přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. května 2018, 09:11

Drahotová 6. ve světové konkurenci

V čínském Tchaj-Cchangu proběhl letošní světový chodecký vrchol, kterým bylo mistrovství světa v chůzi družstev. Na startu byli také naši reprezentanti Anežka Drahotová a Lukáš Gdula.

Na startu závodu žen na 20 kilometrů se sešla opravdu velmi kvalitní konkurence. O to více potěšující byl výsledek české rekordmanky Anežky Drahotové, která došla do cíle na šestém místě v čase 1:28:40. Pro svěřenkyni trenéra Pitáka se jedná o nejrychlejší čas od zisku stříbrné medaile na mistrovství Evropy do 22 let v Tallinnu, které se konalo v roce 2015. Pro Anežku to byl již čtvrtý chodecký závod na 20 kilometrů v této sezóně a zdá se, že její forma směrem k evropskému šampionátu v Berlíně stoupá.

Ženské klání opanovala mexická favoritka Maria Guadalupe Gónzálesová. Stříbrná medailistka z olympijských her v Riu i světového šampionátu v Londýně proťala cílovou pásku vítězně v čase 1:26:38. Vrátila tak londýnskou porážku Číňance Jiayu Yangové, která obsadila bronzovou příčku za 1:27:11. Mezi tyto dvě závodnice se vklínila další zkušená reprezentantka pořádající země Shijie Qieyangová (1:27:06). Elitní pětici doplňují čtvrtá Brazilka Erica de Senová (1:28:11) a Italka Eleanora Giorgiová.

V týmové soutěži se radovaly Číňanky před Itálii a Španělskem.

Závodu na 50 kilometrů mužů dominovali dle očekávání Japonci, kteří obsadili kompletní stupně vítězů. Jako první došel do cíle Hirooki Arai, kterému časomíra ukázala 3:44:25. Jen o šest vteřin později finišoval jeho reprezentační parťák Hayato Katsuki, pro něhož je čas 3:44:52 novým kariérním maximam. Bronz si na krk pověsil Satoshi Maruo za 3:44:52. Nejlepším nejaponským a též evropským zástupcem byl čtvrtý Ukrajinec Marian Zakalnytski (3:44:59). Nejrychlejším Číňanem byl pátý Qin Wang (3:45:29). Lukáši Gdulovi se závod nevydařil a obsadil osmačtyřicáté místo v čase 4:25:47.

Jasně nejúspěšnějším družstvem byli Japonci, kteří brali zasloužené zlato. Stříbrní byli Ukrajinci a bronz putuje do Polska.

Nový světový rekord byl k vidění na trati 50 kilometrů v ženském podání. Postarala se o něj domácí závodnice Riu Liangová, která byla naprosto suverénní a cílem prošla v čase 4:04:36. Z předešlého světového rekordu Portugalky Inéz Henriquesové ukrojila téměř minutu a půl. Henriquesová byla hlavní favoritkou, závod ovšem nedokončila. Triumf domácích barev podpořila stříbrná Hang Yinová (4:09:09). Nový kontinentální rekord 4:09:33 vynesl bronz Australance Claire Tallentové. Jihoamerický rekord 4:12:56 zašla čtvrtá Ekvádorka Paola Viviana Pérezová.

Týmové zlato získaly Číňanky, stříbrné skončily Ekvádorky a z bronzu se radovaly Ukrajinky.

Trochu překvapivého vítěze měl závod na 20 kilometrů mužů. Výpadků a slabší formy některých favoritů využil Japonec Koki Ikeda, jenž si s tratí poradil ze všech nejlépe v čase 1:21:13 a připsal si cenný skalp nakonec stříbrného Číňana Kaihua Wanga (1:21:22). Bronz si na krk pověsil Ital Massimo Stano (1:21:33), se kterým se na stupně vítězů také zrovna nepočítalo. Skvělou připravenost japonských chodců podpořil čtvrtým místěm Toshikazu Yamanishi (1:21:53). Top 5 uzavírá Ekvádorec Brian Pintado (1:22:21).

Soutěž družstev ovládli Japonci. Druzí skončili Italové a třetí příčku brali Číňané.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Getty Images

Vytisknout