přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. března 2013, 22:07

Drama kolem štafety se šťastným koncem

Čtvrtí, třetí, čtvrtí a nakonec přeci jen třetí. Kolem umístění kvarteta českých čtvrtkařů se v zákulisí rozpoutala diplomatická bitva, při níž se třikrát měnilo pořadí a která vyústila v konečný bronz pro Daniela Němečka, Josefa Proroka, Petra Lichého a Pavla Masláka.

U čtvrtkařských závodů v hale není na strkanice nouze, u štafet, kde do hry navíc vstupují předávky, to platí dvojnásob. A někdy jsou takové kontakty za hranou pravidel, jako se tomu stalo u dnešního finále. Klíčový moment přišel na druhém úseku, kdy po kolizi s Polákem vykročil člen britské štafety ze své dráhy do vnitřního pole. Ve výsledku však za to pykali naši sousedé, jejichž závodník si podle jury při souboji počínal nedovoleně. Na diskvalifikaci Poláků vydělali Češi, kteří se tak posunuli na bronz. Ale vezměme postupně.

Z českého pohledu rozbíhal štafetu Daniel Němeček, který předával jako pátý. „Doufal jsem, že předvedu ještě lepší výkon, ale taky jsem se bál, že to klukům na seběhu zkazím. Nakonec jsem ten kolík donesl do cíle dobře, tak jsem docela spokojený,“ prohlásil svěřenec Jiřího Kmínka, na něhož navazoval Josef Prorok, který v dřívějším průběhu šampionátu startoval na individuální čtvrtce a skončil v rozbězích. „Tentokrát se mi běželo dobře. Byli jsem v chumlu, žádná kolize, tak nějak jsem se vezl. Bylo to dobře rozběhnuté,“ těšilo Proroka, na kterého navazoval další ze svěřenců Dalibora Kupky, Petr Lichý. „Já jsem běžel hrozně, ještě jsem tam měl konflikt se Švédem. Asi to bylo strašnou nervozitou, moc spokojený nejsem. Plán byl donést kolík Máslovi v kontaktu, což se tak nějak povedlo,“ ohodnotil se Lichý.

Čerstvý halový mistr Evropy Pavel Maslák pak zahájil velký útok na medaili. Na předávce nechal za sebou Švédy, hned poté se přehnal kolem finišmana Belgie. Dotíral i na Poláka, bojoval s ním rameno na rameno, ale před něj se už nedostal.„Běžel jsem špatně takticky. Přepískl jsem začátek, obíhal jsem v druhé dráze, pak ještě strkanice s Polákem... Na konci mi došlo,“ komentoval těsnou prohru, kvůli níž doběhl na čtvrtém místě.

To však ještě zdaleka nebyl konec příběhu. Záhy se totiž na výsledkové tabuli objevila informace o tom, že Britové byli diskvalifikováni za vyšlápnutí z dráhy a Češi poskočili na třetí místo. Ne na dlouho. Ještě v mixzoně se čeští štafetmani ke svému velkému zklamání dozvěděli, že výsledky byly po přezkoumání sporné situace rozhodčími vráceny. Další vývoj se odehrával na diplomatické poli. Česká výprava podala protest a jury znovu zasedala a po dalším posouzení vydala už čtvrtou variantu výsledků, ve které byli diskvalifikováni Poláci. A hlavně, Češi se vrátili na bronz!

Jenže nebylo komu medaile předat. Čtvrtkaři už totiž nevěřili, že by se situace mohla vyvinout v jejich prospěch a šli se vyklusat, někdo z nich už zmizel v útrobách hotelu. Jejich nálada se tak otočila o 180 stupňů. „Vypukla velká euforie, řvali jsme, byli šťastní,“ popsal náladu kvarteta Prorok.

Adam Pražák

Vytisknout