jenž proběhl cílem jako první za 14:37.20. Medailista z nedávné univerziády na patnáctce Jan Friš se musel spokojit s druhým místem a výkonem 14:39.35. Ženský závod vyhrála dle očekávání Kristiina Mäki v čase 16:34.46. Sasínek pak ještě přidal prvenství na patnáctistovce v čase 3:49.81.

Závod na 400 metrů překážek mužů byl napínavý až do samotného konce. Skvěle ho rozběhl Jan Tesař z Olympu Praha. Na cílové šachovnici se před něj však vtlačil Slovák Martin Kučera ve svém sezónním maximu 50.78 a Tesaře za sebou nechal o pouhé dvě setiny. Ženské čtvrtce překážek dominovala plzeňská Daniela Ledecká za 59.16.

Vrhačským disciplínám v kruhu neohroženě kralovaly zkušené závodnice. V kladivu vyhrála Kateřina Šafránková za 65.21. V disku zvítězila Eliška Staňková, která zůstala výkonem 58.80 jen centimetr za svým sezónním maximem. Suverénně nejlepší koulařkou byla Markéta Červenková (16.62).

V tyčkařském sektoru prodal své bohaté zkušenosti Jan Kudlička, který se úspěšně přenesl přes laťku o hodnotě 541 centimetrů. Následně útočil i na limit Českého atletického svazu pro start na MS v Dauhá, ten mu však odolal.

Mužskou soutěž v rámci druhého extraligového kola ovládli závodníci z Dukly Praha před Olympem Praha a Univerzitou Brno. Mezi ženami posbíralo nejvíce bodů USK Praha před Duklou a Kladnem.