přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. srpna 2020, 14:04

Domácí vrchol na dohled

O nadcházejícím víkendu proběhne na stadionu v Plzni mistrovství České republiky mužů a žen na dráze. Při této příležitosti se uskutečnila v pražské Restauraci U Pinkasů tisková konference za účasti předsedy Českého atletického svazu Libora Varhaníka, předsedy pořádajícího oddílu AK Škoda Plzeň Miloslava Plašila, čtvrtkařky Lady Vondrové a dálkaře Radka Jušky.

Domácí národní šampionát se bude v západočeské metropoli konat počtvrté v jeho historii a ve všech předešlých případech se jednalo o vydařená mistrovství se špičkovými výkony a s parádní diváckou kulisou. „Jsem rád, že se mistrovství České republiky vrací opět do Plzně. Stále máme na paměti úspěšné šampionáty z let 2000, 2004 a 2015. Dlouho jsme nevěděli, zda se nám podaří MČR uspořádat v takovém rozsahu, jak tomu bývá každý rok. Pro nás bylo ovšem zásadní, abychom připravili atletům kvalitní příležitost k závodění,“ uvedl předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník. Naznačil také, na které disciplíny se osobně nejvíce těší. „Letošní šampionát bude plný příběhů. Těším se na souboj oštěpařek s Barborou Špotákovou a Nikolou Ogrodníkovou. Vyhlížím také vystoupení Lady Vondrové v závodech na 200 a 400 metrů. Zuzka Hejnová letos poprvé poběží čtvrtku překážek. Právě tyto příběhy a souboje jsou kořením atletiky. Pevně věřím v důstojné podmínky pro atlety i fanoušky a uvidíme úspěšné mistrovství,“ doplnil.

V hladký průběh mistrovství věří také předseda pořádajícího oddílu AK Škoda Plzeň Miloslav Plašil. „Těší nás, že jsme opět dostali důvěru a mistrovství republiky se může po pěti letech vrátit do Plzně. Přípravy byly náročné, ale spolupráce s Českým atletickým svazem byla perfektní. Určitá omezení budou, protože musíme respektovat nařízení vlády i hygieny. Celkový počet lidí na stadionu je omezen na 2000. Mrzí nás to hlavně směrem k divákům, protože zájem o lístky byl větší, než je povolená kapacita. Přesto věřím, že uspořádáme pěkný šampionát,“ řekl.

Na plzeňský stadion se vždy ráda vrací Lada Vondrová, která by měla startovat v závodech na 200 a 400 metrů a v obou disciplínách je největší favoritkou na zisk titulu. Zejména na čtvrtce cílí na výkon světové úrovně. „Na stadion v Plzni mám skvělé vzpomínky. Zaběhla jsem si tam limit na svou vůbec první velkou mezinárodní akci, kterou bylo mistrovství světa dorostu v Cali. Těším se tak na návrat na jeden z mých oblíbených stadionů. Příprava proběhla dobře a cítím se skvěle. Pokud se vše sejde, ráda bych atakovala hranici 51 vteřin, i když vím, že to bude nesmírně těžké,“ naznačila svou hlavní ambici pro šampionát.

Mezi hlavní hvězdy mistrovství byl měl patřit také český dálkařský rekordman Radek Juška, který bude usilovat již o svůj celkově šestý titul a třetí v řadě. „Myslím, že na mistrovství republiky se těší všichni závodníci. Je to jediný vrchol letošní sezóny a jediná možnost, kde se můžeme ukázat. Formu jsme ladili právě směrem k MČR. Věřím, že nám budou přát podmínky. Jsme domluveni s pořadateli, že nám případně vymění směr, do kterého budeme skákat, podle toho, jaký bude foukat vítr, tak doufám, že se mi podaří přeskočit osm metrů,“ sdělil své přání.

Sobotní program mistrovství České republiky mužů a žen budou moci diváci sledovat prostřednictvím streamu na facebooku Česká atletika. V neděli je pak od 12:30 naplánován přímý přenos na programu ČT SPORT. Mimo vysílací dobu přímého přenosu je pak možno nedělní soutěže opět sledovat díky streamu na facebooku.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout