Drahotová sedmá, Klučinová před půlkou 8.

Drahotová sedmá, Klučinová před půlkou 8.
Aktuality
úterý 13. srpna 2013
DOPLNĚNO FOTO / Mistrovství světa v Moskvě pokračuje čtvrtým dnem, v němž je ve hře sedmička českých atletů. V dopoledním bloku se blýskla vyrovnaným národním rekordem chodkyně Anežka Drahotová, sedmibojařka Klučinová klesla po dálce a oštěpu na osmou příčku, finále výškařů bude žel bez Báby.

Parádního výsledku dosáhla v 20kilometrové chůzi juniorská mistryně Evropy na poloviční vzdálenosti Anežka Drahotová. 18letá svěřenkyně Iva Pitáka dle svého slibu začala v popředí a v jednu chvíli dokonce šla sama na čele. Soupeřky to tak nenachaly a Anežka nakonec klesla až na konečnou sedmou příčku, čas v cíli je však výtečný: 1:29:05 je vyrovnaný český rekord Barbory Dibelkové! "Smáli jsme se tomu s trenérem, že uvidíme, kdo bude lepší, ale jen tak jsme se hecovali, protože to není úplně dobré srovnávat takto výsledky s odstupem času. Jsem spokojená, byť ke konci mě ty dvě místa třeba trochu zamrzí, je to dobrá zkušenost a moc si toho cením," usmívala se po své premiéře na MS rodačka z Rumburka. "Já jsem čekala, že Rusky půjdou přede mě, neočekávala jsem, že půjdu vítězství start – cíl. Tempo nebylo zezačátku tak rychlý, až jsem se divila: 4:50 první kilometr, 4:40 druhý, to je hluboko přes hodinu třicet. Zvolila jsem, že půjdu tempo, které mě vyhovuje a nebudu se mačkat ve skupině. Ke konci už síly chyběly, ale trochu jsem očekávala, že to ke konci bude těžké," uvědomovala si. "Trenér mi dával pokyny, že nemám být zaskočená tím, až mě skupina pohltí, a já přitom doufala, že to bude po jednotlivcích a zkusím se s někým chytnout. Kolem 13. kilometru jsem se cítila výborně, říkala jsem si, že to snad ani není možný, přišlo mi, jako bych teď začala závod," divila se Drahotová relativní pohodě na trati, přestože to byla teprve její třetí dvacítka. "Sluníčko nebylo tak ostré, asi tím, že to bylo dopoledne. Pravidelně jsem se občerstvovala, byť jsem žízeň neměla - takové jsem dostala pokyny. Dvoukilometrový okruh mi vyhovuje víc než kilometrový. Nemůžu si stěžovat," dodala k podmínkám. Závod dokončila i druhá česká zastupkyně, Lucie Pelantová, na 57. místě v čase 1:40:23.

Rusky na domácí půdě neponechaly nic náhodě a v druhé polovině závodu zaútočily: z dvojice nakonec vykrystalizovala jako silnější Jelena Lašmanovová, přestože úřadující olympijská šampionka kuriozně zaváhala a po prvním projití cílem se mylně domnívala, že závod již skončil. Nakonec útoku krajanky Kirdjapkinové o 3 vteřiny odolala a získala zlato za čas 1:27:08. Kompletnímu obsazení stupnů pro Rusko zabránil třetí trestný terčík za techniku pro Sokolovovou přímo na stadionu. Bronz tak získala Číňanka Hong Liu za 1:28:10.

Sedmiboj po disciplíně

Začátek druhého dne nevyšel Elišce Klučinové tak jako včerejší start, když dvakrát skočila v dálce 612 (letos 623, při NR 625). Ve hře o český rekord i dobré umístění se nicméně udržela. Díky 667 centimetrům se do medailového boje vstoupila Němka Rathová, pouhý bod za průběžně druhou Nizozemku Schippersvou (635). Vedení navýšila Ukrajinka Melničenková (649).
Mírný odstup na rekord žel nabrala Eliška i v oštěpu, kde doletěl nejdál úvodní zajišťovací pokus 45.76, a proti svém výkonu z Kladna se dostala o 4 body do ztráty, večerní osmistovky musí běžet alespoň za 2:16.22 (osobní rekord má 2:12.82). Vedení před závěrečnou půlkou neztratila Melničenková (SB 42.87), dotáhla se k ní na 68 bodů Kanadaňka Theisen-Eatonová (45.64). Do hry o medaili se vyšvihla Francouzka Nana Djimou Idaová (52.47), na prozatím bronzovou Nizozemkou Schippersovou (41.47) ztrácí jen 11 b. Klučinová je od medaile 88 bodů.

Kvalifikační boje

Výškař Jaroslav Bába čtvrté místo z Tegu nezopakuje, nepostoupil z kvalifikace. Svěřenec Jana Janků st. nejprve jednou zaváhal na 226 a pak bylo nad jeho síly 229 cm, byť při posledním skoku jen lehce shodil. "Chybělo trošku štěstíčka. Kdybych dal těch 26 na první, tak bych tam byl. A třetí pokus na 229 taky nebyl špatný, jenom jsem kulminoval před laťkou a spadl na ni. Lehce jsem brnkl a spadla. Mrzí mě to, chyběl kousek a mohl jsem být ve finále. Vyrovnal jsem si SB, ale nevyšlo to." litoval 28letý rodák z Karviné a přiznal, že problém tkví v technice. "Prostě se forma nepotkala, technika s fyzičkou se trošku bily. Fyzicky se cítím moc dobře, technika trošku vázne. Mám problém s rozběhem, aby byl vystupňovaný do konce. To se mi letos nedaří, poslední dva kroky spíš brzdím," popsal Bába. "Chtěl bych si někde spravit chuť, jen nevím, jestli mě někam pozvou. Ale určitě si nějaké závody skočím. Budu muset na tady tu venkovní sezonu zapomenout. Hala nebyla špatná, venek prostě nevyšel," připomněl svůj bronz za halového ME v Göteborgu. "Vím, že mám na víc, ještě bych to chtěl někde předvést," dodal.

O finále se bojovalo na mužské pětce a žádné velké překvapení se nekonalo - hlavní favorité včetně prvních dvou z Tegu (Farah, Lagat) jdou dál. Nejrychlejší byl Etiopan Edris (13:20.82).
Jediným výpadkem z trojskokanek z top 10 (jež jsou v Moskvě) je čtvrtá žena tabulek Brazilka Costaová, která skončila jako první nepostupující, naopak tou šťastnou byla Slovenka D. Velďáková. Nejdál se dostaly největší afeptky zlata, Ukrajinka Saladuchaová (14.69) a Kolumbijka Ibargüenová (14.52).

Výsledky: živě - kompletní
Fotogalerie: Aleš Gräf - www.graf.cz


Chybělo trošku štěstíčka. Kdybych dla těch 26 na první, tak bych tam byl. A  třetí pokus na 229 taky nebyl špatnej, jenom jsem kulminoval před laťkou a spadl na laťku. Lehce jsem brnkl a spadla. Mrzí mě to, chyběl kousek a mohl jsem být ve finále.

Vyrovnal jsem si SB, ale nevyšlo to.

Michal Procházka, foto: graf.cz

Fotogalerie

« Předchozí stránka
1 2