Dráha pro pražský halový mítink už je hotová

Aktuality
středa 23. listopadu 2011
Ve skladovacích prostorách ve Velkých Popovicích se uskutečnil test dráhy pro plánovaný Mítink světových rekordmanů.

Základní ovál tvoří celkem 884 jedinečných segmentů, které mají své přesné místo, a nemohou být umístěny jinam. Dráha je vzhledem k podmínkám O2 areny, kde se mítink 26. února uskuteční, po celé ploše vyzdvižena minimálně o půl metru nad podlahu. „Nejsložitější bylo vytvořit náběh do zatáčky, Jsou tam velmi komplikované úhly,“ svěřil se zástupce firmy EKKL, která ovál jako vítěz výběrového řízení stavěla. Na prvotní složení bylo třeba zhruba jeden měsíc. Vše je vyměřováno laserem, přičemž ovál je do O2 areny doslova napasován. Na krajích je „vůle“ jen dvanáct centimetrů, o které by ovál mohl být delší.

Dráha je výrazně širší, než je tomu v pražské Stromovce, a tak i zatáčky nejsou zdaleka tolik klopené, což by mohlo vyhovovat běžcům, ne však tolik sprinterům na dvě stě metrů. Ovál ¨je dlouhý 200 m, má šest drah a rovinka osm. Dráha je certifikována a lze na ní uspořádat jakoukoliv soutěž včetně HMS či HME. „Je to aktuálně nejmodernější dráha v Evropě,“ prohlásil Alfonz Juck, který je manažerem mítinku. Povrch tvoří materiál Conipur SV, stejný, který nalezneme na vítkovickém stadionu, kde se každoročně pořádá prestižní mítink Zlatá tretra a kde například vloni padly hned dva světové rekordy. Vzhledem k vyzdvižení nad zem je ale povrch pro O2 arenu měkký a pružný. „Pro skokany ideální, ani si nedovedu představit, co tady budou předvádět za výkony. Otázkou je, jak se s tím vypořádáme my, sprinteři. Velmi mi to připomíná dráhu ve Stockholmu, kde Robles běžel rychlý čas, ale já s tím měl dost problémy,“ poznamenal český překážkář Petr Svoboda, který měl možnost se po rovince proběhnout. Světového rekordmana z Kuby přitom nezmiňoval náhodou, právě s ním by se měl v Praze utkat. „Teda on se mnou moc nesoupeří, závodí spíš sám se sebou,“ složil Dayronu Roblesovi oprávněnou poklonu český rekordman.

Po dnešním testu se rozřeže zatím monolitní svrchní toping a jednotlivé segmenty se popíší a připraví na expedici do Sazka areny. Tam by se měla dráha zkušebně opět složit počátkem února. Uskuteční se tak patrně mezi 5. a 11. 2. Na stavbu bude pouhých 48 hodin a podílet se na ní bude asi 50-70 lidí. Po generálce se opět rozloží a potřetí se postaví až těsně před mítinkem. V předvečer by měla být i se všemi sektory připravena na trénink hvězd. A těch už je ohlášena řada. Z jedenácti disciplín na velké jméno čekají čtyři. „V tyčce žen jsme ale blízko dohody s hvězdou největšího rázu Jelenou Isinbajevovou a také pro 3000 m máme rozjednáno opravdu velké jméno. Složitější je to hlavně s dálkou mužů, kde Saladino v hale nezávodí a Howe se už v tu dobu chce soustředit na nadcházející HME v Turíně. I tak jsou ale Roman Novotný a Roman Šebrle myslím už sami o sobě velkými lákadly,“ vypočetl Juck. Jinak se však už v jeho seznamu nacházejí veličeny jako půlkařka Pamela Jelimová, výškařka Blanka Vlašićová, sprinteři Kim Collins, Jeanette Kwakyeová, zmiňovaný Robles, Dawn Harperová, vytrvalci Paul Koech a Daniel Komen ad. A samozřejmě absolutní česká špička v daných disciplínách, přičemž v předprogramu by si měli dráhu osahat i ti další. „Chceme vyzkoušet všechny možnosti haly,“ prohlásil Juck. Pro české závodníky to bude o to atraktivnější, že na 26. února je stanoven konec nominačního období pro HME.

Fotogalerie z testu dráhy, foto: Jan Pokorný

   

Adam Pražák

Fotogalerie